Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bemowo - zmiany z 2017-04-13 13:48:13
Powrót do projektu

SPACERY PRZYRODNICZE PO LESIE BEMOWSKIM

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Cykl 12 spacerów pozwalających poznać faunę i florę lasu. Uczestnicy mogą być w różnym wieku. Prowadzący są przyrodnikami lub osobami działającymi na rzecz ochrony przyrody na tym terenie od dłuższego czasu i posiadającymi odpowiednią wiedzę.

Dzielnica

Bemowo


Charakter projektu

Lokalny , Bemowo


Lokalizacja projektu

Las Bemowski

Istotne informacje o lokalizacji


Klasyfikacja projektu

  • edukacja
  • ochrona środowiska

Potencjalni odbiorcy projektu

  • mieszkańcy....

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Ograniczeniem może być liczebność grupy (max. 20 osób) oraz sprawność uczestników - muszą być w stanie spacerować w średnim tempie.


Pełny opis projektu

W każdym miesiącu odbywa się 1 spacer (trwający ok. 3 h), dzięki czemu uczestnicy spacerów mogą poznać faunę i florę Lasu Bemowskiego zmieniającą się na przestrzeni roku. Cel spacerów to poszerzenie wiedzy przyrodniczej mieszkańców i nauczanie ich poszanowania dla mieszkańców lasu. Spacery mają też walor krajoznawczy. Część spacerów może przyjąć formę przejażdżek rowerowych. Prowadzący spacer przeprowadza wcześniej rekonesans oraz przygotowuje materiały poglądowe. Spacery odbywają się wyłącznie po wytyczonych w lesie ścieżkach (aby nie płoszyć zwierząt) i mają miejsce w soboty lub niedziele. Nie jest wskazane korzystanie z usług przewodników miejskich, którzy nie specjalizują się w kwestiach przyrodniczych.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Las Bemowski stanowi bardzo wartościowy przyrodniczo zakątek Bemowa. Tymczasem wielu mieszkańców albo nie odwiedziło go, albo korzysta z niego w nieodpowiedni sposób, powodując zniszczenia i szkody, albo korzysta z tego terenu wyłącznie rekreacyjnie. Wycieczki po Bemowie organizowane przez dzielnicę dotyczą niemal wyłącznie historii i zabytków budownictwa pomijając przyrodę Bemowa.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Wynagrodzenie dla przewodnika za opracowanie trasy, wykonanie rekonesansu i przygotowanie materiałów poglądowych a następnie przeprowadzanie spaceru z uczestnikami = 300 400 zł. 300

400 złx 12 spacerów = 34.600 800 zł.


Całkowity koszt projektu: 3 6004 800,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki