Autor projektu - zmiany z 2017-03-21 12:37:21
Powrót do projektu

Multikiosk w Parku Moczydło – turystyka dostępna dla wszystkich, również niepełnosprawnych.

status: Zgłoszony


Z udźwiękowionych Multikiosków będą mogli korzystać wszyscy, w tym również osoby z dysfunkcją wzroku. Możliwe będzie przeglądanie prezentacji multimedialnych i zdjęć, jak również wyszukiwanie informacji w Internecie. Umieszczona mapa będzie wypukła, ale również graficzna, tak aby każdy widzący mógł zorientować się w terenie.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.9491977095604950161293148994
szerokość geograficzna: 52.238954295396524062649669846

Dzielnica

Wola


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Wejście do Teren Parku Moczydło przy skrzyżowaniu ulic Górczewskiej i Deotymy , w miejscu należącym do M. St. Warszawy, na skrzyżowaniu dwóch ścieżek pieszych i rowerowych - miejsce oznaczone na mapie.

Istotne informacje o lokalizacji

Kiosk zostanie umieszczony w pobliżu najlepiej skomunikowanego wejścia do Parku Moczydło, znajdującego się na skrzyżowaniu ulic Górczewskiej i Deotymyna terenie Parku Moczydło, w miejscu należącym do M. St. Warszawy, na skrzyżowaniu dwóch ścieżek pieszych i rowerowych. Na terenie Parku znajduje się staw, który przyciąga mieszkańców Woli i innych dzielnic, a także Stadion Olimpia, który co weekend zamienia się w popularny targ lokalny. W pobliżu znajdują się Wojewódzki Urząd Pracy, szkoły i przedszkola oraz Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS oraz basen odkryty Park Wodny Moczydło, odwiedzany w sezonie letnim przez mieszkańców całej Warszawy.


Klasyfikacja projektu

  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • turystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Z Multikiosku będą mogli bezpłatnie korzystać mieszkańcy Woli oraz pozostałych dzielnic Warszawy, a także turyści. Obiekt będzie dostępny 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dzięki udźwiękowieniu i zainstalowaniu mapy dotykowej, z efektów projektu będą mogły korzystać również osoby niewidome i słabowidzące, a także osoby starsze. Udźwiękowienie i informacja multimedialna będąca zawartością kiosku, będzie dostępna w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej, co umożliwi korzystanie z kiosku turystom i innym osobom obcojęzycznym. Kiosk zostanie wykonany z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i na zużycie przez korzystających.


Pełny opis projektu

W wielu ciekawych turystycznie miejscach Warszawy brakuje informacji. Sytuacja ta dotyczy także obszaru Parku Moczydło, który posiada na swoim terenie jedynie płaską mapę informacyjną, niedostosowaną do rozwijających się potrzeb społeczeństwa, w tym także osób niewidomych i niedowidzących. Potrzebne jest nowoczesne rozwiązanie problemu braku dostępności do informacji, udostępniające je w sposób graficzny i dźwiękowy, osiągalny dla wszystkich.

Dzięki stworzeniu kiosku mieszkańcy i turyści odwiedzający park będą mogli lepiej poznać to miejsce, zorientować się w okolicy, dowiedzieć się najciekawszych informacji o tym miejscu, skorzystać z internetu.

Projekt zakłada wytypowanie wykonawców, którzy zaprojektują i wykonają Multikiosk wraz z jego funkcjonalnościami:

- wypukłej, graficznej mapy dotykowej (tablicy tyflograficznej) Parku Moczydło i jego otoczenia, umożliwiającej szczegółowe zapoznanie się z topografią (dostępnymi ścieżkami i miejscami, w których warto się zatrzymać itp.);

- informacji dźwiękowej i multimedialnej (tekst, zdjęcia, prezentacje) dotyczącej historii, topografii, przyrody Parku Moczydło ;w języku polskim i angielskim.

- dostęp do Wi-Fi umożliwiający skorzystanie z Internetu w celu wyszukania informacji czy sprawdzenia dojazdu.

Plan będzie wyposażony w dużą czcionkę i kolory kontrastowe dla osób słabowidzących oraz opisy w alfabecie Braille'a dla osób niewidomych. Przy wykonaniu projektu zostanie wykorzystana technologia Beacon (technologia z kodem, która poinformuje o lokalizacji Multikiosku użytkownika z zainstalowaną aplikacją na smartfonie, współpracująca z aplikacjami takimi jak Wirtualna Warszawa czy Your Way) oraz aplikacja QR code (która pozwoli użytkownikowi taką aplikację pobrać).

Planowana zawartość informacyjna Multikiosku:

- Plan obejmujący cały teren Parku Moczydło z zaznaczonymi wejściami, alejkami spacerowymi, ścieżkami rowerowymi, boiskami sportowymi, placami zabaw dla dzieci, parkiem parkour, kortem do gry w tenisa, stawami, stadionem sportowym, bazarkiem, innymi ważnymi obiektami jak Górka Moczydłowska czy Pomnik Jezusa Chrystusa.

- Informację w formie prezentacji multimedialnej z tekstem i zdjęciami, udźwiękowioną, w j. polskim i angielskim dotyczącą:

1) historii parku i jego obiektów: stadionu, Pomnika Jezusa, bazarku i innych

2) zwierząt i roślin, które można napotkać w parku.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Park Moczydło jest bardzo popularnym miejscem nie tylko pośród mieszkańców Woli, ale także całej Warszawy. Multikiosk będzie stanowił atrakcję dla osób w różnym wieku. Multimedialna forma zachęci ich do pogłębienia wiedzy o Parku oraz ułatwi poruszanie się po nim, dzięki czemu zacznie przyciągać coraz więcej odwiedzających. Dzięki utworzeniu Multikiosku, Park Moczydło stanie się także bardziej dostępny dla osób niewidomych i niedowidzących, ułatwi poruszanie się po ścieżkach. Realizacja projektu zwiększy atrakcyjność turystyczną dzielnicy oraz uwrażliwi pełnosprawnych mieszkańców na potrzeby ich niepełnosprawnych sąsiadów. Dostosowanie otoczenia pomoże osobom niepełnosprawnym aktywniej spędzać czas i wspomoże pogłębienie integracji pomiędzy osobami niepełnosprawnymi, a resztą społeczeństwa.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Kosztorys:

- zaprojektowanie i wykonanie planu tyflograficznego z Braille'm- 11500 16500

- stacja komputerowa z monitorem dotykowym, udźwiękowienie (moduł elektroniczny i głośniki) - 6500 11000

- opracowanie treści i informacji graficznych prezentowanych w kiosku w języku polski i angielskim 2000 6000

- zaprojektowanie i wykonanie stojaka z zadaszeniem ze stali nierdzewnej - 10000 zł

- montaż - 5000 zł8500 zł

- przyłączenie prądu - 8000 złHarmonogram prac:

- projekt: styczeń - marzec 2018

- zamawianie / wykonywanie materiałów: kwiecień - czerwiec 2018

- instalacja Multikiosku: lipiec 2018


Całkowity koszt projektu: 35 60 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

- aktualizacja informacji wgranych do systemu

- serwis

- zasilanie Multikioskudostęp do Internetu

- zasilanie

- miejsce na serwerze


Całkowity koszt eksploatacji: 1 5006 000,00 zł

Załączniki

  • Podobna realizacja - Multikiosk Drzonków.png