2279 - Łąka kwietna - Pole Mokotowskie - EKO MIASTO

15.01.2016 19:55 Zrealizowano
awatar Maciej Podyma
autor projektu

Stan realizacji projektu

Kolejna partycypacyjna łąka kwietna powstała na Polu Mokotowskim.

Oddane głosy

461
Realizowany przez: Zarząd Oczyszczania Miasta
Aktualizacja: 28.04.2017 15:26

Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnej łąki kwietnej uzupełnionej o tabliczki informacyjne. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem.

Kategoria projektu

 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

23 400,00 zł

Dzielnica

Ochota


Charakter projektu

Lokalny, Stara Ochota


Lokalizacja projektu

ulica Rokitnicka

Istotne informacje o lokalizacji

Okolice Pubu Tola


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Z projektu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Jest on w pełni ogólnodostępny, ponieważ znajduję się w publicznej przestrzeni miejskiej. Nie przewidujemy tworzenia żadnych dodatkowych zasad dotyczących korzystania z projektu.

Pełny opis projektu

Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnej łąki kwietnej o powierzchni 500 m2 uzupełnionej o tabliczki informacyjne. Łąka jest alternatywą dla miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek różnych owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem. Stanie się ponadto miejscem, w którym botanicy i entomolodzy będą mogli prowadzić badania nad biologią zapylaczy i roślin. Takich miejsc bardzo brakuje w Warszawie,

Dodatkowo w pobliżu łąki kwietnej powinny znaleźć się tablice informacyjne prezentujące najważniejsze fakty i zalety dotyczące łąki. Podniesie to walor edukacyjny przedsięwzięcia. Tabliczka powinna być wykonana z PCV pokrytym folią antygrafitin umocowana na stabilnym drewnianym wkopywanym cokole.

Należy dobrać odpowiednią mieszankę gatunków do panujących warunków glebowych, nasłonecznienia i wilgotności podłoża lub zastosować mieszanki zawierające nasiona wielu gatunków roślin o różnych wymaganiach. Dzięki temu otrzymamy najbardziej różnorodne zbiorowisko roślinne.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

W świetle zachodzących zmian w przyrodzie miasta stają się enklawami życia wielu gatunków rodzimych roślin i zwierząt. Łąki kwietne będące synonimem bioróżnorodności dają mieszkańcom możliwość bliższego obcowania z naturą a naukowcom możliwość prowadzenia badań nad zależnościami panującymi między dzikimi roślinami i owadami zapylającymi w mieście. Sprawdzają się również jako rezerwuary wody opadowej w glebie, która dzięki zacienieniu roślin łąkowych powoli odparowuje z powierzchni gruntu przez co ogranicza poziom smogu w mieście. Łąka kwietna jest także ekonomicznie uzasadnioną alternatywą dla miejskich trawników. Oszczędności pojawiają się przy pielęgnacji terenu ograniczając koszenie do jednego lub dwóch zabiegów koszenia w sezonie.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Zmiany uzgodnione z autorem:
Tabliczka – 1700 zł za sztukę x 2 szt. – 3400 zł
Całkowity koszt realizacji projketu: 23 400 zł
--------------------------------------------------------------------------
1)Wykonanie łąki 500 m2, według wytycznych z załącznika.

Zrywanie i wywóz (utylizacja) darni: 15 zł/m2
Orka: 8 zł/m2
Wyrównanie/spulchnienie terenu przy pomocy glebogryzarki: 5 zł/m2
Wysiew nasion z materiałem: 7 zł/m2
Wałowanie terenu: 5 zł/m2

Razem koszt za m2: 40 zł

Wysoki koszt wynika z faktu, że większość prac ogrodowych będzie wykonana ręcznie bez użycia ciężkiego sprzętu.


2)Tabliczka informacyjna stojąca (proponowany koszt obejmuje PCV oklejoną folią antygrafiti o wymiarach 50x60cm)  wkopywana wraz z opracowaniem tekstu przez botanika.

Razem koszt za sztukę: 400 zł

Razem całkowity koszt (40 zł x 400 m2) łąka + 2 x 400 zł tabliczka = 20.800 zł

Cena może się zmienić w zależności od zastosowanych rodzaju specjalistycznych mieszanek nasion łąkowych oraz zastosowanego sposobu przygotowanie gruntu.

Całkowity koszt projektu: 23 400,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Miejska łąka kwietna jest łatwa w pielęgnacji. Łąkę należy skosić raz lub dwa razy w roku po przekwitnięciu roślin. Siano po koszeniu zostawiamy przez około tygodnia (w zależności od pogody) na łące w celu wysiania się nasion , dzięki czemu utrzymamy pożądany skład gatunkowy zbiorowiska. W zależności od pogody po 3 do 10 dniach zbieramy siano by nie dostarczać zbyt wielu składników odżywczych powstających z jego rozkładu, mogłyby spowodować to szybki wzrost chwastów.
Można również pozostawić łąkę niekoszoną do późnej jesieni co umożliwi samoistny wysiew nasion. Przez pozostawienie biomasy na zimę zapewniamy jednocześnie nawożenie danemu obszarowi. Na wiosnę należy dokładnie zgrabić i zebrać z terenu obumarłą roślinność.

Szacunkowy koszt takich zabiegów oceniany jest na 3 zł/m2 rocznie wraz z wywozem i utylizacją urobku.

Całkowity roczny koszt pielęgnacji terenu to 1200 zł

Dodatkowym kosztem jest utrzymanie tablicy informacyjnej. Po trzech latach najprawdopodobniej potrzebna będzie jej wymiana – koszt 400 zł sztuka/3 lat


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 1 500,00 złKomentarze (4)

 • wiatraczek  13.02.2016 21:50
  Bardzo mi się podoba i poprę. :) Proszę tylko nie "utylizować" darni, jest zbyt cenna - proszę przenieść ją na jakiś zmaltretowany trawnik.
 • Maciej Podyma  13.02.2016 23:56 Autor projektu
  Jeżeli trawnik jest zwarty to jak najbardziej przenoszenie jest możliwe. Wycinarki do darni tworzą piękne trawniki w rolce.
 • jefkakonewka  16.06.2016 11:09
  a ja bym chciała, żeby nie było żadnych tabliczek.

  Brakuje mi polnych kwiatów na trawnikach. Brakuje mi zwykłych ziół i tzw. chwastów.
 • Grabo555  21.02.2017 20:01
  Łąki kwietne są świetnym pomysłem głównie z dwóch powodów. Po pierwsze mają aspekt estetyczny krajobrazu, w tym przypadku miejsce pozbawione tego. Po drugie, co mnie jako entomologowi najbardziej odpowiada mogą stanowić źródło pokarm i schronienia dla dzikich pszczołowatych (pszczoły samotnice, trzmiele, i inne). Problemem w takich projektach zazwyczaj jest nieodpowiednie dobranie roślin pod kątem ich wymagań na danym stanowisku ( w warunkach miejskich w sezonie zazwyczaj jest dość sucho, duże nasłonecznienie z okresowym dość wysokim zasoleniem w okresie zimowo-wiosennym), a na doborze roślin pod kątem źródła pokarmu dla owadów czy innych zwierząt w przestrzeni miejskiej kończąc. Mam nadzieję, że ten projekt weźmie pod uwagę wielofunkcyjność tego typu tzw. zielonej infrastruktury.

Zaloguj się, aby komentować.