1533 - Kaczkomaty w Parku Szczęśliwickim

11.03.2016 15:23 Zrealizowano
awatar Grzegorz Walkiewicz
autor projektu

Stan realizacji projektu

W ramach projektu zamontowane zostały dystrybutory karmy dla kaczek. Wykonawca będzie uzupełniał ziarno do połowy grudnia 2017 r.

Oddane głosy

438
Realizowany przez: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ochota
Aktualizacja: 22.11.2017 13:31

Projekt zakłada ustawienie kaczkomatów tj. automatów z karmą dostosowaną do potrzeb żywieniowych kaczek. Na kaczkomatach będzie umieszczona szczegółowa informacja na temat kaczek, ich zwyczajów, a także ich preferencji pokarmowych. Kaczkomaty będą miały dzienny limit wydawanych porcji karmy.

Kategoria projektu

 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • inna
 • zwierzęta

Koszt całkowity projektu

30 000,00 zł

Dzielnica

Ochota


Charakter projektu

Lokalny, Szczęśliwice


Lokalizacja projektu

Park Szczęśliwicki

Istotne informacje o lokalizacji

Park Szczęśliwicki


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Kaczkomaty będą ogólnodostępne, jednakże będą miały dzienny limit wydawanych porcji dostosowany do żyjącej w Parku Szczęśliwickim populacji.

Pełny opis projektu

Projekt zakłada ustawienie kaczkomatów tj. automatów z karmą dostosowaną do potrzeb żywieniowych kaczek. Na automatach powinna zostać umieszczona czytelna instrukcja dokarmiania kaczek. Mieszkańcy odwiedzający Park Szczęśliwicki lubią dokarmiać żyjące tam kaczki, jednakże niejednokrotnie przynoszony do parku pokarm nie jest odpowiedni dla tych ptaków. Kaczkomaty będą uzupełnianie specjalistycznie przygotowaną karmą tj. mieszanką ziaren oraz otrębów zbóż (np. pszenica paszowa i kukurydza).
Na kaczkomatach będzie umieszczona szczegółowa informacja na temat kaczek, ich zwyczajów, a także ich preferencji pokarmowych. Kaczkomaty będą miały dzienny limit wydawanych porcji karmy. Instalacja kaczkomatów zostanie zwieńczona akcją edukacyjno-promocyjną.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Mieszkańcy odwiedzający Park Szczęśliwicki lubią dokarmiać żyjące tam kaczki. W dokarmianiu ważna jest jednak zarówno jakość karmy, jak i systematyczność dokarmiania. Na przeciw potrzebom ludzi i kaczek wychodzi projekt zainstalowania w Parku Szczęśliwickim kaczkomatów.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Koszt zainstalowania 2 kaczkomatów
Koszt karmy
Koszt obsługi urządzeń
Akcja edukacyjno-promocyjna
Wartość prac polegających na zakupie, montażu oraz obsłudze kaczkomatów oszacowano na podstawie informacji uzyskanych od producenta ww. urządzeń oraz od firm mających doświadczenie w utrzymaniu parków miejskich. Szacując wartość prac polegających na obsłudze kaczkomatów przyjęto działanie polegające na uzupełnianiu karmy codziennie przez okres zimowy (6 miesięcy).

Całkowity koszt projektu: 30 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Obsługa kaczkomatów co najmniej co drugi dzień przez okres zimowy - 6 miesięcy (uzupełnianie karmy, drobne naprawy urządzeń)


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 17 000,00 zł

ModyfikacjeKomentarze (6)

 • alulindas  16.01.2016 12:26
  super!
 • Monika Więcek  30.01.2016 10:40
  Kaczkomaty mają stanąć na Ochocie w Parku Szczęśliwickim na próbę. Może zobaczmy jak pomysł się przyjmie. Jeśli będzie zainteresowanie miast postawi więcej kaczkomatów. To informacja zasłyszana w radio.
  • Grzegorz Walkiewicz  30.01.2016 15:11 Autor projektu
   To prawda, wyraziłem taką nadzieję w rozmowie z dziennikarzem radiowym. Liczę, że jeśli dzięki poparciu mieszkańców, uda się postawić Kaczkomaty w Parku Szczęśliwickim i Ogrodzie Saskim, władze przekonają się do tej idei i już z własnej inicjatywy postawią automaty także w innych parkach.
  • Monika Więcek  30.01.2016 22:25
   Ops, a wydawało mi się że to niezależne działania władz Ochoty. Tak to jest jak się zaczyna słuchać audycji od środka. Powodzenia w takim razie. Może kaczki przestaną jeść drożdżówki.
 • Agnieszka Gołębiowska  16.01.2017 09:14
  Dzień dobry, planuje zlozyc projekt dot. ustawienia kaczkomatu w Parku Olszyna na Bielanach. Gdzie moge otrzymać szczegolowe informacje dotyczące kosztów inwestycji? Na razie nagralam sie na komorke dostepna na kaczkomacie w Pruszkowie. Czy brano pod uwage prowadzenie monitoring, ze wzgledu na ryzyko aktów wandalizmu? Kiedy planowane jest ustawienie kaczkomatu w Parku Szczęśliwickim? Dziękuję za pomoc.
  • Grzegorz Walkiewicz  18.01.2017 08:47 Autor projektu
   Dzień dobry, pełen kosztorys jest opisany w treści projektu. Nie znam bardziej precyzyjnych danych. Niemniej kwoty przywołane w projekcie zostały pozytywnie zweryfikowane przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Ochota.

Zaloguj się, aby komentować.