Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Koordynator w dzielnicy Wola - zmiany z 2017-02-06 15:33:06
Powrót do projektu

Multikiosk w Parku Moczydło – turystyka dostępna dla wszystkich, również niepełnosprawnych.

status: Zgłoszony


Z udźwiękowionych Multikiosków będą mogli korzystać wszyscy, w tym również osoby z dysfunkcją wzroku. Możliwe będzie przeglądanie prezentacji multimedialnych i zdjęć, jak również wyszukiwanie informacji w Internecie. Umieszczona mapa będzie wypukła, ale również graficzna, tak aby każdy widzący mógł zorientować się w terenie.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.9491977095603949491977095604
szerokość geograficzna: 52.238954295396482389542953965

Dzielnica

Wola


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Wejście do Parku Moczydło przy skrzyżowaniu ulic Górczewskiej i Deotymy

Istotne informacje o lokalizacji

Kiosk zostanie umieszczony w pobliżu najlepiej skomunikowanego wejścia do Parku Moczydło, znajdującego się na skrzyżowaniu ulic Górczewskiej i Deotymy. Na terenie Parku znajduje się staw, który przyciąga mieszkańców Woli i innych dzielnic, a także Stadion Olimpia, który co weekend zamienia się w popularny targ lokalny. W pobliżu znajdują się Wojewódzki Urząd Pracy, szkoły i przedszkola oraz Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS oraz basen odkryty Park Wodny Moczydło, odwiedzany w sezonie letnim przez mieszkańców całej Warszawy.


Klasyfikacja projektu

  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • turystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Z Multikiosku będą mogli bezpłatnie korzystać mieszkańcy Woli oraz pozostałych dzielnic Warszawy, a także turyści. Obiekt będzie dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dzięki udźwiękowieniu i zainstalowaniu mapy dotykowej, z efektów projektu będą mogły korzystać również osoby niewidome i słabowidzące, a także osoby starsze. Kiosk zostanie wykonany z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i na zużycie przez korzystających.


Pełny opis projektu

W wielu ciekawych turystycznie miejscach Warszawy brakuje informacji. Sytuacja ta dotyczy także obszaru Parku Moczydło, który posiada na swoim terenie jedynie płaską mapę informacyjną, niedostosowaną do rozwijających się potrzeb społeczeństwa, w tym także osób niewidomych i niedowidzących. Potrzebne jest nowoczesne rozwiązanie problemu braku dostępności do informacji, udostępniające je w sposób graficzny i dźwiękowy, osiągalny dla wszystkich.

Dzięki stworzeniu kiosku mieszkańcy i turyści odwiedzający park będą mogli lepiej poznać to miejsce, zorientować się w okolicy, dowiedzieć się najciekawszych informacji o tym miejscu, skorzystać z internetu.

Projekt zakłada wytypowanie wykonawców, którzy zaprojektują i wykonają Multikiosk wraz z jego funkcjonalnościami:

- wypukłej, graficznej mapy dotykowej (tablicy tyflograficznej) Parku Moczydło i jego otoczenia, umożliwiającej szczegółowe zapoznanie się z topografią (dostępnymi ścieżkami i miejscami, w których warto się zatrzymać itp.);

- informacji dźwiękowej i multimedialnej (tekst, zdjęcia, prezentacje) dotyczącej historii, topografii, przyrody Parku Moczydło;

- dostęp do Wi-Fi umożliwiający skorzystanie z Internetu w celu wyszukania informacji czy sprawdzenia dojazdu.Plan będzie wyposażony w dużą czcionkę i kolory kontrastowe dla osób słabowidzących oraz opisy w alfabecie Braille'a dla osób niewidomych. Przy wykonaniu projektu zostanie wykorzystana technologia Beacon (technologia z kodem, która poinformuje o lokalizacji Multikiosku użytkownika z zainstalowaną aplikacją na smartfonie) oraz aplikacja QR code (która pozwoli użytkownikowi taką aplikację pobrać).
Uzasadnienie dla realizacji projektu

Park Moczydło jest bardzo popularnym miejscem nie tylko pośród mieszkańców Woli, ale także całej Warszawy. Multikiosk będzie stanowił atrakcję dla osób w różnym wieku. Multimedialna forma zachęci ich do pogłębienia wiedzy o Parku oraz ułatwi poruszanie się po nim, dzięki czemu zacznie przyciągać coraz więcej odwiedzających. Dzięki utworzeniu Multikiosku, Park Moczydło stanie się także bardziej dostępny dla osób niewidomych i niedowidzących, ułatwi poruszanie się po ścieżkach. Realizacja projektu zwiększy atrakcyjność turystyczną dzielnicy oraz uwrażliwi pełnosprawnych mieszkańców na potrzeby ich niepełnosprawnych sąsiadów. Dostosowanie otoczenia pomoże osobom niepełnosprawnym aktywniej spędzać czas i wspomoże pogłębienie integracji pomiędzy osobami niepełnosprawnymi, a resztą społeczeństwa.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Kosztorys:

- zaprojektowanie i wykonanie planu tyflograficznego z Braille'm- 11500 zł

- stacja komputerowa z monitorem dotykowym, udźwiękowienie (moduł elektroniczny i głośniki) - 6500 zł

- opracowanie treści i informacji graficznych prezentowanych w kiosku – 2000 zł

- zaprojektowanie i wykonanie stojaka z zadaszeniem ze stali nierdzewnej - 10000 zł

- montaż - 5000 złHarmonogram prac:

- projekt: styczeń - marzec 2018

- zamawianie / wykonywanie materiałów: kwiecień - czerwiec 2018

- instalacja Multikiosku: lipiec 2018


Całkowity koszt projektu: 35 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

- aktualizacja informacji wgranych do systemu

- serwis

- zasilanie Multikiosku


Całkowity koszt eksploatacji: 1 500,00 zł

Załączniki