Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich - zmiany z 2017-04-24 08:57:24
Powrót do projektu

Przejście dla pieszych przez ulicę Marynarską na rondzie UE przy Galerii Mokotów

status: Zgłoszony


Projekt dotyczy zbudowania pieszego przejścia przy rondzie UE (przy Galerii Mokotów), przez ulicę Marynarską. Przejście ułatwiłoby osobom (szczególnie starszym i matkom z wózkami) mieszkającym w okolicach Obrzeżnej, Cybernetyki i Kłobuckiej, przejść (bez nadkładania dodatkowej drogi i pokonywania niewygodnych kładek) do Galerii Mokotów, lub dowolnego przystanku komunikacji miejskiej przy rondzie UE.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.0016053915024
szerokość geograficzna: 52.1780784242933

Dzielnica

Mokotów


Charakter projektu

Lokalny , Mokotów


Lokalizacja projektu

Rondo Unii Europejskiej

Istotne informacje o lokalizacji

Zbieg ulic Marynarskiej i Rzymowskiego


Klasyfikacja projektu

  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna

Potencjalni odbiorcy projektu

  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Projekt dotyczy przestrzeni publicznej, która jest ogólnodostępna.


Pełny opis projektu

Dynamiczny rozwój Służewca m.in. wzdłuż ulicy Obrzeżnej, Cybernetyki i Kłobuckiej, gdzie powstało wiele nowych bloków powoduje, że coraz bardziej nasila się ruch pieszy w tej okolicy. Jednakże mieszkańcy tych rejonów, poprzez ciąg ulicy Rzymowskiego i Marynarskiej, zostali odcięci od bezproblemowego pieszego dostępu do przystanków komunikacji miejskiej przy rondzie UE, Galerii Mokotów, czy nowo powstającego DK Kadr. Obiekty te znajdują się po wschodniej strony ulicy Rzymowskiego i północnej Marynarskiej. Dwa najbliższe przejścia dla pieszych (przy Postępu i potem dopiero przy Gotarda) dzieli ponad 1100m. Między tymi przejściami ulokowane są kładki dla pieszych, które są uciążliwe dla osób starszych, mających problemy z poruszaniem się po schodach, mających lęk wysokości lub matek z wózkami. Windy przy kładkach są często zepsute, a osoby mające klaustrofobię lub bojące się w nich utknąć, po prostu i tak z nich nie korzystają.Projekt dotyczy zbudowaniu przejścia dla pieszych (z sygnalizacją świetlną, oświetleniem i ułożeniem fragmentu chodnika do krawędzi ulicy) przez ulicę Marynarską przy rondzie UE. Przejście połączyłoby bloki po południowo-zachodniej części ulicy Marynarskiej i Rzymowskiego z przystankiem autobusowym w kierunku Hynka i tramwajami w stronę ul. Woroniczej. Na rondzie tym znajdują się już dwa przejścia przez ulicę Wołoską i aleję Wilanowską, co powoduje, że osoby które mają problemy z poruszaniem po kładkach mogłyby bez nadkładania dodatkowej drogi i pokonywania niewygodnych kładek, dostać się również m.in. do Galerii Mokotów, nowo wybudowanego DK Kadr lub przystanku autobusowego w stronę metra Wilanowska.Warto zauważy, że rozwiązanie nie zakłóci płynności ruchu aut, które i tak muszą się zatrzymać na sygnalizacji świetlnej przed rondem. Dodatkowo podniesie to bezpieczeństwo, gdyż wielokrotnie widać osoby, które narażając zdrowie i życie, przebiegają przez ulicę przed maskami stojących na czerwonym świetle aut. O popularności takiego karkołomnego rozwiązania może świadczyć wydeptana ścieżka na trawniku prowadzącym od chodnika do krawędzi ulicy (co widać chociażby na zdjęciach satelitarnych).


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Dostanie się na drugą stronę ul. Marynarskiej i Rzymowskiej dla mieszkańców okolicy Cybernetyki jest dla pieszych i rowerzystów trudnym zadaniem. Znajdujące się tam kładki wymagają dużego nadłożenia drogi oraz są strome i kręte, zaś windy rzadko działają. Powstające coraz to nowe bloki zwiększą dodatkowo ruch pieszych, którzy chcą szybko dostać się do komunikacji miejskiej przy rondzie UE, lub dostać się do Galerii Mokotów.

O problemach pieszych w tym rejonie już wielokrotnie wskazywano (np. na stronie:

http://www.zm.org.pl/?a=bezposredniosc_cybernetyki-152

Przejście dla pieszych znacznie ułatwi i skróci czas dojścia do przystanków, domów, sklepów i biur.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Budowa przejścia dla pieszych, wraz z sygnalizacją świetlną, oświetleniem i ułożeniem fragmentu chodnika do krawędzi ulicy i między pasami: 500 000 zł


Całkowity koszt projektu: 550 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Koszty utrzymania sygnalizacji świetlnej


Całkowity koszt eksploatacji: 2 7 000,00 zł

Załączniki

  • mapka.jpg