Narysowana Warszawa - Bemowo

682
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu Piotr Skrzyński
Współautorzy RADOSLAW ŁUKASZEWICZ
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
33 413 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Projekt polega na dokumentowaniu ciekawych a mało popularnych miejsc w dzielnicy za pomocą rysunku oraz popularyzacji ich co przyczyni się do rozwoju dzielnicy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Teren dzielnicy Bemowo, w tym zaproponowane przez dzielnicę miejsca w jej władaniu. Miejsca tez np takie: Park Leśny "Bemowo", Lotnisko Babice oraz lądowisko. Forty – kilka fortów dawnej Twierdzy Warszawa, wzniesionej w okresie zaborów przez władze carskiej Rosji pod koniec XIX w., z czego trzy zostały wpisane do rejestru zabytków: Fort Bema, Fort Blizne, Fort Chrzanów, Fort Babice, ul. Radiowa
Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Dzielnica Bemowo.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na dokumentowaniu ciekawych a mało popularnych miejsc w dzielnicy za pomocą rysunku oraz popularyzacji ich co przyczyni się do rozwoju dzielnicy.
Opis projektu
Celem projektu jest popularyzacja ukrytych walorów dzielnicy. Istotą jest odkrycie unikalnych miejsc w dzielnicy związanych z rekreacją, historią, krajobrazem, architekturą.
Popularyzacja walorów dzielnicy będzie polegała na przelaniu jej piękna oczami mieszkańców za pomocą mediów artystycznego wyrazu a dla młodszych uczestników również w postaci gier i zabaw w terenie.
Media artystyczne, którymi będzie się posługiwał projekt to sztuka rysunku i malarstwa. W trakcie realizacji projektu zostaną zorganizowane spotkania artystyczne, których rezultaty będą utrwalone za pomocą takich mediów jak sitodruk oraz sieć internetowa.
Projekt będzie promował mniej znane miejsca w dzielnicy m.in. w zakresie ich historii, niepowtarzalności, walorów rekreacyjnych, będzie poprawiał samopoczucie i integrację z dzielnicą mieszkańców. Sprawi, że osoby zamieszkujące ją będą dumne z tego, że są jej częścią i zwiększą swoją aktywność lokalnie.
Sztuka, jako metoda przekazu, w dwójnasób odkryje dzielnicę w jej najpiękniejszych aspektach i poprzez oczy mieszkańców a jednocześnie odkryje lokalnych twórców przyczyniających się do jej rozwoju oraz świadomości.
Gry i zabawy towarzyszące artystycznym wydarzeniom pozwolą na budowanie relacji już wśród najmłodszej generacji mieszkańców.
Działania projektowe będą polegały na serii warsztatów, zaangażowaniu mieszkańców dzielnicy w tworzenie prac rysunkowych/malarskich i tym samym dokumentowaniu miejsc ciekawych z ich punktu widzenia, publikacji ich prac w formie wystawienniczej na terenie instytucji oraz placówek usługowo – rzemieślniczych na terenie dzielnicy.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, Polskie Centrum Akredytacji, Park Leśny "Bemowo", Lotnisko Babice oraz lądowisko, Wojskowa Akademia Techniczna, Fort Bema, Fort Blizne, Fort Chrzanów, Fort Babice, Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna, Aleja Lipowa, willa Sznajdra.
Prace będą zaprezentowane na stronie internetowej ze wskazaniem miejsce gdzie powstały i czego dotyczą i o ile dotyczy również uzupełnione o rys historyczny.
Na projekcie szczególnie zależy mieszkańcom dzielnicy, lokalnym przedsiębiorcom, turystom, włodarzom gdyż projekt popularyzuje mocno walory i warunki przebywania w niej oraz wzbogaca pośrednio lokalny przemysł i usługi.Projekt wpisuje się w strategię Warszawy 2030.
Uzasadnienie realizacji projektu
Na projekcie szczególnie zależy mieszkańcom dzielnicy, lokalnym przedsiębiorcom (restauratorom, lokalnym rzemieślnikom, lokalnym usługodawcom), turystom, włodarzom gdyż projekt popularyzuje mocno walory i warunki przebywania w niej oraz wzbogaca pośrednio lokalny przemysł i usługi. Projekt wzbogaca świadomość lokalną, przynależność, buduje tożsamość mieszkańców, spaja więzi społeczne, promuje lokalność. Nic tak jak sztuka nie integruje społeczności lokalnej, niweluje różnic i sprawia, że naprawdę zdolni mają siłę przebicia.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Lp. Działania projektowe do realizacji celów projektu PLN brutto
1. Warsztaty rysunkowe/malarstwo dla 12 spotkań do 20 osób –zapewnienie prowadzącego, wraz z materiałami np. kartki i podkładki, ołówki różnej grubości, kredki, sztalugi o ile to konieczne w przypadku farb, farby-akwarele, akryl, pędzle) min. 20 zestawów na zajęcia wraz z dostarczeniem i przygotowywaniem na każde zajęcia
2.Warsztaty sitodruk zapewnienie prowadzącego posiadającego odpowiednie przygotowanie wraz z materiałami gotowymi do wydrukowania metodą na sitach. 20 zestawów na zajęcia
3.Strona internetowa utrzymanie oraz administracja, koordynacja projektu: zakresie zapisów na zajęcia oraz utworzenia list rezerwowych, każdorazowej fotorelacji ze spotkań, cyfryzacja prac,
4.Materiały do prezentacji w tym 100 ram do samodzielnego montażu,-papier biały: od A4 do A2 o grubszej strukturze, sztalugi, deski wielkości prac jako podkładki
5.Animacje, gry i zabawy towarzyszące wydarzeniu/2 spotkania do 20 chętnych per spotkanie (w tym gry terenowe i miejskie)
6. Ubezpieczenie prac i uczestników( 12 spotkań planowanych w miesiącach letnich)
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
33 413,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

09.03.2016 14:58
Autor projektu
15.03.2016 09:50
Koordynator w dzielnicy Bemowo
29.04.2016 14:43
kwasilewska
29.04.2016 14:52
kwasilewska
29.04.2016 14:53
kwasilewska
29.04.2016 14:55
kwasilewska
29.04.2016 14:58
kwasilewska
29.04.2016 15:03
kwasilewska

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (5)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Projekt bardzo ciekawy, ale dobrze by było go trochę doprecyzować np. czy uczestnicy będą mieli zapewnione jakieś materiały (np. pędzle, sztalugi), ile będzie warsztatów, gdzie, dla ilu osób, przynajmniej rząd wielkości.
  grzegorz123  22.01.2016 22:14
 • zgadzam się z komentarzem powyżej - projekt wymaga doprecyzowania - gdzie miałyby się odbywać warsztaty, dla jak licznej grupy osób, na czym mają polegać i do kogo będą skierowane gry itd. zabrakło też jakiegokolwiek odniesienia do samego bemowa - jakie walory / miejsca dzielnicy miałyby być tematem prac (należałoby coś zaproponowac zwlaszcza jeśli zajecia miałyby się odbywać w plenerze)? Bemowo jest pod tym względem dość nieoczywiste, bo duża część dzielnicy to blokowiska. lokalny dom kultury oferuje już zajęcia z rysunku, malarstwa i sitodruku - może należałoby rozważyć rozbudowanie już istniejącej oferty (cykl zajęć o bemowie) zamiast tworzyć zupełnie nowy program? i wreszcie - dlaczego niemal 1/3 kosztów projektu to prowadzenie strony internetowej?
  paulina_f  27.01.2016 16:55
 • Ten projekt został złożony 9 razy w identycznej formie. Autorzy nie zadali sobie trudu, żeby go dostosować do danego obszaru, nie podają przykładów (nie licząc wzmianki o unikalnych ulicach - których np.?). To nie wygląda na projekt składany przez mieszkańców danego obszaru.
  W dodatku kosztorys jest bardzo nieprecyzyjny - czy pod hasłem "warsztaty" kryje się jedno spotkanie dla 5 osób, czy seria 10 spotkań dla 30? Poza tym zbyt dużą część kosztów stanowi prowadzenie strony. Czy na pewno nie da się umieścić galerii na którejś ze stron należących do dzielnicy?
  MonikaPaw  01.03.2016 15:03
  • Wszystkie zmiany zgodnie z sugestiami uczestników spotkań , mieszkańców , użytkowników forum zostały naniesione.
   Bardzo dziękujemy.
   PiotrSkrzyński  10.03.2016 17:00 Autor projektu
 • www.narysowanawarszawa.pl Zapraszamy do głosowania!:)
  PiotrSkrzyński  20.06.2016 22:43 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany