1751 - Park Znicza miejscem aktywnego wypoczynku dla każdego

15.01.2016 19:53 Zrealizowano
awatar kalina123
autor projektu

Stan realizacji projektu

W Parku znicza powstało miejsce spotkań w plenerze.

Oddane głosy

626
Realizowany przez: Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe
Aktualizacja: 24.11.2017 14:13

Projekt polega na: (i) integracji i aktywizacji społecznej seniorów przy wykorzystaniu walorów parku Znicza poprzez stworzenie możliwości do spotkań w plenerze, popularyzacji gier i turniejów szachowych (np. turniejów młodzież/seniorzy) a także na: (ii) utworzeniu miejsca odpoczynku dla matek z niemowlakami (miejsca kontaktów, przewijania i karmienia niemowląt, wymieniania się rzeczami).

Kategoria projektu

  • przestrzeń publiczna

Koszt całkowity projektu

162 000,00 zł

Dzielnica

Praga-Południe


Charakter projektu

Lokalny, Grochów Południowy


Lokalizacja projektu

Park Znicza jest zlokalizowany w kwartale ulic Znicza, Filomatów, Zagójska (obecnie Bełżecka) i Łukiska i ma kształcie latawca. Strefa dla seniora znajduje między aleją topolową a łukiem chodnika

Istotne informacje o lokalizacji

Wokół parku mieści się duże osiedle, którego mieszkańcy licznie korzystają z wypoczynku w parku. Wśród nich jest bardzo wiele młodych matek oraz starszych osób. Dojazd do paru jest też bardzo dogodny (bliskość ul. Ostrobramskiej) dla osób spoza bezpośredniego otoczenia parku i wiele osób dojeżdza do parku komunikacją miejską.

Klasyfikacja projektu


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Infrastruktura na terenie parku Znicza będzie wykorzystywana przez osoby odwiedzające park. Użytkownikami bądą mieszkańcy dzielnicy i osoby/organizacje, chcące przeprowadzić plenerowe zawody szachowe w parku czy też zajęcia dla dzieci (konkurs rysunkowy na dzień dziecka). Park jest ogólnodostępny dla odwiedzających całodobowo. Nie ma potrzeby organizowania sposobu wykorzystania infrastruktury przez ogół mieszkańców, gdyż każdy może z niej korzystać bez ograniczeń. W przypadku organizacji zawodów/turnieju szachowego przez osoby/organizacje, konkursu rysunkowego dla dzieci lub innych aktywności niezbędna będzie uprzednia rezerwacja, upubliczniona na tablicy ogłoszeń. Korzystanie z altany dla matek z dziećmi możliwe będzie cały sezon, zadaszenie umożliwi korzystanie niezależnie od pogody.

Pełny opis projektu

Park Znicza po rewitalizacji posiada wydzielone przestrzenie dla małych dzieci, dla dzieci starszych , miejsce do ćwiczeń oraz strefę dla seniorów i matek z dziećmi w wózku. Obie strefy dla dzieci oraz strefa do ćwiczeń jest zaopatrzona w odpowiednią infrastrukturę do zabaw i aktywnego wypoczynku, strefa dla seniorów oraz matek z dziećmi w wózkach, nie posiada żadnej infrastruktury, poza długą ławką wzdłuż alei spacerowej.
Projekt niniejszy polega na aranżacji przestrzeni "dla seniora" w parku Znicza polegającej na zainstalowaniu dodatkowo:
(i) jednej zadaszonej altany zabudowanej z 3 stron trejażem, wyposażonej w stół drewniany, 4 drewniane ławy, przewijak dla niemowląt, kosz na śmieci), ewentualnie w półkę na prasę i książki, które będzie można przynosić do czytania na miejscu do publicznego korzystania;
oraz
(ii) 4 stoliki z do gry w szachy z taboretami do siedzenia (4 taborety przy każdym stoliku), zamontowanymi na stałe.
(iii) 3 kosze na śmieci (jeden do altany, 2 do stolików szachowych
Wykonanie altany i stolików z taboretami planowane jest w technologii nawiązującej kolorystycznie i wizerunkowo do istniejącej już infrastruktury drewnianej w parku (ławki) - tj. wykonanie z materiału: stal i drewno odporne na warunki atmosferyczne (ewentualnie z elementów betonowych na stoliki szachowe).
NIezbędne będzie wykonanie nawierzchnii pod stoliki szachowe celem ich stabilnej instalacji (kostka betonowa), która umożliwi również łatwe koszenie trawy wokół stolików, będzie to również zapobiegać wygniataniu się trawy pod stolikiem w zwiazku z jego użytkowaniem.
Całość powinna stanowić spójną kompozycję z istniejącą aranżacją parku.Uzasadnienie dla realizacji projektu

1. Seniorzy i matki z niemowlętami stanowią grupy, które mogą się czuć wykluczone z przestrzeni publicznej, gdyż przestrzeń ta nie gwarantuje możliwości zaspokajania ich potrzeb np. aktywizacji społecznej, realizacji hobby (gry w szachy, warcaby, karty), dzięki którym zmniejsza się poczucie wykluczenia/wyalienowania i prowadzi do tworzenia więzi lokalnych - stąd ogromna rola np. STOŁU jako motywatora do nawiązywania wzajemnych relacji. Seniorzy posiadają duży potencjał doświadczenia, którym mogliby dzielić się z innymi (np. z młodzieżą). 2.Matki z niemowlętami nie posiadają w przestrzeni publicznej miejsca do przewinięcia i dyskretnego nakarmienia niemowlęcia, nawiązania znajomości, wymiany praktycznych rzeczy, którymi mogłyby podzielić się z innymi rodzicami.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Altana /pergola stacja dla matek z dziećmi wysokie ławki przewijak dla dzieci półka wewnetrzna ze schowkiem na prasę stolik tablica ogłoszeń moduł wi-fi
cena ok 120.540,00 zł
Stolik szachowy pojedynczy x 2 szt cena 4,600,00 zł
Stolik szachowy podwójny + 2 X szachownica cena ok 4.120,00 zł
fotel szt 8 = 9.643,00 zł + INSTALACJA I MONTAŻ
Koszt 2 imprez integracyjnych 2.262,00 zł

Całkowity koszt projektu: 162 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

koszty konserwacji i beżących napraw altany wraz z wyposażeniem, stolików szachowych, oraz taboretów - szacunkowo 1.500 rocznie (do rozeznania na dalszym etapie procedowania projektu, koszt zależny od finalnie użytych materiałów).
Instalacje nie generują kosztów mediów.


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 1 500,00 zł

Karty weryfikacjiKomentarze (0)

Brak komentarzy


Zaloguj się, aby komentować.