Wydział Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Bemowo - zmiany z 2017-04-24 10:06:24
Powrót do projektu

DISC GOLF Bemowo, czyli jak wyciagnąć dzieci z domu

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Projekt zakłada postawienie w Parku Górczewska kosza do disc golfa - nowego sportu rozwijającego się w Polsce.

Zamontowanie jednego kosza do gry umożliwi naukę gry i zapewni dzieciom masę radości.

Bardzo małym kosztem pozwoli wprowadzić do parku ciekawą rozrywkę.

Disc golf niesie dużo pozytywnych emocji, uczy koncentracji i strasznie wciąga.
Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.909120142459879091201424599
szerokość geograficzna: 52.233270301212642332703012126

Dzielnica

Bemowo


Charakter projektu

Lokalny , Bemowo


Lokalizacja projektu

Kawałek trawnika w Parku Górczewska, pomiędzy ulicą Muszlową, Kryształową oraz al. Henryka Jordana.

Istotne informacje o lokalizacji

Jest to fragment parku znajdujący się w pewnym oddaleniu od placów zabaw i siłowni. Projekt nie ingeruje znacząco w otoczenie, a znajduje się w pobliżu szkoły - zainteresowane dzieci miałyby blisko. Obok znajduje się niewielkie boisko.


Klasyfikacja projektu

  • edukacja
  • przestrzeń publiczna
  • sport

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • młodzież
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Kosz do gry w disc golfa jest obiektem sportowym o nowatorskim charakterze. Podobnie do siłowni miejskich, będzie jednocześnie miejscem umożliwiającym rekreację i sportową rywalizację oraz miejscem spotkań zapraszającym każdego i tworzącym lokalną społeczność. Nie będzie to miejsce ogrodzone i strzeżone, stanowiąc uzupełnienie parku i będąc dostępne cały czas. Przy zainstalowanym koszu wystarczy jeden dysk, by zacząć swą przygodę ze sportem, który na świecie integruje całe rodziny. Gra jest także dostępna dla wszystkich grup wiekowych - dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Gra nie wymaga specjalnych predyspozycji i przygotowań, zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu i jest bardzo wciągająca.


Pełny opis projektu

Projekt zakłada zamontowanie w Parku jednego kosza do disc golfa, oraz oznaczenie w ziemi odległości od kosza. Kosz jest to metalowa konstrukcja o wysokości ok. 1,5 m, do której należy trafić dyskiem. Charakterystyczny wygląd nadaje mu zespół łańcuchów, po których dysk spływa do części zwanej koszykiem. Kosz powinien mieć certyfikat PDGA (Professional Disc Golf Association) zapewniający standardowe rozmiary i trwałość. Kosz jest osadzony na długiej nodze, co pozwala go zabetonować w ziemi. Ponieważ nie jest to jeszcze sport popularny w Polsce - link poglądowy: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Disc_golf_basket_2.jpg.Zazwyczaj pełne pole składa się z zespołu 9 lub więcej koszy tworzących razem pole jak w golfie, jednak ja proponuję stworzenie stacji treningowej. Wystarczy do tego montaż jednego kosza oraz oznaczenie w ziemi dookoła odległości - 3, 5, 7, 9 oraz 10 metrów od kosza. Pozwala to na trening celności rzutów, jednocześnie zachowując bezpieczny charakter zabawy i nie ingerując w teren. Oznaczenia odległości mogą być wykonane z kawałków drewna, kamieni lub innego materiału.Załączone pliki pozwolą dobrze zrozumieć wygląd gotowego projektu.Dodatkowo, chciałbym zainstalować tabliczkę informacyjną z wytłumaczeniem czym jest kosz, jak z niego korzystać i opisać przykładowe gry.Projekt zająłby obszar koła o promieniu 10 m, z koszem pośrodku. Znaczniki odległości powinny być na ziemi, więc również nie ingerują w otoczenia.Idealnie w niedużej odległości ok kosza powinna być latarnia, ławka oraz śmietnik, ale przy odpowiednim wyborze miejsca można wykorzystać infrastrukturę już istniejącą.W Warszawie tworzy się społeczność graczy (Disc Golf Warszawa), istnieje już pole do gry przy Stadionie Syrenki na Mokotowie. Chciałbym stworzyć dla mieszkańców Bemowa miejsce, w którym mogą zapoznać się z tym rodzajem aktywności.Dodatkowo wychodząc do Parku Górczewska z przenośnym koszem, zawsze obserwuję duże zainteresowanie - chciałbym móc zapewnić mieszkańcom taki kosz na stałe, w trwałej i bezpiecznej formie.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Disc golf jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sportów. Jest to gra, w której każdy poznaje zarówno wspaniałych ludzi jak i samego siebie.

Od 2013 roku staram się promować ten sport w Warszawie i w Polsce, prowadziłem bezpłatne Akademie Disc Golfa i ciągle zachęcam do grania. Pokazywałem ten sport dzieciom na różnych imprezach - zawsze były zachwycone. Obecnie mieszkam niedaleko i chciałbym promować disc golfa wśród użytkowników Parku - obecność kosza ułatwiłaby sprawę.

Jest to moje czwarte podejście do Budżetu Partycypacyjnego - mam nadzieję, że tym razem będzie udane.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Kosz do disc golfa - 1500 1850

Znaczniki odległości - 200 500

Wykonanie tabliczki informacyjnej - 300 500Montaż - 1000 - 1300 zł

projekt zagospodarowania terenu - 1500 zł

plan - mapa do celów projektowych (geodeta) - 1 000


Całkowity koszt projektu: 3 0006 650,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że projekt nie będzie generować żadnych kosztów - elementy kosza powinny wytrzymać ok 10 lat bez generowania kosztów.

Jedyne koszty jakie może generować projekt, to wymiana zniszczonych elementów kosza.

Zazwyczaj najbardziej narażone na uszkodzenie są łańcuchy. Ich wymiana nie powinna kosztować więcej niż kilkaset złotych, wiec szacunkowo warto na ten cel przeznaczyć 200 zł rocznie.
Całkowity koszt eksploatacji: 200,00 zł

Załączniki

  • Umiejscowienie projektu.JPG
  • Przykładowe zdjęcia.JPG
  • Przykladowy kosz - schemat.JPG
  • Przykład znaczników.JPG