Narysowana Warszawa - WOLA

696
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Wola
Koło
Autor pomysłu Piotr Skrzyński
Współautorzy RADOSLAW ŁUKASZEWICZ
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
33 413 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt polega na dokumentowaniu ciekawych i wskazanych przez uczestników oraz autorów projektu miejsc w dzielnicy WOLA za pomocą rysunku, malarstwa oraz popularyzacji ich poprzez sitodruk, ekspozycję prac w miejscach przynależnych do Urzędu Dzielnicy WOLA i poprzez stronę www co przyczyni się do rozwoju dzielnicy, promocji walorów turystycznych, historycznych, edukacyjnych.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Koło
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulice Obszaru Koło w tym np. Lasek na Kole, Park Moczydło, Ulrychów, obszar Targu na Kole i inne w gestii Urzędu Dzielnicy WOLA.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obszar Koło jest unikalny pod względem historycznym oraz pod względem walorów wizualnych. Historia Koła związana jest z wolnymi elekcjami – nazwa osiedla wywodzi się od Koła Rycerskiego, czyli miejsca, gdzie stawało zgromadzenie posłów ziemskich. W okresie II wojny światowej mieszkańcy Koła licznie brali udział w konspiracji; według danych Muzeum Powstania Warszawskiego na samej tylko ulicy Obozowej mieszkało 42 powstańców. 1 sierpnia 1944 powstańcy bez powodzenia próbowali zdobyć magazyn paliwowy na ulicy Wawrzyszewskiej, znany jako „Naftówka” lub „Naftusia”. Dziś osiedle jest najbardziej znane z targu staroci na bazarze przy ul. Obozowej, który odbywa się tutaj od kilkudziesięciu lat w soboty i niedziele. Proponuje się następujące miejsca w szczególności do udokumentowania: . Lasek na Kole, Park Moczydło, Ulrychów, obszar Targu na Kole i inne w gestii Urzędu Dzielnicy WOLA. gdyż mogą być tzw. świadkami i nośnikami historii.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na dokumentowaniu ciekawych i wskazanych przez uczestników oraz autorów projektu miejsc w dzielnicy WOLA za pomocą rysunku, malarstwa oraz popularyzacji ich poprzez sitodruk, ekspozycję prac w miejscach przynależnych do Urzędu Dzielnicy WOLA i poprzez stronę www co przyczyni się do rozwoju dzielnicy, promocji walorów turystycznych, historycznych, edukacyjnych.
Opis projektu
Celem projektu jest popularyzacja ukrytych walorów dzielnicy. Istotą jest odkrycie unikalnych miejsc w dzielnicy związanych z rekreacją, historią, krajobrazem, architekturą.

Popularyzacja walorów dzielnicy będzie polegała na przelaniu jej piękna oczami mieszkańców za pomocą mediów artystycznego wyrazu a dla młodszych uczestników również w postaci gier i zabaw w terenie.

Media artystyczne, którymi będzie się posługiwał projekt to sztuka rysunku i malarstwa. W trakcie realizacji projektu zostaną zorganizowane spotkania artystyczne, których rezultaty będą utrwalone za pomocą takich mediów jak sitodruk oraz sieć internetowa.

Projekt będzie promował mniej znane miejsca w dzielnicy m.in. w zakresie ich historii, niepowtarzalności, walorów rekreacyjnych, będzie poprawiał samopoczucie i integrację z dzielnicą mieszkańców. Sprawi, że osoby zamieszkujące ją będą dumne z tego, że są jej częścią i zwiększą swoją aktywność lokalnie.

Sztuka, jako metoda przekazu, w dwójnasób odkryje dzielnicę w jej najpiękniejszych aspektach i poprzez oczy mieszkańców a jednocześnie odkryje lokalnych twórców przyczyniających się do jej rozwoju oraz świadomości.

Gry i zabawy towarzyszące artystycznym wydarzeniom pozwolą na budowanie relacji już wśród najmłodszej generacji mieszkańców.

Projekt zakłada organizację warsztatów rysunku na terenie dzielnicy dla jej mieszkańców, warsztatów sitodruku, budowę strony internetowej związanej z projektem tematycznie gdzie będą publikowane efekty projektu oraz organizację zabaw i gier.

Działania projektowe będą polegały na serii warsztatów, zaangażowaniu mieszkańców dzielnicy w tworzenie prac rysunkowych/malarskich i tym samym dokumentowaniu miejsc ciekawych z ich punktu widzenia, publikacji ich prac w formie wystawienniczej na terenie instytucji oraz placówek usługowo – rzemieślniczych na terenie dzielnicy. Dodatkowo prace będą zaprezentowane na stronie internetowej ze wskazaniem miejsce gdzie powstały i czego dotyczą i o ile dotyczy również uzupełnione o rys historyczny.

Na projekcie szczególnie zależy mieszkańcom dzielnicy, lokalnym przedsiębiorcom (restauratorom, lokalnym rzemieślnikom, lokalnym usługodawcom), turystom, włodarzom gdyż projekt popularyzuje mocno walory i warunki przebywania w niej oraz wzbogaca pośrednio lokalny przemysł i usługi.

Projekt wpisuje się w strategię Warszawy 2030.
Uzasadnienie realizacji projektu
Na projekcie szczególnie zależy mieszkańcom dzielnicy, lokalnym przedsiębiorcom (restauratorom, lokalnym rzemieślnikom, lokalnym usługodawcom), turystom, włodarzom gdyż projekt popularyzuje mocno walory i warunki przebywania w niej oraz wzbogaca pośrednio lokalny przemysł i usługi. Projekt wzbogaca świadomość lokalną, przynależność, buduje tożsamość mieszkańców, spaja więzi społeczne, promuje lokalność. Nic tak jak sztuka nie integruje społeczności lokalnej, niweluje różnic i sprawia, że naprawdę zdolni mają siłę przebicia.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Lp. Działania projektowe do realizacji celów projektu PLN brutto
1. Warsztaty rysunkowe/12 spotkań/do 20 osób na spotkanie 6 150,00
2. Warsztaty sitodruk/2 spotkania/najlepsze prace 5 781,00
3. Strona internetowa (w tym projekt, utrzymanie, administracja)/1 sztuka+podstrony 7 840,00
4. Materiały do prezentacji, farby, ramy, papier, materiały montażowe itd i ubezpieczenie uczestników 7 000,00
5. Animacje, gry i zabawy towarzyszące wydarzeniu/2 spotkania do 20 chętnych per spotkanie (w tym gry terenowe i miejskie) 6 642,00
RAZEM 33 413,00
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
33 413,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

09.03.2016 15:43
Autor projektu
17.03.2016 09:39
Koordynator w dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (8)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bardzo ciekawy pomysł, może podobny można zorganizować w przyszłym roku w innych obszarach lub ten rozszerzyć, by stał się ogólnodzielnicowym projektem?
  Skwer "Sierpnia 1944"  19.01.2016 14:57
 • Bardzo wirtualny pomysł i niespersonalizowany pod względem obszaru w którym jest składany. Ciężko sobie wyobrazić warsztaty na ulicy. Ponadto prawnie urząd nie może przekazywać swojej własności podmiotom prywatnym. Uzasadnienie bardzo sztuczne i ukierunkowane na projekt jako podmiot a nie faktyczną potrzebę.
  kemot404  20.02.2016 16:16
  • Panie KEMOT404 wszystkie zmiany zostaną ujęte po rozważeniu ich zasadności przez autorów projektu.
   PiotrSkrzyński  01.03.2016 15:28 Autor projektu
 • Ten projekt został złożony 9 razy w identycznej formie. Autorzy nie zadali sobie trudu, żeby go dostosować do danego obszaru, nie podają przykładów. To nie wygląda na projekt składany przez mieszkańców danego obszaru.
  W dodatku kosztorys jest bardzo nieprecyzyjny - czy pod hasłem "warsztaty" kryje się jedno spotkanie dla 5 osób, czy seria 10 spotkań dla 30? Prawie 1/3 kosztów to strona internetowa.
  MonikaPaw  01.03.2016 15:04
  • Pani Moniko zapraszam na konsultacje do projektów, można nam zadawać pytania, na które chętnie odpowiadamy. Wszystkie zmiany w projekcie zostaną naniesione w przewidzianym do tego czasie zgodnie z regułami BP.
   PiotrSkrzyński  01.03.2016 15:26 Autor projektu
  • Nie rozumiem dlaczego Projektodawca nie chce udzielić informacji na forum. Dyskusje na forum i organizowane przez dzielnice osobiste prezentowanie projektów są równoprawne. Zwyczajnie może ktoś nie mieć czasu na spotkanie ale to nie oznacza, że nie jest zainteresowany. Tak samo jak głosowanie przez internet i osobiste są równoważne. Ja akurat nie jestem zainteresowana inicjatywą ale pani Monika zadała pytania i powinna na nie uzyskać odpowiedź. I proszę jej nigdzie nie odsyłać.
   Marzena Sosnowska-Słowik  02.03.2016 11:45
  • Wszystkie powyższe Państwa uwagi zostały uwzględnione. Bardzo dziękujemy.
   PiotrSkrzyński  09.03.2016 15:45 Autor projektu
 • www.narysowanawarszawa.pl Zapraszamy do głosowania!:)
  PiotrSkrzyński  20.06.2016 22:43 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany