Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Wymiana kostki brukowej wokół PROM Kultury Saska Kępa na płaską nawierzchnię

1350
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2017
Lokalizacja Praga-Południe
Saska Kępa
Autor pomysłu Przeciw kostce
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
80 160 zł
Kategoria
 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Zamiana wertepowatej kostki na równe płyty chodnikowe, po których będzie można chodzić bez zagrożenia dla obuwia i dla zdrowia.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Saska Kępa
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Brukselska 23
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Nierówna nawierzchnia w postaci kostki brukowej pokrywa teren bezpośrednio wokół domu kultury, wszędzie indziej w okolicy są zwykłe płyty chodnikowe.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zamiana wertepowatej kostki na równe płyty chodnikowe, po których będzie można chodzić bez zagrożenia dla obuwia i dla zdrowia.
Opis projektu
Zamiana wertepowatej kostki na równe płyty chodnikowe. Kostka granitowa stanowi zagrożenia dla obuwia i dla zdrowia.
Obuwie: Złamane i pozdzierane obcasy, zadrapane noski i brzegi buta – to najczęstsze uszkodzenia spowodowane przez nierówny bruk, a zwłaszcza kostkę.
Zdrowie: Najczęściej dochodzi do skręcenia, czyli zerwania torebki stawowej i uszkodzenia całkowitego lub częściowego stawu skokowego, np. zerwania więzadeł. Może też dojść do upadku, otarcia twarzy, rąk, nóg, urazu kolana, a nawet złamania nogi czy ręki. U osoby starszej częściej dochodzi przy potknięciu do upadku oraz złamania, które skutkuje operacją, a nawet stałym unieruchomieniem. Nierówności, które tworzą kostki granitowe, wywołują wibracje, które są szczególnie szkodliwe dla osób jeżdżących na sprzęcie bez amortyzacji, takim jak wózki dziecięce lub inwalidzkie. Drgania te stopniowo niszczą chrząstki stawowe, osłabiają więzadła, ścięgna, co prowadzi do mikrourazów, które się nawarstwiają, w efekcie prowadząc do poważnych uszkodzeń i dolegliwości bólowych. Wibracje są też pochłaniane przez dyski w kręgosłupie, co powoduje jego bóle.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zamiana wertepowatej kostki na równe płyty chodnikowe, po których będzie można chodzić bez zagrożenia dla obuwia i dla zdrowia.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wg informacji Wydziału Infrastruktury Urzędu Dzielnicy Praga Południe:
metraż chodnika pokrytego kostka to 668 m2
koszt wymiany, uwzględniając ewentualną wymianę podbudowy to 120 zł/m2
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
80 160,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (12)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Bez żartów. Jest mnóstwo potrzeb bardziej podstawowych i naglących, niż wymiana zupełnie nowej nawierzchni. Zacznijmy może od pozbycia się z Saskiej Kępy tej przypominającej swoim asfalcianym wdziękiem albo dziurami o PRL-owskim rodowodzie - a taki stan chodników występuje w bezpośredniej okolicy.
  Pozdrawiam
  JarekJD8  15.01.2016 23:45
 • Nie wiem, o ktora konkretnie okolice Panu chodzi. Domyslam sie, ze zglosil Pan wlasny projekt wymiany takiej nawierzchni. Chetnie popre kazdy projekt walczacy z wertepami.
  Przeciw kostce  15.01.2016 23:56 Autor projektu
 • Specjalnie pojechałem zobaczyć... Nowa granitowa kostka!!! Jest ładnie i porządnie.
  Wymienić na płyty coś co jest nowe w sytuacji gdy wokół są chodniki nadające się do naprawy... słaby pomysł.
  O co chodzi? Są chyba potrzebniejsze rzeczy do zrobienia na naszym Osiedlu. Wymiana ładnej nowej granitowej nawierzchni to chyba przesada...
  myoni-sk  27.01.2016 23:28
 • Nie wiem, o ktore "chodniki wokol" chodzi. Te w drodze na 3 najblizsze przystanki sa rowne. W odroznieniu od wertepow wokol samego domu kultury.

  Nie wiem rowniez, co okresla Pan/Pani jako "nasze Osiedle". Skoro do domu kultury Pan/Pani jezdzi, to rozumiem, ze nie jest to osiedle tuz obok.

  Ja sobie zadaje raczej pytanie, po co w ogole taka wertepowata kostke polozono w pierwszym rzedzie. Nawet jesli wizualnie sie niektorym podoba, to utrudnia chodzenie. Ludzie sobie kostki skrecaja i niszcza obuwie (zwlaszcza lzejsze latem).

  Chetnie popre rowniez Panski projekt wyrownania nawierzchni, jesli tylko sie dowiem, o ktore "chodniki nadajace sie do naprawy" chodzi. Prosze o link do Panskiego projektu.
  Przeciw kostce  27.01.2016 23:41 Autor projektu
 • W tragicznym stanie są zwłaszcza chodniki wzdłuż ciągu ulic Saska - Egipska (od Afrykańskiej do nawet A. St. Zj. po stronie zachodniej), wzdłuż Ateńskiej i Afrykanskiej od strony Wału M. Tam na 95% powierzchni nie ma nawet płyt chodnikowych, a na pozostałych 5% płyty są zużyte.
  JarekJD8  05.02.2016 12:40
 • Pod jakim numerem zglosil Pan projekt wymiany tych chodnikow? Chetnie popre rowniez ten projekt.
  Przeciw kostce  05.02.2016 13:47 Autor projektu
 • Nie zgłaszałem projektu. Poruszałem kwestię takiej potrzeby w dość ożywionych kontaktach z Zarządem Dróg Miejskich i Urzędem Miasta, gdzie dano nadzieję na remont chodnika wzdłuż Saskiej/Egipskiej w podstawowym trybie i jeszcze w tym roku. Jeśli tak się nie stanie oczywiście zgłoszę stosowny projekt w kolejnym budżecie.
  JarekJD8  05.02.2016 13:58
 • Oby wyremontowali. A jesli nie, to popre Pana projekt w przyszlosci :-)
  Przeciw kostce  05.02.2016 14:05 Autor projektu
 • Otrzymałem właśnie wiadomość z Zarządu Dróg Miejskich, że w planie remontów chodników na 2016 r. nie przewidziano odcinka Saska/Egipska.
  JarekJD8  05.02.2016 14:06
 • Szkoda, bo rzeczywiscie strasznie nierowne. Najwyrazniej, zeby chodzic po rownym, trzeba brac sprawy we wlasne rece. Na pewno popre ten projekt w przyszlym roku :-)
  Przeciw kostce  13.03.2016 18:15 Autor projektu
 • Każdy ma prawo zgłosić projekt, owszem, ale naprawiać coś co jest estetyczne i nowe to faktycznie lekka fanaberia. Prom mógł o tym pomyśleć zanim powstał.
  PawełKie  14.06.2016 13:53
 • Czy to jest estetyczne, to kwestia gustu. Dla mnie to zwykle wertepy. Z tego, co udalo mi sie dowiedziec, za nawierzchnie odpowiada Wydzial Infrastruktury, a nie PROM. Rzeczywiscie ktos musial sie kierowac swoim poczuciem estetyki, a nie bezpieczenstwa mieszkancow, decydujac o polozeniu takiej nawierzchni. Za to przykre, ze uwaza Pan za "fanaberie" walke z kostka stanowiaca zagrozenie dla zdrowia i mienia (zniszczone obuwie).
  Przeciw kostce  16.06.2016 23:10 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany