13 - Kontenery na śmieci - dbamy o czysty las - kontynuacja

06.02.2015 14:00 Zrealizowano

Stan realizacji projektu

Projekt w trakcie realizacji, która zakończy się do końca listopada br.

Oddane głosy

548
Realizowany przez: Wydział Kształtowania Środowiska dla Dzielnicy Białołęka
Aktualizacja: 07.10.2016 14:19

Umożliwienie mieszkańcom bezpłatnego pozbywania się kłopotliwych śmieci, połączone z szeroka akcją informacyjną ma na celu przeciwdziałanie zanieczyszczeniu okolicznych lasów. Jest to kontynuacja projektu licznie popartego w roku ubiegłym, będącego w trakcie realizacji w roku 2015.

Kategoria projektu

 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • zdrowie

Koszt całkowity projektu

80 000,00 zł

Dzielnica

BiałołękaLokalizacja projektu

Chlubna i inne ulice - na granicy lasu

Istotne informacje o lokalizacji

Miejsce ustawienia kontenerów w pobliżu dróg dojazdowych

Klasyfikacja projektu


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Bezpłatne pozbywanie się gabarytowych śmieci jako szansa na powstrzymanie zanieczyszczenia lasu i w efekcie długoterminowa szansa na jego oczyszczenie. Kształtowanie prawidłowych postaw względem środowiska przyrodniczego. Projektodawcy liczą na efekt edukacyjny działania.

Pełny opis projektu

Projekt zakłada ustawienie kilku kontenerów na obrzeżach naszego lasu, z przeznaczeniem na duże gabaryty i śmiecie sezonowe, które obecnie są nielegalnie wywożone i porzucone w lesie. Kontenery powinny być ustawiane w miejscach ogólnodostępnych, wymieniane w regularnych odstępach czasu przez cały rok. Danie mieszkańcom możliwości DARMOWEGO pozbywania się wszelkiego rodzaju gabarytowych śmieci oraz nagłośnienie tego w lokalnej prasie, szkole i na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy ma zadanie ekologiczne i edukacyjne. Nie chodzi nam o odbiór śmieci "domowych", ale o oczyszczenie lasu i powstrzymanie nielegalnego wywozu i porzucania odpadów tamże.
Projekt tegoroczny jest kontynuacją realizowanego projektu, licznie popartego przez mieszkańców w 2015. Ze względu na wymogi formalne budżetu partycypacyjnego na rok 2016 zgłaszamy go ponownie, licząc na poparcie sąsiedzkie i kontynuację działania.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Zanieczyszczenie lasu odpadami wszelkiego rodzaju, które rozkładają się przez kilka lat albo dłużej to problem nie tylko naszej dzielnicy, jednakże okoliczne lasy to nasze bezpośrednie sąsiedztwo i powinniśmy o nie zadbać jako mieszkańcy tej okolicy. Czysty las to miejsce naszych spacerów i rekreacji sportowej, to zielone płuca miasta, to także dom dzikich zwierząt. Kontenery to rozwiązanie problemu.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Proponowana kwota jest zbliżona do ubiegłorocznej.

Całkowity koszt projektu: 80 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

W przypadku kontynuowania akcji będzie to koszt wystawiania i obsługi kontenerów- kwota jw.


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 0,00 zł


Napisz do autora pomysłu

Autor pomysłu nie podał adresu e-mail. Nie możesz się z nim skontaktować.


Komentarze (5)

 • deda3838  26.02.2015 09:49
  Nie podoba mi się idea tego projektu i teraz i przed rokiem. Wydawanie niemałych, publicznych pieniędzy, aby "zrobić dobrze" durnym ludziom, którym wydaje się, że las to śmietnik. Oczywiście - trzeba z tym walczyć, ale wystawianie dedykowanych kontenerów to raczej prezent niż prewencja i zwalczanie problemu.
  Może zamiast tego system monitoringu w newralgicznych miejscach?
  • Jolanta7  02.03.2015 17:34
   Jako projektodawcy długo zastanawialiśmy się nad ideą, ponieważ mieliśmy wątpliwości czy - dokładnie jak to zostało określone powyżej - "robić dobrze" durnym ludziom. Niestety, las to dla niektórych śmietnik, więc nasze pytanie brzmi: czy możliwość pozbycia się w INNY sposób śmieci nie poprawi sytuacji lasu? Nauczywszy durnych ludzi korzystania z kontenerów w cywilizowany sposób mamy szansę ograniczenia wandalizmu. chcemy ich przyzwyczaić, że można INACZEJ... Na monitoring nie ma co liczyć, na straż leśną lub miejską także... Przyczyny różne. Koszty monitoringu ogromne: typowanie miejsc, dokumentacja, założenie systemu, eksploatacja i konserwacja, odczyt... Mimo, że to pomysł niedoskonały to jednak liczymy na kontenery.
 • aniamania  06.03.2015 11:48
  Idea szczytna, ale nieskuteczna. Projekt przeszedł z głosowaniu z roku 2015 - w związku z tym, pytam GDZIE są te kontenery? Albo KIEDY będą i przyniosą nam jakąś korzyść?

  Ludzie będą głosować, bo to temat na czasie, wszystkim przeszkadza syf w lesie podczas spaceru z dzieckiem. Według mnie - niewarto głosować, bo projekt przejdzie, ale jest nie skuteczny. Mamy marzec - kontenery powinny już dawno nam służyć, a tu nic się nie dzieje.
  • Jolanta7  22.03.2015 15:45
   Projekt przeszedł w głosowaniu w roku 2014! Czyli realizacja właśnie od roku 2015 - teraz! Kontenery mają być wystawione tuż po Świętach Wielkanocnych. Postaram się dowiedzieć w Urzędzie Dzielnicy kiedy i gdzie dokładnie.
 • Piotrek77  23.06.2015 10:29
  W projekcje jest napisane ul. Chlubna i inne ulice na obrzeżach lasu, na obszarze 2 a to nie tylko jedna ulica i tylko Choszczówka a pozostałe obszary przy lasach,ogólnie większość projektów w obszarze 2 prawie wyłącznie dla mieszkańców Choszczówki.

  W jednym miejscu (przy jednej ulicy posprzątane za 80tyś), poza tym MPO odbiera gabaryty jak i liście)

Zaloguj się, aby komentować.