1962 - Wspólna zabawa bez barier – integracyjny plac zabaw w Forcie Bema

15.01.2016 21:53 Niewybrany w głosowaniu
awatar SlonecznyZespol
autor projektu

Wyposażenie dzielnicowego placu zabaw w Forcie Bema w zestaw urządzeń integracyjnych, dostosowanych do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością: huśtawka, piaskownica, zestaw wielofunkcyjny, tablica kredowa. Z urządzeń z powodzeniem mogą korzystać także osoby sprawne.

Oddane głosy

821

Kategoria projektu

  • przestrzeń publiczna

Koszt całkowity projektu

235 157,00 zł

Dzielnica

Bemowo


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Fort Bema, ul. Obrońców Tobruku

Istotne informacje o lokalizacji

Teren przy istniejącym placu zabaw. Między drzewami, przy domku dla opiekuna z dzieckiem, szachownicy i trampolinie ziemnej. Działka 44/4 Obręb 61501

Klasyfikacja projektuZasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Plac zabaw dostępny dla dzieci zdrowych i z niepełnosprawnościami oraz dla ich opiekunów. Zgodnie z regulaminem określającym zasady bezpieczeństwa.

Pełny opis projektu

Projekt Wspólna zabawa BEZ BARIER – integracyjny plac zabaw w Forcie Bema zakłada budowę placu zabaw z zestawami urządzeń integracyjnych: huśtawki, piaskownicy oraz zestawu wielofunkcyjnego (opis urządzeń poniżej).

Urządzenia powinny być usytuowane w sposób zapewniający dojazd osoby poruszającej się na wózku, łatwe i bezpieczne poruszanie się po placu zabaw np. nawierzchnia syntetyczna. Wykonane zgodnie z obowiązującymi normami i certyfikatami. Bezpieczne dla ich użytkowników. Z urządzeń będą mogły korzystać zarówno osoby niepełnosprawne, jak i osoby pełnosprawne.

Etapy realizacji projektu:
1. przygotowanie dokumentacji projektowej zadania (przygotowanie projektu budowlanego – projekt zagospodarowania terenu, projekt architektoniczno-budowlany, pozyskanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń)
2. przygotowanie dokumentacji przetargowej, ogłoszenie i wybór wykonawcy inwestycji
3. wykonanie robót inwestycyjnych oraz oddanie do użytkowania (zgodnie z projektem, m.in.: przygotowanie terenu, zakup urządzeń,
montaż, zakup i montaż powierzchni syntetycznej na placu, wykonanie ogrodzenia)
4. administrowanie placem zabaw i monitoring eksploatacji.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Obecnie plac zabaw nie posiada urządzeń integracyjnych. Dzieci niepełnosprawne mają utrudnioną lub uniemożliwioną możliwość pełnego udziału w zabawie z rówieśnikami. Potrzebują na stałe opiekuna, który np. musi przenosić na rękach osobę na huśtawkę czy do piaskownicy. Powoduje to m.in. wtórne naznaczenie innością.

Osoby z niepełnosprawnościami (ON) stanowią około 11% mieszkańców Warszawy. Przyjęty Warszawski Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych zakłada tworzenie przez samorząd warunków zapewniających ON oraz ich rodzinom pełne uczestnictwo w życiu społeczności lokalnej.

Rozbudowa istniejącej infrastruktury o urządzenia integracyjne będzie zgodna z zasadą włączania ON do życia społecznego, w którym wszyscy byliby równi bez względu na stopień sprawności.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

- przygotowanie terenu 6420,76zł netto
- Podbudowy i nawierzchnie bezpieczne oraz ogrodzenie 83747,05 zł netto
- budowa obiektów podstawowych - 83747,05 zł netto
- wyposażenie 86426,00 zł netto
- prace przygotowawcze, projektowe, obsługa inwestorska - 14590,40 zł netto

netto 191184,21 zł
brutto 235156,58 zł
Szczegółowy kosztorys inwestorski w załączniku.

Całkowity koszt projektu: 235 157,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

bieżąca konserwacja placu zabaw


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 2 500,00 zł

ModyfikacjeKomentarze (3)

  • kemot404  15.01.2016 23:56
    Charakter projektu zdecydowanie lokalny.
  • SlonecznyZespol  18.02.2016 16:46 Autor projektu
    Dziękujemy za komentarz. Dyskutowaliśmy charakter projektu i nadal używamy, że ma on ponadlokalny wymiar. Z urządzeń bedą korzystać osoby z całej dzielnicy a nawet sąsiednich dzielnic. Brakuje w Warszawie miejsc dostosowanych do zabawy dla dzieci z niepełnosprawnościami.
  • marta.anacka  21.06.2016 21:54
    No właśnie, nie ma takich placów zabaw. Akurat Fort Bema odwiedza mnóstwo osób spoza Lotniska czy Bemowa w ogóle. Gdyby tak nie było, dałoby się normalnie zaparkować na terenie. I tu uwaga -- czy nie można rozbudować projektu (być może w kolejnych latach) o jakiś sensowny dojazd z parkingu do tej najbardziej od niego odległej części placu zabaw? A być może w ogóle plac ten powinien być usytuowany bliżej parkingu?

Zaloguj się, aby komentować.