2360 - Ochota na Graffiti

11.03.2016 17:07 Niewybrany w głosowaniu
awatar Karol Wiszniewski
autor projektu

Ochota na graffiti - Celem projektu jest zbudowanie 60m muralu. Mur byłby przeznaczony dla młodych artystów, którzy w ten sposób będą mogli wyrażać swoje idee. Realizacja tej inwestycji ograniczy powstanie nielegalnego graffiti, ponadto budowa muru w ww. rejonie zastąpiłaby zniszczone ogrodzenie przy SP przy ul. Spiskiej od strony ulicy Niemcewicza.

Oddane głosy

100

Kategoria projektu

 • kultura
 • przestrzeń publiczna

Koszt całkowity projektu

154 638,00 zł

Dzielnica

Ochota


Charakter projektu

Lokalny, Stara Ochota


Lokalizacja projektu

Ul. Niemcewicza, ogrodzenie szkoły podstawowej nr 97 przy ul Spiskiej 1
Warszawa - Stara Ochota

Istotne informacje o lokalizacji

Mur na którym będzie umieszczane graffiti powstanie jako nowe ogrodzenie przy szkole nr 97 przy ul. Spiskiej 1 w Warszawie od strony ulicy Niemcewicza.

Klasyfikacja projektu


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Użytkownikiem muru może być każdy, musi być wyposażony w swoje narzędzia. Mur będzie udostępniony całą dobę. Użytkownicy mogą realizować swoje pomysły na nieograniczonej powierzchni muru

Pełny opis projektu

Mur będzie zlokalizowany przy ul. Niemcewicza. Mur będzie stanowił ogrodzenie dla SP podstawowej nr 97 przy ul. Spiskiej 1. Długość muru wyniesie 90 m, wysokość 2,2 m. Proponuje wykonanie konstrukcji z pustaków pokrytych tynkiem oraz zabezpieczonych specjalnymi prętami w środku konstrukcji. Dzięki temu murowi młodzi artyści będą mogli realizować swoje idee i prezentować swoja twórczość. Podobne konstrukcje są projektowane i tworzone w innych miastach europejskich. Cieszą się one dużo popularnością wśród społeczności lokalnej. Realizacja tego projektu ograniczy akty wandalizmu w dzielnicy Ochota m.st.Warszawy.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Ochota nie jest wolna od wandali eksponujących swoją twórczość na budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej. Realizacja ww projektu spowoduje powstanie drugiego po tzw. "murze służewieckim" miejsca legalnego graffiti w Warszawie. Wybudowanie muru dla ulicznych artystów będzie korzystne dla mieszkańców, ponieważ w ich okolicy zmniejszy się ilość zdewastowanych miejsc a młodzi artyści będą mieli możliwość realizować swoją twórczość. Dzięki realizacji ww. inwestycji i wykonanym pracom artystów powstanie kolejne atrakcyjne miejsce na Ochocie dla mieszkańców i turystów odwiedzających warszawę. Warto zaznaczyć iż dzielnica dzięki takim projektom staje się piękniejsza, a realizacja ww. projektu będzie okazja do zaprezentowania sztuki ulicznej w najlepszym wydaniu.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Rozbiórka istniejącego ogrodzenia 1800
Rozbiórka istniejącego cokołu 6116
Wywóz materiałów z rozbiórki 5076
Wykonanie ław + dylatacje 5670
Wykonanie ściany cokołowej zbrojonej 12960
Wykonanie ściany z pustaków z słupkami usztywniającymi i,dylatacjami i przykryciem 57600
Tynk cementowo wapienny obustronnie + gruntowanie podłoża (bielenie) 36500
RAZEM 125722,00
VAT 23%
Ogółem 154638,06 zł

Całkowity koszt projektu: 154 638,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


ModyfikacjeKomentarze (9)

 • Monika Więcek  18.01.2016 18:03
  Witam,
  Od razu nasuwa się wątpliwość - czy taki mur nie ściągnie w ten rejon Warszawy graficiarzy i pseudo graficiarzy z całej Warszawy i okolic. Stara Ochota odnawia kamienice wielkim wysiłkiem mieszkańców. Czy ten mur oszczędzi kamienice, czy wręcz przeciwnie. Zachęceni młodzi ludzie nie zaczną uprawiać ,,sztuki" w całej okolicy. Jak to wygląda w rejonach takich murów. Służewiec ma mur, park Szczęśliwicki też ma, ale tam nie ma w bezpośredniej lokalizacji budynków. Martwi mnie odległość muru od kamienic, bloków mieszkalnych.
  Czy tego typu obiekty powstały gdzieś w bliskiej odległości od budynków i jak wygląda tam sprawa utrzymania porządku?
 • DariuszP  03.03.2016 22:09
  Jako mieszkaniec Spiskiej absolutnie jestem przeciw temu projektowi. Czy autor projektu spytał się mieszkańców, czy zamiast zieleni z terenu szkoły wolą oglądać 2,5 metrowy mur? Kto zatwierdza projekty, które miałby godzić w interes mieszkańców?
  • KarolWiszniewski  04.03.2016 12:24
   A co do projektów, sam może Pan zgłosić projekt do budżetu partycypacyjnego. A co do trybu rozpatrywania, proszę zapoznać się z regulaminem. W skrócie, do 13 marca wnioskodawca może nanosić poprawki do projektu. Potem następuje etap weryfikacji projektu w urzędzie dzielnicy przez właściwą komórkę/wydział urzędu. Dopiero po tym etapie projekt wraz z innymi zostanie poddany pod głosowanie. Projekty z największą liczbą głosów będą realizowane w 2017 roku. Pozdrawiam i dziękuję za głos w dyskusji.
 • KarolWiszniewski  04.03.2016 12:07
  Szanowny Panie, mur miałby powstać przy szkole od strony Niemcewicza. Faktycznie nie jest to wprost wpisane w opisie projektu, ale będzie to poprawione w opisie. Obecne ogrodzenie, jeśli Pan widział wymaga natychmiastowej wymiany lub przebudowania. Poza tym mur będzie miał wysokość 2 metrów i w żadnym wypadku jego celem nie jest przysłanianie zieleni.
  • Patryk Michalski  16.06.2016 17:36
   Dwumetrowy mur będzie gwałtem na okolicznej przestrzeni. Inwestycje tego typu nadają się na przedmieścia, nie pasują w żaden sposób do dzielnicy takiej jak Ochota. Czy ma Pan świadomość tego jak bardzo pobazgrana ściana przyczyni się do doszczętnego zniszczenia wizerunku ulicy Niemcewicza?


   Nie wiem kto opiniował ten projekt, ale widocznie osoba ta nie ma żadnego pojęcia o urbanistyce i potrzebach mieszkańców.
 • JATRATRAJAN  21.06.2016 22:55
  Dobry wieczór. Czy zapoznał się Pan z opinią personelu i uczniów szkoły, którą skutecznie odgrodzi Pan od "świata". Taki mur pasuje raczej do zakładu opiekuńczego, a nie do szkoły. Poza tym lokatorzy budowanego po drugiej stronie Niemcewicza apartamentowca mogą też nie być zachwyceni pomysłem. Pozdrawiam
  • autor_569cd0f9e9a0a  23.06.2016 10:06 Autor projektu
   JATRATRAJAN Dzień dobry - nie wiedziałem, że odgrodzenie uczniów szkoły od tak ruchliwej ulicy jak Niemcewicza jest "odgrodzeniem od świata". Takie stwierdzenie wymaga jednak sporo wyobraźni. Poza tym czy jest jakikolwiek punkt regulaminu wymagający opinii personelu szkoły, rodziców i uczniów. Jeśli Pan taki punkt mi wskaże będziemy dyskutować. Podobnie ma się to do mieszkańców apartamentowca. Opinią będzie głosowanie, w którym można ten projekt wybrać lub na niego nie głosować. Pozdrawiam
 • autor_569cd0f9e9a0a  23.06.2016 10:12 Autor projektu
  Patryk Michalski - to pańska opinia z którą się kompletnie nie zgadzam. Poza tym wg Pana gwałtem "na okolicznej przestrzeni" nie jest obecnie istniejące zniszczone ogrodzenie. Rozumiem, że konsekwentnie będzie Pan tego ogrodzenia bronił, które podnosi "wyjątkowy status i wizerunek" ulicy Niemcewicza. Co do opinii, proszę zgłosić się do Wydziału Infrastruktury Urzędu Dzielnicy - oni projekt opiniowali. Wiadomo, że zawsze problemem jest pytanie w tej sprawie mieszkańców. Rozumiem, że tego Pan odmawia osobom głosującym w BP na Ochocie?
  • Patryk Michalski  24.06.2016 13:23
   Po pierwsze: nie odmawiam im prawa do wyboru. Po prostu przedstawiłem wszystkie wady tego projektu, aby ktoś niezdecydowany mógł rozważyć go obiektywnie.

   Po drugie: chcę bronić formy ogrodzenia, a nie jego obecnego stanu. Formy, która pozwala na kontakt przechodnia z zielenią szkolnego boiska i relację ucznia z otoczeniem. Mur postawiony w tym miejscu odseparowałby te dwa światy, a to jest godne bardziej zakładu karnego niż podstawówki w której uczy się normalną młodzież.

Zaloguj się, aby komentować.