2347 - Wieża dla jerzyka na Rakowcu

18.01.2016 11:59 Zrealizowano
Patryk Jesiotr
autor projektu

Stan realizacji projektu

W parku Korotyńskiego pojawiła się wieża dla jerzyków - niewielkich ptaków, które odżywiają się wyłącznie owadami upolowanymi podczas swojego lotu (np. komarami).

Oddane głosy

397
Realizowany przez: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Ochota
Aktualizacja: 22.11.2017 13:00

-.

Kategoria projektu

 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna

Koszt całkowity projektu

10 000,00 zł

Dzielnica

Ochota


Charakter projektu

Lokalny, Rakowiec


Lokalizacja projektu

Na terenie Parku Korotyńskiego w sąsiedztwie Przedszkola nr 315


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Wieża dla jerzyka umiejscowiona na terenie ogólnodostępnym.

Pełny opis projektu

Projekt zakłada zakup i montaż wieży dla jerzyków na terenie parku przy ul. Korotyńskiego.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Jerzyki to niewielkie ptaki, które odżywiają się wyłącznie owadami upolowanymi podczas swojego lotu. Eksperci szacują, że jeden ptak w ciągu doby może złapać od kilkuset do 20 tysięcy owadów. Często to owady uciążliwe dla człowieka, na przykład komary. Zwiększenie populacji jerzyków na terenie miasta może stać się sposobem na zwalczanie kłopotliwych insektów i powodem do rezygnacji lub minimalizacji akcji odkomarzania terenów zielonych w pobliżu osiedli mieszkaniowych.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Wieża dla jerzyka + montaż = 8000+2000=10000 zł

Całkowity koszt projektu: 10 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


ModyfikacjeKomentarze (2)

 • wiatraczek  31.01.2016 00:31
  Jak najbardziej popieram. Proszę o uzupełnienie, jak ma wyglądać wieża, która koncepcja ma być realizowana?
 • Mariusz Grzeniewski  20.03.2016 14:39
  Pisanie o jerzykach jako o sprzymierzeńcach człowieka w walce z komarami jest zupełnie bezzasadne. Podawanie informacji, że jerzyk zjada ok. 20000 owadów dziennie jest nie do końca prawdą ponieważ liczba ta dotyczy pary ptaków a nie jednego osobnika. Badania naszych zachodnich sąsiadów prowadzone od wielu lat nie potwierdzają informacji, że jerzyki w ogóle jedzą komary i meszki. Szczegółowe zestawienia wskazują na wiele rodzin owadów ale komarów czy meszek jak dotąd nikt nie stwierdził. Być może znajdują się w 0,6% nierozpoznanych. Jeżeli ktokolwiek ma potwierdzenie naukowe, że jednak jerzyk zjada tysiące komarów dziennie to bardzo proszę o pilny kontakt.

  Proszę nie myśleć, że jestem przeciwny ochronie jerzyków czy w ogóle ptaków. Zajmuje się ptakami od kilkudziesięciu lat a tymi związanymi z miastem od ponad 10.

  Może warto projekt zmienić na chroniący po prostu ptaki . Stawienie wieży w parku spowoduje, że będą w niej gniazdowały sikory, szpaki, mazurki, może wróble. A jak już będą te gatunki to i może przyleci jerzyk. Właśnie takie wieże maja najlepszą skuteczność. Wieża dla ptaków stoi już na Polu Mokotowskim i od wielu lat cieszy się powodzeniem ptaków (wróbli, sikor, szpaków). Taka sama wieża stanęła w końcu 2015 r. w parku zachodnim.
  Projekt popieram jak najbardziej pod warunkiem, że nie będzie on podyktowany chęcią pozbycia się uciążliwych dla człowieka owadów. Chrońmy po prostu ptaki w naszym sąsiedztwie a one w miarę możliwości zrobią swoje.

Zaloguj się, aby komentować.