Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Kontrola jakości powietrza

318
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Wola
Ulrychów + Odolany
Autor pomysłu Magda_Odolany
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
60 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Ustawienie stacji pomiarowej mierzącej jakość powietrza na Odolanach (wraz z tablicą informacyjną prezentującą aktualne dane). Wola według wszelkich statystyk zajmuje niechlubne wysokie miejsca jako dzielnica z najgorszą jakością powietrza w mieście. Chcemy pozyskać dane wspierające argumentację o walkę o czystsze powietrze dla nas wszystkich.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Ulrychów + Odolany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
zostanie ona wytypowania zgodnie z programem WIP za pomocą modelowania matematycznego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
lokalizacja do ustalenia

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Ustawienie stacji pomiarowej mierzącej jakość powietrza na Odolanach (wraz z tablicą informacyjną prezentującą aktualne dane). Wola według wszelkich statystyk zajmuje niechlubne wysokie miejsca jako dzielnica z najgorszą jakością powietrza w mieście. Chcemy pozyskać dane wspierające argumentację o walkę o czystsze powietrze dla nas wszystkich.
Opis projektu
Projekt obejmuje zakupienie i ustawienie stacji pomiarowej mierzącej jakość powietrza w dzielnicy, w okolicy Odolan. Wola według wszelkich statystyk zajmuje niechlubne wysokie miejsca jako dzielnica z najgorszą jakością powietrza w mieście. Stąd nasze usilne działania na rzecz dosadzania drzew czy ograniczania ruchu pojazdów ciężarowych. Potrzebujemy stacji, która mogłaby wskazać co dzieje się z powietrzem w okolicy z uwagi na przylegające tereny przemysłowe, które nadal są obsługiwane przez tysiące TIRów. To istotne by mieć dostępną dokładną statystykę dla naszego obszaru a nie tylko dla całego miasta czy innych ulic. O możliwych negatywnych skutkach wdychania smogu można sobie łatwo doczytać w internecie - wyglądają one nieco jak lista efektów ubocznych leków podawana w ulotkach - czyli nieciekawie. Mamy wychodzące z niemowlakami na spacer, biegacze, rowerzyści, dzieci z przedszkola i żłobka wychodzące na spacer, osoby starsze idące na spacer do parku czy nordic walking - wszyscy mamy prawo wiedzieć czy powietrze danego dnia może stanowić zagrożenie dla mieszkańców. Do pomiarów zastosowane zostanie urządzenie pomiarowe charakteryzujące się parametrami i funkcjonalnością zgodną z wymogami WIP:
a. Mierzone stężenia: PM10, PM2,5, NO2
b. Dostęp do wyników 24 h/dobę
c. Udostępnianie informacji przez aplikację mobilną i stronę www
d. Prognozowanie jakości powietrza na kolejne dni
e. Przedstawianie wyników w czytelny i zrozumiały sposób
Warszawski Indeks Powietrza (WIP) to system który ma identyfikować krytyczne dla obszaru miasta poziomy substancji w powietrzu, stanowić wsparcie dla podejmowania działań zarządczych przez Miasto. Celem WIP jest również bieżące informowanie mieszkańców o stanie powietrza w mieście. W celu realizacji tego zadania powstanie strona internetowa oraz aplikacja mobilna. Znajdą się tam informacje o stanie jakości powietrza oraz zalecenia dla mieszkańców – jak postępować w przypadku wystąpienie wysokich stężeń zanieczyszczeń. Podczas tworzenia założeń dla obliczania WIP będą prowadzone konsultacje ze specjalistami z zakresu pneumonologii i alergologii oraz kardiologii, co pozwoli na uwzględnienie w algorytmie obliczania WIP potencjalnych skutków zdrowotnych.
Uzasadnienie realizacji projektu
We wszystkich rankingach Wola zajmuje czołowe lub pierwsze miejsca jako region z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Warszawie. Z uwagi na coraz większą ilość osiedli i mieszkańców, których ilość w ostatnich i kolejnych latach zwiększy się o kilkanaście tysięcy musimy dopilnować by zapewnić im/nam powietrze o takiej jakości, która nie spowoduje poważnych negatywnych skutków dla zdrowia. Aby to zrobić musimy mieć dane do oceny jakości powietrza na Odolanach - w miejscu gdzie przemysł nadal kwitnie a TIRy przejeżdżają co kilka-kilkanaście sekund małymi osiedlowymi ulicami.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt wyceniony przez Urząd dzielnicy to 60 tys zł netto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
60 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt utrzymania to 6 000- 15 000 zł. rocznie
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
50 000,00 zł

Modyfikacje

21.03.2017 18:23
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Te 400 tyś lepiej wydać na konkretną walkę ze smogiem a nie kolejne czujniki. Za 400 tyś można wymienić ponad 50 pieców węglowych (średni koszt 7 tyś), zbudować kilka kilometrów dróg rowerowych, posadzić kilkanaście drzew, zaaranżować nową zieleń itp. Kolejnym czujnikiem ze smogiem nie wygramy.
  zet.ka.waw  28.01.2017 13:02
 • Dzień dobry,

  Jedno pytanie do autora:

  Skoro
  'Wola ... zajmuje niechlubne wysokie miejsca jako dzielnica z najgorszą jakością powietrza w mieście'
  to, po co
  'chcemy pozyskać dane wspierające argumentację o walkę o czystsze powietrze...' ???

  Czyż takich danych nie posiadamy ?

  Pozdrawiam
  Robert Manowski  20.03.2017 00:43
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany