Koordynator w Zarządzie Zieleni - zmiany z 2017-04-18 17:02:18
Powrót do projektu

Oświetlenie wału Wiślanego ekologicznymi latarniami LED

status: Zgłoszony


Nie ma chyba osoby, która by nie korzystała z wału Wiślanego. Projekt zakłada oświetlenie głównych wejść/zejść na wał Wiślany x 1311, na odcinku od Mostu M. Skłodowskiej-Curie do granicy miasta z gminą Jabłonna, ekologicznymi, hybrydowo- solarnymi latarniami LED, nie zużywającymi energii i nie potrzebującymi kosztownych przyłączy.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.9324634075165
szerokość geograficzna: 52.3321528692853

Dzielnica

Białołęka


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Wał Wiślany we władaniu Zarząd Mienia m.st. Warszawy. Wał Wiślany na wysokości ul.: 1. Kępa Tarchomińska 25 (betonowy podjazd) 2. rozgałęzienie drogi Kępa Tarchomińska i drogi wzdłuż wału (w pobliżu baru Jupiter) (schody) 32. Kępa Tarchomińska/Aluzyjna (betonowy podjazd) 43. Kępa Tarchomińska/Sprawna (schody) (bar Chata Trapera) 54. Grzymalitów (w pobliżu Baru Wodnik Szuwarek) (betonowy podjazd) 6. Odkryta 29 (zejście z promu) (schody) 75. Odkryta 15/Książkowa (na wys. stadniny koni) (betonowy zjazd) 86. Łącząca (betonowy podjazd) 97. Mehoffera (podjazd, schody) 108. Maciejewskiego (podjazd, schody) 119. Park Picassa (schody) 1210. zejście na plażę (podjazd) 1311. Myśliborska 21/Laurowa (skrzyżowanie)

Istotne informacje o lokalizacji

Projekt zakłada oświetlenie głównych wejść/zejść na wał Wiślany, na odcinku od mostu M. Skłodowskiej-Curie do granicy miasta z gminą Jabłonna.


Klasyfikacja projektu

  • komunikacja/drogi
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna

Potencjalni odbiorcy projektu

  • młodzież
  • dorośli
  • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Projekt ogólnodostępny, poprawiający bezpieczeństwo


Pełny opis projektu

Projekt zakłada oświetlenie głównych wejść/ zejść na wał Wiślany w najbardziej uczęszczanych miejscach. Hybrydowe Solarne lampy uliczne LED używane są w ponad 100 krajach na całym świeciewielu krajach w tym w Polsce. Jest to rodzaj innowacyjnych i energooszczędnych produktów oświetleniowych, które wykorzystują diody LED o wysokiej mocy, które są zasilane wyłącznie z zestawu paneli fotowoltaicznych i turbiny wiatrowej. Wytwarzane światło nie zawiera promieni ultrafioletowych, podczerwonych, ciepła czy promieniowania - działa bez zasilania sieciowego.

W ciągu dnia, kiedy jest słońce, panel fotowoltaiczny konwertuje energię słoneczną na energię elektryczną i przechowuje ją w akumulatorze. Jeśli jest brak słońca, lampa wspomaga się turbiną wiatrową - wykorzystuje energię wiatru i również jak w przypadku słońca konwertuje ją na energię elektryczną. W nocy lub w czasie pochmurnych i deszczowych dni kontroler przy pomocy czujników może obliczać jasność światła dziennego i automatycznie włącza światło. Akumulator dostarcza energii na oświetlenie LED nawet przez kilka godzin dziennie przez kilka dni przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych (brak słońca, wiatru). Jest to jednorazowa inwestycja na długie lata. Wymaga niewielkiej ingerencji w strukturę wału. Ok. 1,5 m fundament.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Projekt przy wykorzystaniu innowacyjnych na skalę światową najnowocześniejszych technologii, nie wymagających skomplikowanej dokumentacji technicznej, wielkich nakładów finansowych na przyłącza czy dużych opłat za korzystanie. Projekt sam w sobie jest ogólnodostępny, poprawiający bezpieczeństwo, mieszkańców licznie korzystających z wału Nadwiślańskiego przez cały rok (spacery, bieganie, rowerzyści). W okolicy wału nie biegnie żadna ulica, która posiadałaby chodnik lub oświetlenie, wyjątkiem jest Kępa Tarchomińska, ale tam także nie ma chodnika, ani oświetlenia a na ulicy panuje spory ruch samochodowy, a mieszkańcy licznie z niej korzystają a po zmroku są tam kompletnie niewidoczni, oświetlenie z wału pozwoliłoby choć w niewielkiej mierze doświetlić drogę


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych13

11 x latarnia 2-wu lampowa, hybrydowo-solarna LED, z lampami po przekątnej, na 2 wysokościach, dostosowanymi do wysokości położenia terenu, aby oświetlić jak największą powierzchnię dookoła, skierowanymi jedna na wał, druga na dojście/dojazd, cena wraz z montażem - 20000 zł

Oznakowanie projektu: 5 500,00


Całkowity koszt projektu: 260 000225 500,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

co 4 lata koszt jednego akumulatora 800,00 zł


Całkowity koszt eksploatacji: 2 200,00 zł

Załączniki