Koordynator w Dzielnicy Bielany - zmiany z 2018-01-25 17:11:25
Powrót do projektu

Neon „Dobry Dobry wieczór na Bielanach” Bielanach

status: Zgłoszony


Neon poprawiający humor przechodniom ;) . Będzie składał się z dwóch elementów – słonia, symbolu mocno zakorzenionego w lokalnych tradycjach oraz powitania „dobry wieczór”, odwołującego się do tzw. „złotego wieku neonów” w Polsce. Egzotyka zwierzęcia i prostota przekazu mają wzmocnić przyjazny wizerunek dzielnicy zarówno wśród mieszkańców, jak i osób spoza Bielan.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.962780416011819627804160118
szerokość geograficzna: 52.2755612124993052755612124993

Dzielnica

Bielany


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

1. serek bielański, u zbiegu ul. Żeromskiego i / Marymonckiej 2. skrzyżowanie

al. Zjednoczenia z / ul. Kasprowicza.

Istotne informacje o lokalizacji

1. Pierwsza proponowana lokalizacja to tzw. serek bielański, u zbiegu ul. Żeromskiego i Marymonckiej (teren m. st. Warszawy, brak przeciwwskazań ze strony urzędu dzielnicy Bielany). Tu, na granicy dzielnicy, neon mógłby pełnić rolę witacza. Umieszczenie neonu poza obrębem budynku wymuszałoby jednak postawienie specjalnej wolno stojącej konstrukcji, która podnosi koszty realizacji projektu.

2. Druga proponowana lokalizacja to skrzyżowanie al. Zjednoczenia z ul. Kasprowicza. Neon mógłby zawisnąć na budynku, w którym mieści się m.in. Urząd Pocztowy (al. Zjednoczenia 19, własność m.st. Warszawy), gdyż naprzeciwko ma powstać sąsiedzki skwer z fontanną i małą architekturą. Neon będzie doskonale widoczny nie tylko ze skweru, lecz także pobliskiej stacji metra Stare Bielany.


Klasyfikacja projektu

  • kultura
  • przestrzeń publiczna

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • dorośli
  • seniorzy

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Neon będzie miał charakter ogólnodostępny. Podłączony do systemu miejskiego oświetlenia może zapalać się i gasnąć wraz z latarniami miejskimi.


Pełny opis projektu

Projekt plastyczny składa się z dwóch elementów – zarysu zwierzęcia i napisu. Pierwszy element bezpośrednio nawiązuje do oficjalnego symbolu dzielnicy, wywodzącego się z lokalnych tradycji – postaci słynnego słonia z placu zabaw w Lesie Bielańskim. Koresponduje również z wizerunkiem zwierzęcia popularnego w neonach Warszawy w ubiegłym wieku.Sam napis zaś jeszcze mocnej wpisuje się w ogólnopolską tradycję „złotego wieku neonów”, kiedy to reklamy świetlne miały nie tyle funkcję reklamową, co dekoracyjną. Ich celem było wprowadzenie koloru w szarą rzeczywistość i nierzadko wzbudzenie pozytywnych emocji wśród przechodniów. Jednym z neonów, który doskonale się w tej roli sprawdził był wrocławski napis „dobry wieczór” - inspiracja dla realizacji warszawskiej.Projekt przewiduje jedną z dwóch form realizacji:

1. Wolnostojąca konstrukcja na metalowej podstawie

2. Instalacja na ścianie budynku, na wysokości (preferowana)

Kosztorys dotyczy wersji nr 1. Wersja 2 byłaby tańsza o ok. 20 000 zł brutto.Szacowana wysokość: postać słonia ok. 1,5 metra; napis ok. 1 metra

Szacowana szerokość: postać słonia ok. 2 metry; napis ok. 10 metrówW założeniu neon będzie świecić jednolity światłem o ciepłym odcieniu. Będzie energooszczędny - zasilany wysokim napięciem, ale o bardzo niskim natężeniu prądu.W załączeniu znajdują się fotografie archiwalne konstrukcji słonia z placu zabaw, współczesne materiały promocyjne dzielnicy (wykorzystujące motyw dawnego słonia), grafika z archiwalnego projektu neonu warszawskiego ze słoniem, zdjęcie neonu "Dobry wieczór we Wrocławiu" w wersji oryginalnej.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Neon to najszlachetniejsza forma reklamy świetlnej, oparta na tradycjach rzemieślniczych, które sięgają przedwojnia. Bielany mogły pochwalić się nielicznymi realizacjami tego typu. Żadna nie dotrwała do dziś. Stworzenie nowego neonu, mocno zakorzenionego w lokalnej tradycji plastycznej (słoń) i opartego o pozytywny komunikat (dobry wieczór) pozwoli na ocieplenie wizerunku dzielnicy, jako miejsca łączącego tradycję z nowoczesnością.Autorem koncepcji jest Anna Brzezińska-Czerska, animatorka kultury od lat działająca na rzecz neonowego dziedzictwa Warszawy. To autorka m.in. dokumentu „Neonowiec” o jednym z najstarszych twórców neonów i stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pracująca nad książką „Neonowe ZOO”. Będzie odpowiedzialna za stworzenie projektu plastycznego neonu.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

1. Opracowanie techniczne i koncepcyjne ok 6 000,00

2. Wykonanie rur neonowych i podkładów z blachy (napis i słoń) ok 22 000,00 zl

3. Konstrukcja stalowa nośna i wsporcza, lakierowanie, transformatory, osprzęt elektryczny ok 15 000,00

4. Wykonanie fundamentów betonowych ok 10 000,00

5. Montaż (z materiałami i transportem) ok 4 000,00Netto ok. 57 000, brutto ok. 70 000 złPowyższe szacunki nie uwzględniają kosztów ewentualnego doprowadzenia energii elektrycznej w pobliże neonu.
Całkowity koszt projektu: 70 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Realizacja projektu generuje koszty w kolejnych latach, związane ze:

- zużyciem elektryczności (ok 100 zł/miesiąc)

- konserwacją poza okresem gwarancji (do 250 zł/miesiąc)


Całkowity koszt eksploatacji: 4 200,00 zł

Załączniki

  • fot. J. Nyka, za FB Dzielnica Bielany.jpg.jpg
  • fot. Ryszard Podczaski, za FB Dzielnica Bielany.jpg.jpg
  • ze zbiorow dolny-slask.org.pl.jpg.jpg
  • materialy promocyjne urzad Bielany.png.png
  • projekt dawnego neonu - słon, zbiory własne.jpg.jpg