1149 - Szpaler ozdobnych drzew na Szymanowskiego

23.01.2017 09:53 W trakcie realizacji
awatar KubaRawski
autor projektu

Stan realizacji projektu

Realizacja została połączona z innym projektem z budżetu partycypacyjnego - "Szpaler ozdobnych drzew na Szymanowskiego". W celu jak najlepszego zaprojektowania przestrzeni skweru w pierwszej kolejności zostały przeprowadzone konsultacje społeczne, m.in. warsztaty z projektantami czy plenerowe punkty konsultacyjne. Szczegóły przebiegu konsultacji można znaleźć tutaj. Na podstawie wyników konsultacji został opracowany projekt aranżacji skweru. 17 maja o godz. 18:00 w Centrum Wielokulturowym odbyło się spotkanie, na którym projektanci przedstawili aranżację zieleni, małej architektury i chodników na Skwerze Szymanowskiego (realizacja w 2018 r. w ramach bp), a także zaprezentowali koncepcję zmian dla otoczenia skweru (realizacja w przyszłości). Drzewa ozdobne zostaną posadzone w 2019 r. w ramach kompleksowej rewitalizacji skweru.

Oddane głosy

549
Realizowany przez: Zarząd Praskich Terenów Publicznych
Aktualizacja: 03.08.2018 12:54

Projekt zakłada utworzenie szpaleru 15 drzew ozdobnych po południowej stronie chodnika biegnącego w osi ulicy Szymanowskiego.

Kategoria projektu

  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

62 500,00 zł

Dzielnica

Praga-Północ


Charakter projektu

Lokalny, Obszar I - Nowa Praga z Pelcowizną


Lokalizacja projektu

Ulica Szymanowskiego od Dąbrowszczaków do Namysłowskiej.

Istotne informacje o lokalizacji

Skwer jest mocno zaniedbany. Zdjęcia w załączeniu.Rozciąga się na odcinku około 300 m między ulicami Dąbrowszczaków i Namysłowską. Jest naturalnym przedłużeniem Placu Hallera.


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Ulica Szymanowskiego jest ogólnodostępna, skwer także. Drzewa będą mogli podziwiać wszyscy użytkownicy.

Pełny opis projektu

Z uwagi na budki stojące przy ulicy Dąbrowszczaków szpaler drzew może rozciągać się na odcinku około 200 m. Zakłada się sadzenie drzew co ok. 15 metrów, ponieważ proponowane drzewa, tj. Pyrus calleryana 'Chanticleer' - grusza drobnoowocowa, dorastają do około 4-5 m szerokości.

Pyrus calleryana 'Chanticleer' - grusza drobnoowocowa jest drzewem ozdobnym, które w dodatku zostało wymienione w Załączniku nr 7 do Programu ochrony środowiska m.st. Warszawy jako jeden z gatunków rosnących w trudnych warunkach siedliskowych i wspomagających oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń.

"Drzewo początkowo o kolumnowym pokroju, później regularnym, stożkowatym, dorastające do 12-15 m wysokości, a średnica korony dochodzi do 4 m. Liście szerokojajowate, u podstawy zaokrąglone i zaostrzone na wierzchołku, długości do 8 cm. Blaszka liściowa wiosną srebrzysta, później intensywnie zielona, o piłkowanym brzegu. Jesienią pięknie przebarwiają się na żółtokarminowoczerwono. Na drzewie utrzymują się długo.
Pąki kwiatowe różowe, filcowato owłosione. Kwiaty białe, średnicy do 2,5 cm, zebrane w pęczkach, rozwijają się w końcu kwietnia i na początku maja. Kwitnie obficie, w okresie kwitnienia, bardzo dekoracyjna.
Owoce drobne, bez wartości zdobniczych, brązowe, kropkowane.
Wytrzymała na warunki miejskie.
Polecana do wysadzania w parkach, zielni osiedlowej, a także do obsadzania ulic. Można też sadzić w większych ogrodach przydomowych. Odporna na choroby." (http://www.encyklopediadrzew.pl/encyklopedia.php?r=1507)

W załączeniu zdjęcia drzew na wiosnę i na jesieni oraz nieudolna próba zobrazowania szpaleru - nie mam zdolności graficznych, za co z góry przepraszam:)

Dodatkowo proponuję posadzenie 5 drzew, niekoniecznie ozdobnych, w miejscach, gdzie będą pasowały. #MilionDrzewDlaWarszawy

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Ulica Szymanowskiego jest chyba jedną z bardziej zaniedbanych ulic na Pradze II. Paradoksalnie, ponieważ jest naturalnym przedłużeniem Placu Hallera, który doczekał się ostatnio remontu i gdzie ma powstać niebawem Centrum lokalne. Natomiast o Szymanowskiego nikt nie pamięta, a jest to przestrzeń publiczna z dużym potencjałem.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Elementy projektu:
- posadzenie 15 drzew wraz z 3 letnią pielęgnacją, obwód pnia 20-22 cm: 15 x 3500 = 52500 zł.
- posadzenie 5 dodatkowych drzew (niekoniecznie ozdobnych) wraz z 3 letnią pielęgnacją, obwód pnia 16-18 cm: 5 x 2000 = 10000 zł.

Całkowity koszt projektu: 62 500,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


ModyfikacjeKomentarze (0)

Brak komentarzy


Zaloguj się, aby komentować.