Tomograf dla drzew Ochoty

761
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Ochota
Szczęśliwice
Autor pomysłu Grzegorz Walkiewicz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
150 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt zakłada zakup tomografu dla drzew wraz z akcesoriami, oprogramowaniem oraz usługą szkoleniową z zakresu jego obsługi. W tomograf zostaliby wyposażeni pracownicy dzielnicowego Wydziału Ochrony Środowiska, którzy dzięki niemu będą mogli dokonywać rutynowej kontroli stanu drzew oraz wykorzystywać urządzenie podczas weryfikowania zasadności ewentualnych wniosków o wycinkę. Przeprowadzane badanie jest bezinwazyjne.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ochota
Obszar objęty pomysłem:
Szczęśliwice
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Szczęśliwicki
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt dotyczy drzew z całej Ochoty niemniej w intencji projektodawcy w pierwszej kolejności powinny zostać przebadane drzewa rosnące w Parku Szczęśliwickim.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zakup tomografu dla drzew wraz z akcesoriami, oprogramowaniem oraz usługą szkoleniową z zakresu jego obsługi. W tomograf zostaliby wyposażeni pracownicy dzielnicowego Wydziału Ochrony Środowiska, którzy dzięki niemu będą mogli dokonywać rutynowej kontroli stanu drzew oraz wykorzystywać urządzenie podczas weryfikowania zasadności ewentualnych wniosków o wycinkę. Przeprowadzane badanie jest bezinwazyjne.
Opis projektu
Projekt zakłada zakup tomografu dla drzew wraz z akcesoriami, oprogramowaniem oraz usługą szkoleniową z zakresu jego obsługi. W tomograf zostaliby wyposażeni pracownicy dzielnicowego Wydziału Ochrony Środowiska, którzy dzięki niemu będą mogli dokonywać rutynowej kontroli stanu drzew oraz wykorzystywać urządzenie podczas weryfikowania zasadności ewentualnych wniosków o wycinkę. Przeprowadzane badanie jest bezinwazyjne. Służy ono do wykrywania zgnilizn lub pustek w stojącym drzewie. Tomograf może być również stosowany do badania zasięgu korzeni szkieletowych drzew.
Uzasadnienie realizacji projektu
W Warszawie, także na Ochocie systematycznie ubywa drzew. Wielu wycinek można by uniknąć z wyprzedzeniem diagnozując i lecząc stany chorobowe.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakup tomografu do badania drzew wraz z akcesoriami - 80 000,00 zł
Zakup oprogramowania - 10 000,00 zł
Serwisowanie tomografu - 7 000,00 zł
Szkolenie z zakresu obsługi tomografu - 3 000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
150 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt zakupu aktualizacji oprogramowania oraz wynajmu sprzętu specjalistycznego (podnośnik) do prac na wysokościach. Szacunkowy koszt eksploatacji 60 000,00 PLN.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
60 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki

Modyfikacje

15.01.2016 22:31
Autor projektu
11.03.2016 20:17
Autor projektu
15.03.2016 16:10
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
14.04.2016 14:05
Koordynator w dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (18)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Potrzebny jak najbardziej,ale ile kosztuje serwisowanie sprzętu. Wydział środowiska jest ubogi i nie ma pieniędzy na bieżącą pielęgnację drzew. Obawiam się że tomograf może stać w koncie z powodu braku pieniędzy. Ale pomysł bardzo dobry.
  Monika Więcek  14.01.2016 20:24
  • Co ma Pani na myśli pisząc o serwisowaniu sprzętu? Proszę o bardziej precyzyjną informację. Jestem w stanie uwzględnić dodatkowe koszty w projekcie, o ile okażą się one niezbędne do efektywnego wykorzystania tomografu.
   Grzegorz Walkiewicz  15.01.2016 07:36 Autor projektu
  • Każdy sprzęt powinien być serwisowany. W domu jak mamy jakieś urządzenie to jego serwisowanie tak naprawdę zależy od nas. Np aparat do mierzenia ciśnienia, waga itd powinny być co jakiś czas kalibrowane. Tomograf obejrzałam i wydaje mi się że producent przewiduje serwisowanie, może się mylę? Ale każdy sprzęt np. monitoring musi być serwisowany by wyniki jego analiz były prawidłowe. Może wpisać jakąś kwotę, potem będą rozmowy z urzędnikami i tą sprawę się doprecyzuje.
   Monika Więcek  15.01.2016 17:58
 • Czy rozważane było użycie tzw. otwartego oprogramowania, ew. zaangażowania studentów z warszawskich uczelni technicznych w stworzenie takiego?

  Uważam, że koszt szkolenia z obsługi sprzętu jest nieproporcjonalnie wysoki do kosztów jego przeprowadzenia.

  Może lepszym pomysłem byłoby stworzenie przez warszawskich studentów takiego tomografu na zasadach "open hardware", dzięki czemu tanim kosztem można byłoby później wyposażyć w te urządzenia całą Warszawę.

  Dodatkową korzyścią byłaby możliwość zaangażowania warszawskich studentów w ciekawy projekt.
  dr Jakub Dzik  14.01.2016 21:31
  • Faktycznie koszt szkolenia wydaje się być zawyżony. Zweryfikuję go raz jeszcze i być może dooonam zmiany w wycenie.
   Natomiast co do wykorzystania otwartego oprogramowania, to przyznam, że brak mi dostatecznego rozeznania sby takie rozwiązanie proponować. Ale jak najbardziej jestem otwarty na propozycje. Proszę o szczegóły...
   Grzegorz Walkiewicz  15.01.2016 07:40 Autor projektu
  • Pomysł z zaangażowaniem studentów jak najbardziej trafiony. Popieram. Mamy piękny starodrzew na Ochocie, ale jak piękny tak zaniedbany. Obawiam się o to co po takiej diagnozie. Przez dwa lata słyszałam od wydziału środowiska że pieniędzy na wszystko brak. Ale jak nie zadbamy o drzewa to za kilka lat Ochota może być betonową pustynią, taką samą jak nowe osiedla.
   Monika Więcek  15.01.2016 18:02
  • Cóż, sam nie jestem ekspertem od dendrologii, ale szybkie wyszukiwanie w Google pozwoliło mi znaleźć taki projekt: http://sites.uclouvain.be/gprlouvain/senswood.html (link na http://www.gprmax.com/projects.shtml ). Przypuszczam, że nawiązanie kontaktu z Janą może zaowocować wieloma możliwościami.
   dr Jakub Dzik  16.01.2016 23:25
 • Tomograf dla Śródmieścia, Tomograf dla Ochoty - czy oba projekty mają oddzielne listy poparcia?
  Rembielinska  15.01.2016 17:17
 • Sprzęt potrzebny. Ale czemu to projekt w ramach puli Szczęśliwic, a nie ogólnodzielnicowy? Jeśli będzie w dyspozycji WOŚ, to przecież będzie używany na terenie całej dzielnicy.
  Patryk Słowicki  15.01.2016 23:16
  • Niezręcznie się tak samemu cytować, ale cóż... "Projekt dotyczy drzew z całej Ochoty niemniej w intencji projektodawcy w pierwszej kolejności powinny zostać przebadane drzewa rosnące w Parku Szczęśliwickim."
   Grzegorz Walkiewicz  16.01.2016 10:12 Autor projektu
  • Czytałem :) Z tym że tomograf, jak sądzę, będzie raczej używany nie do "okresowych", "przesiewowych" badań, ale wtedy, gdy stan jakiegoś drzewa budzi wątpliwości. A z tym mamy do czynienia w całej dzielnicy, żeby wymienić z ostatniego czasu badanie 26 drzew na Polu Mokotowskim (dziki zakątek) czy 5 na placu Narutowicza (dwa musiały być usunięte).
   Ale to tylko drobiazg formalny :)
   Patryk Słowicki  16.01.2016 18:26
  • Zgadzam się że projekt ten powinien być ogólnodzielnicowy. Co wcale nie musi zmieniać rekomendacji projektodawcy przebadania w pierwszej kolejności parku Szczęśliwickiego.
   makslawr  23.01.2016 16:04
 • Świetny pomysł. Czy możemy otrzymać deklarację WOŚ, że będzie używał tomografu i to na co dzień?
  wiatraczek  13.02.2016 20:21
 • Sprzęt absolutnie niezbędny - szczególnie w kontekście wielu kontrowersyjnych wycinek.
  Vicina68  24.02.2016 00:47
 • Komentarz został usunięty przez autora

  ELZAW27CZ  11.04.2016 11:05
 • Brawo, gratuluję i bardzo się cieszę.
  Monika Więcek  12.05.2016 20:10
 • Popieramy!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany