513 - 60.000 zł na zakup nowych książek do Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo

09.03.2016 20:56 Zrealizowano
awatar Sylwia Kuczyńska
autor projektu

Stan realizacji projektu

W ramach projektu zakupiono kilkaset partycypacyjnych nowości książkowych do bemowskiej biblioteki. Zachęcamy do korzystania z rozszerzonych zbiorów!

Oddane głosy

1257
Realizowany przez: Wydział Kultury dla Dzielnicy Bemowo
Aktualizacja: 14.07.2017 10:54

Projekt zakłada przeznaczenie 60.000 zł na zakup książek do bemowskich wypożyczalni nr 29, 38, 113, 114, 119. Środki powinny być przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz uzupełnienie wydawnictw z poprzednich lat ze szczególnym uwzględnieniem literatury faktu, literatury popularnonaukowej czy publicystyki oraz książek dla dzieci i młodzieży.

Kategoria projektu

 • edukacja
 • kultura

Koszt całkowity projektu

60 000,00 zł

Dzielnica

Bemowo


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo

Istotne informacje o lokalizacji

Projekt dotyczy wypożyczalni znajdujących się w następujących lokalizacjach: - Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży nr 29 (Osiedle Przyjaźń, ul. Konarskiego 6); - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 38 (Osiedle Przyjaźń, ul. Konarskiego 6); - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 113 (SM WOLA, ul. Powstańców Śląskich 108); - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 114 (ul. Powstańców Śląskich 10); - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 119 (TBS, ul. Gen. T. Pełczyńskiego 28c). Dyrekcja Biblioteki znajduje się przy ul. Powstańców Śląskich 17

Klasyfikacja projektu


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Pozycje biblioteczne zakupione w ramach budżetu partycypacyjnego będą udostępniane na ogólnych zasadach korzystania z materiałów bibliotecznych.
Z wypożyczalni mogą korzystać (po zarejestrowaniu) wszyscy mieszkańcy Warszawy. Szczegółowy regulamin korzystania ze zbiorów bibliotecznych znajduje się na stronie internetowej Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy (http://www.bemowo.e-bp.pl/bemowo/regulaminy.php) oraz w siedzibach wypożyczalni.

Pełny opis projektu

Projekt zakłada przeznaczenie 60.000 zł na zakup książek przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy. Środki będą przeznaczone na zakup książek (w formie papierowej oraz audiobooków) do wypożyczalni nr 29, 38, 113, 114, 119 (środki nie będą przeznaczone na zakup pozycji do czytelni).
W obecnym księgozbiorze bemowskich wypożyczalni dominuje beletrystyka, a brakuje pozycji z zakresu literatury non-fiction, dlatego w ramach projektu najważniejszą pozycję stanowi właśnie literatura non-fiction (a w szczególności książki popularnonaukowe, reportaż, publicystyka, esej). Istotne jest poszerzenie księgozbioru m.in. o wydawnictwa z zakresu estetyki miejskiej, urbanistyki, partycypacji społecznej czy rodzicielstwa bliskości. Zakupione powinny być również książki dla dzieci i młodzieży z wydawnictw niszowych oraz komiksy dla dorosłych.
Środki powinny być przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz uzupełnienie brakujących pozycji wydawanych w latach poprzednich. W miarę możliwości, zakupione pozycje powinny być rozdzielone po równo między wszystkie wypożyczalnie.
Zakładając średni koszt zakupu jednej pozycji na 27zł, w ramach projektu zostanie zakupionych ponad 2200 książek.
W celu urozmaicenia księgozbioru zakupionego w ramach budżetu partycypacyjnego, powinno być zastosowane następujące kryterium podziału środków:
A) Literatura non-fiction (m.in. reportaż, literatura popularnonaukowa, publicystyka, esej) - minimum 40% (tj. 24.000 zł).
B) Beletrystyka (m.in. literatura piękna, kryminał, SF, poezja, komiks) - maksymalnie 30% (tj. 18.000 zł)
C) Literatura dla dzieci i młodzieży - minimum 15% środków, z dążeniem do uzyskania 25% (różnica będzie przesunięta na lit. non-fiction);
D) Audiobooki (książka mówiona) – minimum 5% (tj. 3.000 zł)
Do 200zł zostanie przeznaczonych na pieczątki z hasłem „Zakupiono w ramach budżetu partycypacyjnego Dzielnicy Bemowo na rok 2017”, którymi będą oznakowane zakupione książki.
Szczegółowe informacje o sposobie wyboru pozycji znajdują się w załączniku "Dobór pozycji".

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Projekt skierowany jest do każdego mieszkańca Bemowa, w każdym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup książek. Istotną rolą Biblioteki powinno być zapewnienie dostępu do literatury opisującej otaczający nas świat, niestety literatura non-fiction ma obecnie mały udział w zakupach dokonywanych przez Bibliotekę. Dlatego projekt ma na celu przeznaczenie istotnej części środków na poszerzenie tego właśnie księgozbioru. Projekt zakłada również uzupełnienie księgozbioru dla dzieci i młodzieży m.in. z tzw. wydawnictw niszowych oraz zakup komiksów dla dorosłych, które to pozycje ą dość drogie i nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Cd w„cd.uzasadnienia projektu”

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

zakup książek - minimum 59.800 zł
zakup pieczątek - do 200 zł

Całkowity koszt projektu: 60 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


ModyfikacjeKomentarze (3)

 • paulina_f  02.02.2016 10:25
  Książek nigdy za wiele. Brakuje mi informacji o tym, w jaki sposób wybierane będą książki, które zostaną kupione. Sugerowałabym większy udział literatury faktu - obecnie np. w wypożyczalni 113 półka z reportażami wygląda bardzo skromnie.
  • sylwia_k  03.02.2016 15:20 Autor projektu
   Dziękuję za komentarz. Wybór konkretnych tytułów chciałabym zostawić bibliotece. Myślę, że można rozważyć zwiększenie udziału literatury faktu np. do 25%.
 • marta.anacka  21.06.2016 22:08
  W 113 non-fiction rzeczywiście jak na lekarstwo, choć rozumiem, że przy ograniczonych środkach, specjalizacja ma pewne zalety. Jeśli jednak trafia się taki jednorazowy zastrzyk, to fajnie byłoby doposażyć lokalizacje inne niż tę niezwykle odległą (i słabo skomunikowaną) placówkę na Pełczyńskiego. Czy przy podziale książek między placówki będzie stosowane kryterium liczby odwiedzających je czytelników?

Zaloguj się, aby komentować.