761 - Tomograf dla drzew Ochoty

11.03.2016 20:17 Niewybrany w głosowaniu
awatar Grzegorz Walkiewicz
autor projektu

Projekt zakłada zakup tomografu dla drzew wraz z akcesoriami, oprogramowaniem oraz usługą szkoleniową z zakresu jego obsługi. W tomograf zostaliby wyposażeni pracownicy dzielnicowego Wydziału Ochrony Środowiska, którzy dzięki niemu będą mogli dokonywać rutynowej kontroli stanu drzew oraz wykorzystywać urządzenie podczas weryfikowania zasadności ewentualnych wniosków o wycinkę. Przeprowadzane badanie jest bezinwazyjne.

Oddane głosy

222

Kategoria projektu

 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

150 000,00 zł

Dzielnica

Ochota


Charakter projektu

Lokalny, Szczęśliwice


Lokalizacja projektu

Park Szczęśliwicki

Istotne informacje o lokalizacji

Projekt dotyczy drzew z całej Ochoty niemniej w intencji projektodawcy w pierwszej kolejności powinny zostać przebadane drzewa rosnące w Parku Szczęśliwickim.


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Tomograf będzie urządzeniem wykorzystywanym przez pracowników WOŚ do weryfikacji zasadności wniosków o wydanie decyzji na usunięcie drzew oraz kontroli stanu drzew na terenach administrowanych przez Urząd Dzielnicy Ochota za pośrednictwem WOŚ.

Pełny opis projektu

Projekt zakłada zakup tomografu dla drzew wraz z akcesoriami, oprogramowaniem oraz usługą szkoleniową z zakresu jego obsługi. W tomograf zostaliby wyposażeni pracownicy dzielnicowego Wydziału Ochrony Środowiska, którzy dzięki niemu będą mogli dokonywać rutynowej kontroli stanu drzew oraz wykorzystywać urządzenie podczas weryfikowania zasadności ewentualnych wniosków o wycinkę. Przeprowadzane badanie jest bezinwazyjne. Służy ono do wykrywania zgnilizn lub pustek w stojącym drzewie. Tomograf może być również stosowany do badania zasięgu korzeni szkieletowych drzew.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

W Warszawie, także na Ochocie systematycznie ubywa drzew. Wielu wycinek można by uniknąć z wyprzedzeniem diagnozując i lecząc stany chorobowe.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Zakup tomografu do badania drzew wraz z akcesoriami - 80 000,00 zł
Zakup oprogramowania - 10 000,00 zł
Serwisowanie tomografu - 7 000,00 zł
Szkolenie z zakresu obsługi tomografu - 3 000,00 zł

Całkowity koszt projektu: 150 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Koszt zakupu aktualizacji oprogramowania oraz wynajmu sprzętu specjalistycznego (podnośnik) do prac na wysokościach. Szacunkowy koszt eksploatacji 60 000,00 PLN.


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 60 000,00 zł

ModyfikacjeKomentarze (18)

 • Monika Więcek  14.01.2016 20:24
  Potrzebny jak najbardziej,ale ile kosztuje serwisowanie sprzętu. Wydział środowiska jest ubogi i nie ma pieniędzy na bieżącą pielęgnację drzew. Obawiam się że tomograf może stać w koncie z powodu braku pieniędzy. Ale pomysł bardzo dobry.
  • Grzegorz Walkiewicz  15.01.2016 07:36 Autor projektu
   Co ma Pani na myśli pisząc o serwisowaniu sprzętu? Proszę o bardziej precyzyjną informację. Jestem w stanie uwzględnić dodatkowe koszty w projekcie, o ile okażą się one niezbędne do efektywnego wykorzystania tomografu.
  • Monika Więcek  15.01.2016 17:58
   Każdy sprzęt powinien być serwisowany. W domu jak mamy jakieś urządzenie to jego serwisowanie tak naprawdę zależy od nas. Np aparat do mierzenia ciśnienia, waga itd powinny być co jakiś czas kalibrowane. Tomograf obejrzałam i wydaje mi się że producent przewiduje serwisowanie, może się mylę? Ale każdy sprzęt np. monitoring musi być serwisowany by wyniki jego analiz były prawidłowe. Może wpisać jakąś kwotę, potem będą rozmowy z urzędnikami i tą sprawę się doprecyzuje.
 • j.kowalski  14.01.2016 21:31
  Czy rozważane było użycie tzw. otwartego oprogramowania, ew. zaangażowania studentów z warszawskich uczelni technicznych w stworzenie takiego?

  Uważam, że koszt szkolenia z obsługi sprzętu jest nieproporcjonalnie wysoki do kosztów jego przeprowadzenia.

  Może lepszym pomysłem byłoby stworzenie przez warszawskich studentów takiego tomografu na zasadach "open hardware", dzięki czemu tanim kosztem można byłoby później wyposażyć w te urządzenia całą Warszawę.

  Dodatkową korzyścią byłaby możliwość zaangażowania warszawskich studentów w ciekawy projekt.
  • Grzegorz Walkiewicz  15.01.2016 07:40 Autor projektu
   Faktycznie koszt szkolenia wydaje się być zawyżony. Zweryfikuję go raz jeszcze i być może dooonam zmiany w wycenie.
   Natomiast co do wykorzystania otwartego oprogramowania, to przyznam, że brak mi dostatecznego rozeznania sby takie rozwiązanie proponować. Ale jak najbardziej jestem otwarty na propozycje. Proszę o szczegóły...
  • Monika Więcek  15.01.2016 18:02
   Pomysł z zaangażowaniem studentów jak najbardziej trafiony. Popieram. Mamy piękny starodrzew na Ochocie, ale jak piękny tak zaniedbany. Obawiam się o to co po takiej diagnozie. Przez dwa lata słyszałam od wydziału środowiska że pieniędzy na wszystko brak. Ale jak nie zadbamy o drzewa to za kilka lat Ochota może być betonową pustynią, taką samą jak nowe osiedla.
  • j.kowalski  16.01.2016 23:25
   Cóż, sam nie jestem ekspertem od dendrologii, ale szybkie wyszukiwanie w Google pozwoliło mi znaleźć taki projekt: http://sites.uclouvain.be/gprlouvain/senswood.html (link na http://www.gprmax.com/projects.shtml ). Przypuszczam, że nawiązanie kontaktu z Janą może zaowocować wieloma możliwościami.
 • Rembielinska  15.01.2016 17:17
  Tomograf dla Śródmieścia, Tomograf dla Ochoty - czy oba projekty mają oddzielne listy poparcia?
 • Patryk Słowicki  15.01.2016 23:16
  Sprzęt potrzebny. Ale czemu to projekt w ramach puli Szczęśliwic, a nie ogólnodzielnicowy? Jeśli będzie w dyspozycji WOŚ, to przecież będzie używany na terenie całej dzielnicy.
  • Grzegorz Walkiewicz  16.01.2016 10:12 Autor projektu
   Niezręcznie się tak samemu cytować, ale cóż... "Projekt dotyczy drzew z całej Ochoty niemniej w intencji projektodawcy w pierwszej kolejności powinny zostać przebadane drzewa rosnące w Parku Szczęśliwickim."
  • Patryk Słowicki  16.01.2016 18:26
   Czytałem :) Z tym że tomograf, jak sądzę, będzie raczej używany nie do "okresowych", "przesiewowych" badań, ale wtedy, gdy stan jakiegoś drzewa budzi wątpliwości. A z tym mamy do czynienia w całej dzielnicy, żeby wymienić z ostatniego czasu badanie 26 drzew na Polu Mokotowskim (dziki zakątek) czy 5 na placu Narutowicza (dwa musiały być usunięte).
   Ale to tylko drobiazg formalny :)
  • makslawr  23.01.2016 16:04
   Zgadzam się że projekt ten powinien być ogólnodzielnicowy. Co wcale nie musi zmieniać rekomendacji projektodawcy przebadania w pierwszej kolejności parku Szczęśliwickiego.
 • wiatraczek  13.02.2016 20:21
  Świetny pomysł. Czy możemy otrzymać deklarację WOŚ, że będzie używał tomografu i to na co dzień?
 • Vicina68  24.02.2016 00:47
  Sprzęt absolutnie niezbędny - szczególnie w kontekście wielu kontrowersyjnych wycinek.
 • ELZAW27CZ  11.04.2016 11:05

  Komentarz został usunięty przez autora

 • Monika Więcek  12.05.2016 20:10
  Brawo, gratuluję i bardzo się cieszę.
 • Popieramy!

Zaloguj się, aby komentować.