Budżet obywatelski w Warszawie

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. To warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. W ten sposób wspólnie decydują o tym, co powstanie w najbliższej okolicy, w kilku dzielnicach lub w całej Warszawie. W budżecie obywatelskim każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić projekt lub zagłosować. Nie trzeba być zameldowanym, ani pełnoletnim. Uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Warszawa.
  • 1

Zgłoś projekt. Pomyśl o tym, czego jeszcze brakuje, co należy zmienić lub poprawić. Opisz swój pomysł i zgłoś do budżetu obywatelskiego. W ten sposób masz realny wpływ na Twoje najbliższe otoczenie oraz na rozwój Warszawy.

• 2

Przeglądaj projekty. Zobacz, jakie projekty zgłosili inni mieszkańcy. Napisz, co o nich sądzisz, a jeśli masz jakieś pytania, zadaj je autorom pomysłów. Sprawdź, które z nich są możliwe do realizacji i zostaną poddane pod głosowanie.

• 3

Zagłosuj na projekty. Spośród projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich wybierz te, które uważasz za ciekawe lub potrzebne. Zagłosuj i zdecyduj, na co zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu Warszawy.

• 4

Sprawdź postępy w realizacji projektów. Wybrane w głosowaniu pomysły, są realizowane w kolejnym roku. W zakładce REALIZACJE możesz sprawdzić postęp w realizacji projektów wybranych w poprzednich edycjach.

Kwota w tej edycji budżetu obywatelskiego (na 2021 rok)
83 111 363,00 PLN

Pytania i odpowiedzi

Możesz zgłosić zadania inwestycyjne, np. budowa placu zabaw czy postawienie latarni, różnego rodzaju działania na rzecz integracji społeczności lokalnej, jak również wydarzenia – kino plenerowe, potańcówki i inne. Masz naprawdę bardzo wiele możliwości.

Pomysły mogą dotyczyć tych zadań, którymi na co dzień zajmują się biura urzędu, urząd dzielnicy czy jednostki miejskie (np. Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Zieleni, Zarząd Oczyszczania Miasta). Katalog zadań obejmuje wiele obszarów, m.in. sport, rekreację, edukację, kulturę, komunikację, ochronę środowiska, pomoc społeczną, przestrzeń publiczną, zieleń miejską a także działania interdyscyplinarne.

Tak. Od szóstej edycji budżetu obywatelskiego można zgłaszać również pomysły wykraczające poza granice jednej dzielnicy, czyli tzw. projekty ogólnomiejskie.

Pomysły ogólnomiejskie to takie, które:

obejmują obszarem więcej niż jedną dzielnicę i wchodzą w zakres zadań własnych m.st. Warszawy

lub

obejmują obszarem jedną dzielnicę i wchodzą w zakres zadań własnych m.st. Warszawy z wyjątkiem zadań przypisanych dzielnicom oraz jednostkom: Lasy Miejskie - Warszawa, Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Mienia m.st. Warszawy, Zarząd Oczyszczania Miasta, Zarząd Transportu Miejskiego, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Nie. Warunkiem przyjęcia pomysłu jest podanie w formularzu zgłoszeniowym danych osobowych projektodawcy. Bez ich wskazania nie jest możliwe określenie prawa danej osoby do udziału w budżecie obywatelskim (prawo udziału przysługuje wyłącznie mieszkańcom Warszawy).

Szukasz więcej odpowiedzi?

Wszystkie potrzebne informacje na temat budżetu obywatelskiego znajdziesz również na stronie twojbudzet.um.warszawa.pl oraz na stronach urzędów dzielnic i facebooku.

Pytania i odpowiedzi