32 - Czyste powietrze na Tarchominie - TAK dla drzew

15.12.2016 22:15 W trakcie realizacji
awatar DanielaG
autor projektu

Stan realizacji projektu

Przetarg na wykonanie nasadzeń drzew ogłoszony w styczniu został unieważniony. Przygotowanie nowego zamówienia w trakcie. Planowany termin ponownego zmówienia na zakup i posadzenie drzew - lipiec 2018 r. Nasadzenia powinny zakończyć się w listopadzie br.

Oddane głosy

1556
Realizowany przez: Wydział Konserwacji i Środowiska dla Dzielnicy Białołęka / Zarząd Zieleni m. st. Warszawy
Aktualizacja: 20.08.2018 09:45

Stan powietrza w Warszawie jest coraz gorszy, wskazują na to kolejne publikowane dane i raporty. Dlatego tak ważne jest sadzenie drzew, które mają zbawienny wpływ na jakość powietrza. Rocznie, jedno drzewo może pochłonąć nawet do 45 kg substancji toksycznych!
Projekt planuje nasadzenie 30 sztuk drzew przy ul. Ćmielowskiej na Tarchominie.

Kategoria projektu

 • ochrona środowiska
 • zdrowie
 • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

38 952,00 zł

Dzielnica

Białołęka


Charakter projektu

Lokalny, obszar 1


Lokalizacja projektu

ul. Ćmielowska, przy ulicach Ceramicznej i Milenijnej, działki: 9/3 i 8, oraz przy ul. Światowida, działki: 16 i 17.

Istotne informacje o lokalizacji

Planowane drzewa zostaną posadzone wzdłuż ulicy Ćmielowskiej na terenie, który aktualnie stanowi trawnik.


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Każdy mieszkaniec może korzystać z dobrodziejstw posadzonych drzew.

Pełny opis projektu

Projekt zakłada posadzenie 30 sztuk drzew, spełniających standardy wypracowane przez warszawskich dendrologów, opublikowane m.in. w raporcie Fundacji alter eko "Zielony Raport. Analiza sposobu ochrony drzew w procesach inwestycyjnych oraz jakości nasadzeń zastępczych w Warszawie”, tj:
- obwód drzewa 16 – 18 cm,
- odpowiednio przygotowane podłoże do warunków odpowiednich dla rozwoju korzeni drzew (wymiana gleby),
- nasadzenie powinno obejmować: 4 paliki zbite w skrzynkę na dwóch wysokościach, wiązanie taśmą szerokości min. 3 cm, zabezpieczenie przed psami i podkaszarkami plastikową siatką (dół przy palikach), wykonanie misy o średnicy min. 1 m, wymulczowanej warstwą minimum 5 cm (5-10 cm) przekompostowanej kory z wałem ułatwiającym podlewanie w pierwszym roku po posadzeniu dookoła misy;
- pielęgnacja uwzględniająca regularne podlewanie z użyciem rozwiązania nie gorszego niż tzw. worki nawadniające -> tj., w okresie od wiosny do jesieni (IV - X) ok. 50 l wody/ tydzień,
- glebę w sąsiedztwie drzew należy w tym czasie chronić przed zasoleniem, zagęszczeniem i przekopywananiem na skutek remontów,
- zimą drzewa powinny być zabezpieczane osłonkami przed solą pośniegową.
Drzewa zostaną oznaczone tabliczkami z nazwą gatunku oraz datą posadzenia.
Gatunki powinny być dostosowane do panujących warunków, tj. odporne m.in. na zanieczyszczenia i zasolenie. Odpowiednie gatunki określają Standardy Kształtowania Zieleni Warszawy.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Pobliskie Legionowo jest liderem w najgorszym powietrzu w regionie - normy trujących substancji są przekraczane kilkadziesiąt razy. Jak jest na Tarchominie? Tego nie wiemy, gdyż nie ma tu stacji pomiarowej. Możemy się tylko domyślać.
Dodatkowo, w latach 2010-2015 z terenu Białołęki wyciętych zostało 16 387 drzew, a w zamian posadzonych jedynie 3 979 sztuk! Oznacza, to że bezpowrotnie zniknęło ponad 12 tysięcy drzew, a ich strata nie została w żaden sposób wynagrodzona mieszkańcom. Drzewa są niezbędnym elementem życia w miastach - oczyszczają powietrze, chłodzą letnie upały, ocieniają i umilają spacery, są miejscem życia wielu zwierząt, w tym ptaków. Okolicę zamieszkuje m.in. dzięciołem, dzięcioł zielony, czy kulczyk.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Kosztorys obejmuje:
- nasadzenie drzew 30 sztuk: 30 sztuk x 850 PLN/sztukę = 25 500 PLN
- montaż mat ochronnych na zimę: 30sztuk x 350 PLN/sztukę = 10 500 PLN
- oznakowanie nasadzonych drzewek słupkami z logo budżetu partycypacyjnego - 4 szt. x 738 PLN/ sztukę = 2952 PLN
Razem: 38 952,00 PLN

Całkowity koszt projektu: 38 952,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Koszty związane z trzyletnią pielęgnacją posadzonych drzew:
30 szt. x 180 PLN/sztukę = 5 400,00 PLN


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 5 400,00 zł

ModyfikacjeKomentarze (6)

 • Mania108  02.02.2017 08:32
  jestem za
 • Marcin1911  25.02.2017 16:40
  Ogólnie popieram pomysł z sadzeniem drzew, ale nie uważam, że muszą być aż tak horrendalnie drogie. Lepiej zakupić więcej tańszych sadzonek, które nie potrzebują specjalnej pielęgnacji, niż wydawać na 34 drzewka "spełniające standardy" 51 tysięcy złotych.
  • DanielaG  28.02.2017 19:15 Autor projektu
   W zeszłym roku przeanalizowałam ponad 300 drzew posadzonych w ciągu ostatnich 5 lat w Warszawie i niestety prawie 50% z nich, z powodu nieprawidłowego posadzenia, obumiera. Dlatego tak ważne jest sadzenie drzew zgodnie ze standardami - standardami, które są wypracowane i obowiązujące w Warszawie (na szczęście!) - dlatego nie mamy już wyjścia i nie możemy sadzić mikro drzewek na terenach publicznych. Poza tym warto też dodać, że małe drzewa pochłaniają kilkadziesiąt kg CO2 rocznie mniej niż większe drzewa. Dlatego większe drzew to inwestycja w nasze zdrowie. Warto też wiedzieć, że cena ta to warszawski koszt posadzenia drzewa i to często bez utrzymania standardów, bo nie wszyscy o nie dbają, a płaca tyle samo.
 • Michał Grzybek  10.03.2017 08:26
  Popieram! Większe sadzonki drzew, które będą odpowiednio pielęgnowane mają większe szanse na przeżycie!
 • witkacy26  11.06.2017 11:50
  Jestem za a nawet przeciw.
  Idea posadzenia kolejnych drzew jest oczywiście bardzo dobra (choć nienowa ;) ). Z opisu wynika, że będzie to zrobione profesjonalnie i z zapewnieniem drzewkom dogodnych warunków rozwoju.
  Jednak cena 1500 zł/drzewko wydaje się naprawdę wygórowana. Zwłaszcza za drzewka o obwodzie 15 centymetrów, co przekłada się na grubość 4-5 centymetrów. Cena naprawdę dosyć horrendalna, a większość z tego zje firma zajmująca się obsługą nasadzenia. Po modyfikacjach - zakup młodszych drzewek to mniejsze koszty samych drzewek oraz całości prac związanych z nasadzeniem - byłbym za. W tej samej cenie bez problemu powinno się posadzić 3-5 razy więcej drzewek. W sytuacji takiej jak opisana powyżej - uważam, że pieniądze te można wydać lepiej.
 • ROBERT GIEDRONOWICZ  29.06.2017 09:02
  Szanowni Państwo. Warto sadzić drzewa, ale nie za takie pieniądze! Czy nie czujecie, że ktoś tu szasta publicznymi pieniędzmi? Czy ktoś z Was wydałby kwotę blisko 40 tysięcy na 30 drzewek? Każdy, kto ma własną działkę sadził nie raz drzewka i większość się dobrze przyjmuje. Nie dajmy się robić w balona, że nie da się skutecznie zasadzić drzew za 1/20 tej kwoty, no chyba, że ma być "profesjonalnie". To obiady niektórych ministrów płacone kartą służbową u Sowy też kosztowały "profesjonalnie" po 2000 zł za osobę.

Zaloguj się, aby komentować.