226 - Bezpieczna 13-nastka

16.01.2017 21:27 W trakcie realizacji
awatar katonaanc
autor projektu

Stan realizacji projektu

Została opracowana koncepcja rozwiązania układu drogowego i przekazana do Biura Polityki Mobilności i Transportu. Po uzyskaniu opinii planowane są dalsze prace projektowe.

Oddane głosy

886
Realizowany przez: Zarząd Dróg Miejskich
Aktualizacja: 13.08.2018 13:59

Wybudowanie przejścia dla pieszych w celu podniesienia bezpieczeństwa pieszych w środkowej części ul. Sokratesa (na wysokości punktu adresowego 13) oraz integracji społeczności Wawrzyszewa – Kaliszówki i nowego Wawrzyszewa, obszarów mieszkaniowych rozdzielonych ul. Sokratesa. Projekt może być przygotowany na rozbudowę o ścieżką rowerową, o ile powstanie ścieżka po wschodniej stronie ulicy.

Kategoria projektu

  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna
  • bezpieczeństwo

Koszt całkowity projektu

148 000,00 zł

Dzielnica

Bielany


Charakter projektu

Lokalny, Wawrzyszew


Lokalizacja projektu

ul. Sokratesa 13, 13A, 13B, 13C, 13D/ul. Tołstoja 4

Istotne informacje o lokalizacji

środkowy odcinek ul. Sokratesa rozdzielającej nowy Wawrzyszew od Kaliszówki, a więc obszar z wieloma nowymi osiedlami oddanymi i w trakcie budowy. Jest to centralny obszar Bielan podzielony sztucznie z uwagi na historyczny rozwój poszczególnych części Wawrzyszewa, wymagający zmian.Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Inwestycja w przestrzeni publicznie dostępnej, przez całą dobę, bez ograniczenia w korzystaniu, na terenie działek m.st. Warszawy.
Szczególnie istotna dla mieszkańców Kaliszówki i nowego Wawrzyszewa, ale także dla osób zmierzających do węzła komunikacyjnego Młociny.

Pełny opis projektu

Proponowane jest utworzenie przejścia dla pieszych, pomiędzy chodnikami zachodnim a wschodnim ul. Sokratesa w jej środkowym odcinku, na wysokości posesji Sokratesa 13, 13A, w połowie odległości pomiędzy niebezpiecznymi przejściami dla pieszych (360 m) obecnie zlokalizowanych na wysokości skrzyżowań ul. Sokratesa / Kaliszówka i ul. Sokratesa / Tołstoja.
Nowe osiedla Kaliszówki są zamieszkane w przeważającej części przez rodziny z dziećmi, dla których samodzielne pokonywanie przejścia dla pieszych na wysokości salonu Forda jest bardzo niebezpieczne, w szczególności dotyczy to dzieci zmierzających do szkół, matek z wózkami zmierzającymi do żłobków, przedszkoli, czy na spacer.
Obecnie coraz częściej piesi przekraczają jezdnie ul. Sokratesa, w omawianym miejscu, w sposób niedozwolony, co powoduje bezpośrednie zagrożenie życia.
Z kolei przejście dla pieszych na wysokości salonu Forda (posesja Sokratesa 11) jest niebezpieczne, z uwagi na brak respektowania przepisów przez kierowców pojazdów, rozwijających wysokie prędkości.

Proponowane jest dedykowane doświetlenie i zabezpieczenie w postaci progów wyspowych zwalniających, rozdzielonych tablicami uchylnymi z elementami odblaskowymi. Dałoby to szansę na lepszą widoczność pieszych, szybszą reakcję kierowców, rzeczywiste, efektywne spowolnienie pojazdów z uwagi na progi.
Proponowane progi nie utrudniałyby ruchu pojazdów, praktycznie nie oddziaływałyby na autobusy komunikacji miejskiej, jak również samochody ciężarowe dla obsługi np. komunalnej, jednocześnie wpływałyby na zachowanie kierujących pojazdami osobowymi.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Celem nadrzędnym jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu pieszych w obliczu braku poszanowania zasad ruchu, najczęściej przez użytkowników pojazdów mechanicznych, rozwijających prędkości znacznie przekraczające dozwolone, z uwagi na geometrię ulicy Sokratesa (długa prosta ok. 1 km) oraz przechodzenie przez pieszych w miejscach niedozwolonych, w szczególności dotyczy to dzieci, młodzieży (żłobki, przedszkola, szkoły) oraz osób starszych (apteki, kościół).
Celem wspierającym jest szansa na integrację społeczności starej i nowej części Wawrzyszewa wraz z obopólnymi korzyściami z infrastruktury miejskiej i handlowo-usługowej, rozwijających się nierównomiernie po obu stronach Sokratesa.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Koszt 148 000 zł dla doświetlenia, ledów, progów i oznakowania poziomego.

Całkowity koszt projektu: 148 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Dotyczy:
• konserwacji – ok. 1200 złotych na rok
• zużycia energii elektrycznej – ok. 1800 złotych na rok


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 3 000,00 zł

ModyfikacjeKomentarze (1)

  • PiotrMieczkowski  26.03.2017 20:12
    Dobry projekt. Sokratesa to potwornie ruchliwa ulica, którą prowadzony jest ruch również z innych dzielnic jak Białołęka. Mieszkańcy osiedli przy Sokratesa mają problem z przejściem na drugą stronę ulicy i dojście do wszystkich innych elementów miasta jak szkoły, przedszkola czy Wolumen. Potrzebne jest to przejście.

Zaloguj się, aby komentować.