1134 - Ciszej na Kępie Potockiej

15.01.2016 11:20 Zrealizowano
awatar zoliborzanie
autor projektu

Stan realizacji projektu

W celu realizacji projektu, w 2017 r. ogłoszone zostały dwa przetargi, jednak obu nie udało się rozstrzygnąć, ponieważ nadesłane oferty były droższe niż kwota przeznaczona na to zadanie. W związku z powyższym realizacja projektu została przesunięta na następny rok. Kolejne próby znalezienia wykonawcy zostały podjęte w 2018 r. W połowie 2018 r. realizacja projektu została zakończona. W ramach projektu zamontowano 160 mb ściany z ekologicznych drewnianych paneli oraz obsadzono je pnączami.

Oddane głosy

343
Realizowany przez: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Żoliborz
Aktualizacja: 01.08.2018 16:07

Ustawienie ściany z ekologicznych, drewnianych paneli, obsadzonych pnączami, z wykorzystaniem istniejącego wału ziemnego o długości ok. 160m. wdłuż Wisłostrady na wysokości placu zabaw w Parku Kępa Potocka w celu zmniejszenia hałasu, który jest uciążliwy dla użytkowników tego terenu zielonego i mieszkańców osiedli przy ul. Gwiaździstej.

Kategoria projektu

 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

150 000,00 zł

Dzielnica

Żoliborz


Charakter projektu

Lokalny, Marymont-Potok - Żoliborz Dziennikarski


Lokalizacja projektu

Park Kępa Potocka wdłuż Wisłostrady

Istotne informacje o lokalizacji

Odcinek istniejącego wału ziemnego o długości ok. 160m na wysokości placu zabaw. Projekt jest zlokalizowany na działce nr 4 z obrębu 7-01-04 – zał. mapa.


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Projekt ogólnodostępny, bez ograniczeń czasowych na terenie publicznym

Pełny opis projektu

Ściana o długości ok. 160m (tyle, co istniejący wał ziemny) i wysokości 1,5m wykonana z ekologicznego, naturalnego materiału (drewno). Przed ustawieniem ściany przeciwhałasowej należy usunąć niezbędną część krzewów posadzonych na szczycie wału. Po zakończeniu montażu ściany przeciwhałasowej przewiduję posadzenie po obu stronach pnączy, np. winobluszczu pięciolistnego (sadzonki co ok. 2m)

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Park Kępa Potocka to popularne miejsce odpoczynku Żoliborzan i mieszkańców innych dzielnic. Od wielu lat istnieje tu plac zabaw z atrakcyjnymi urządzeniami (np. "pajęczyna", zjeżdżalnie). Miejsce przyciąga liczne rodziny z dziećmi. Niestety w bezpośrednim sąsiedztwie Parku znajduje się hałaśliwa, ruchliwa arteria (Wisłostrada) łącząca północne i prawobrzeżne dzielnice Warszawy z centrum. Hałas nasilił się w 2014 r. po poszerzeniu jezdni przylegającej do Parku. Realizacja projektu zwiększy komfort odpoczywających na Kępie Potockiej, a częściowo też mieszkańców pobliskich bloków przy ul. Gwiaździstej.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Panele ekranów akustycznych - 160m x 1,5m = 240m kw.x 500 zł/m kw. = 120 000 zł
Pnącze - 12 zł x 160 = 1920 zł
Karczowanie krzewów - 160m kw. x 10 zł/m kw. = 1600 zł
Prace budowlane - 26480 zł

Całkowity koszt projektu: 150 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

- pielęgnacja pnączy (odchwaszczanie, podlewanie)
- konserwacja drewnianych paneli
- dewastacja


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 5 000,00 złKomentarze (5)

 • Łukasz Poławski  09.02.2016 15:05
  Nie wiem czy ustawianie kolejnych ekranów akustycznych i to chroniących w zasadzie tereny zielone jest tam dobrym pomysłem.
 • EwaWaj75  19.02.2016 19:28
  ja od lat głosuję na wyciszenie parku, ale jak widać bezskutecznie. Rozumiem, że drewniane panele wybrano ze względu na niską cenę? Z punktu widzenia kierowców najlepsze byłyby zapewne przeźroczyste panele.
  • zoliborzanie  21.02.2016 13:12 Autor projektu
   Drewniane panele wybrano ze względu na estetykę, nie cenę - projekt jest tworzony z punktu widzenia użytkowników parku, nie kierowców
 • mgvfmgvf  19.06.2016 23:48
  120000zł to sporo pieniędzy. Nie wiem jaka jest trwałość drewnianych ekranów, ale wszelkie inne widziane na drogach "sypią" się prawie zaraz po ich postawieniu.

  Proponuję usypanie wału ziemnego wysokiego powiedzmy na 2-3 metry. Buduje się właśnie metro i urobek z tuneli jest chyba kłopotem dla wykonawców, którego chętnie by się pozbyli?

  Taki naturalny ekran raczej nie powinien się rozpaść, po jakimś czasie obrośnie zielenią, a dodatkowo widziałem gdzieś wypowiedź jakiegoś eksperta, że wały ziemne są zdecydowanie bardziej skuteczne od sztucznych ekranów.

  Co o tym sądzicie?
 • pr.zoliborzanin  20.06.2016 20:41
  A czy ktoś dotarł lub rozważał taki ekran ziemny - https://www.facebook.com/Ecotec-Polska-Noise-Barriers-661134010695553/?fref=ts ?

  Nie mam zamiaru ukrywać - jestem związany z tą firmą i mogę od razu powiedzieć że cena prawdopodobnie byłaby nieznacznie wyższa od tej podanej teraz w projekcie jednak jestem tez związany z Żoliborzem, od dziecka. Ekrany deklasują pod względem trwałości te najczęściej montowane w Polsce. U nas jest ich mało ze względu na wyższą cenę i to że zajmują troch więcej miejsca niż te standardowe Pod względem estetycznym są bardzo przyjazne, a rosnąca na nich roslinność nie zginie od przegrzania jak ta która posadzimy na zwyklym panelu bo wewnątrz tych ekranów jest ziemia więc są one chłodne nawet w lecie. W Niemczech montują tego mnóstwo i ludzie są z nich wyjątkowo zadowoleni.

  Ktoś pisał coś o 2-3 metrowym wale ziemnym. Taki wał musiałby mieć szerokość 5-10 metrów. Kto poświeci tyle miejsca na takie coś?

Zaloguj się, aby komentować.