Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Koordynator w dzielnicy Ursynów - zmiany z 2017-05-03 20:48:03
Powrót do projektu

CHROŃMY JEŻE - MONTAŻ OSTRZEGAWCZYCH ZNAKÓW DROGOWYCH POPRAWIAJĄCYCH BEZPIECZEŃSTWO WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW DRÓG, W SZCZEGÓLNOŚCI ZWIERZĄT - JEŻY.

status: Zgłoszony


Ponieważ na Ursynowie często można spotkać jeże, niestety dość często rozjechane, proponuję więc zainstalować kilkanaście/kilkadziesiąt ostrzegawczych znaków drogowych "Uwaga Jeże". Wielu kierowców na pewno zdejmie nogę z gazu i dzięki temu będzie miało większą szansę na ocalenie tych niewielkich, będących pod ochroną istot, a również piesi poczują się bezpieczniej.

Dzielnica

Ursynów


Charakter projektu

Lokalny , Ursynów


Lokalizacja projektu

Ursynów wysoki północny

Istotne informacje o lokalizacji


Klasyfikacja projektu

 • komunikacja/drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna

Potencjalni odbiorcy projektu
 • młodzież
  • zwierzęta
  • wszyscy
  • szczególnie kierowcy
  • kierowc

  Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

  Każdy osoba poruszająca się po Ursynowie będzie korzystała w mniejszym czy większym stopniu z tego projektu: JEŻ, pieszy, rowerzysta czy zmotoryzowany. Całą dobę, 365 dni w roku. Bez ograniczeń, także nieświadomie. Ponieważ każdy użytkownik drogi jest zainteresowany bezpieczeństwem na niej, i jeśli choć trochę wspomorze, doceni ten projekt poprzez ostrożniejszą jazdę, efekt może być odczuwalny dla każdego użytkownika dróg, JEŻA też. Polecam, popierajcie!!!.


  Pełny opis projektu

  Tak wiele za tak niewiele. Czytacie Państwo o tanim projekcie, który może bardzo wiele. Ponadto w następnych latach nie będzie wymagał kosztownej obsługi. Projekt ten polega na ustawieniu ok. 20-tu znaków drogowych UWAGA JEŻE. Przypuszczam, że każdy kto czyta te słowa widział nie raz JEŻA na Ursynowie. Mam nadzieję że żywego, chociaż są niestety tacy którzy widzieli zabitego, rozjechanego przez samochód.

  Celem tego stosunkowo taniego projektu, jest poprawienie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ursynowskich dróg. Ale właściwie nie tylko ursynowskich. Kierowcy którzy dzięki temu projektowi przypomną sobie że oprócz ich samych na drodze są jeszcze inni, zrozumieją sens znaku UWAGA JEŻE, to być może zaczną jeździć bezpieczniej i spokojniej, i zapewne przeniosą te nawyki dalej. A przełoży się to to na bezpieczeństwo WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW DRÓG. Będzie to też pierwszy krok do powszechnego zmniejszenia prędkości jazdy w dzielnicach mieszkaniowych co dodatkowo przyczyniło by się do zmniejszenia hałasu i emisji spalin. Kierowcy też są czasem pieszymi, więc bezpieczeństwo ruchu drogowego też powinno być dla nich ważne. Bardzo ciekawym elementem może okazać się obecność SGGW w tym rejonie. Setki studentów przemierzają na co dzień Ursynów. Niech widzą poszanowanie dla przyrody i dbałość o środowisko. Szczególnie że MÓWIMY O JEŻACH I PAMIĘTAMY!!! . Jeże występujące w Polsce, objęte są ochroną ścisłą wymagającą ochrony czynnej. Są bardzo miłe i pożyteczne, żywią się gryzoniami, owadami i płazami. Są "czyścicielami" bo zjadają także nieżywe małe zwierzęta i ptaki. Wspomóżmy więc tą symboliczną sumą te wspaniałe zwierzaki. Dziękuję za uwagę!!!. Pozdrawiam obecnych i przyszłych miłośników zwierząt.


  Uzasadnienie dla realizacji projektu

  Poza Warszawą, w Polsce, ustawionych jest tysiące znaków ostrzegających o dzikich lub gospodarskich zwierzętach. W miastach rzadko można spotkać Krowę czy Łosia, a jeśli już się pojawią, to zaraz biegają za nimi wszystkie służby miejskie i telewizyjni reporterzy. A nocne zwierzęta Jeże nie mają już takiej widowni. Co więcej, z powodu małych rozmiarów Jeża i dużych prędkości rozwijanych nocą przez nieostrożnych kierowców, łatwo wpadają pod koła. POMÓŻMY OCALIĆ ICH ŻYCIA. Cieszmy się ich widokiem, gdy chyłkiem umykają w krzaki. Popierajmy ochronę życia zwierząt, edukując przy okazji dzieci i poprawiając bezpieczeństwo ruchu drogowego zmniejszając choć czasem prędkość.


  Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

  - projekt umiejscowienia znaków - 2000-3000 zł.

  - wykonanie i montaż znaków - 20 szt. x 200-250 zł = 4000-5000 zł.

  razem 6000-8000 zł.


  Całkowity koszt projektu: 8 000,00 zł

  Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

  NIE


  Załączniki

  • jez znak1.jpg
  • jez znak2.jpg
  • jez znak3.jpg