slacek - zmiany z 2018-04-10 09:39:10
Powrót do projektu

Neon Dobry wieczór na Bielanach

status: Zgłoszony


Neon poprawiający humor przechodniom. Będzie składał się z dwóch elementów – słonia, symbolu mocno zakorzenionego w lokalnych tradycjach oraz powitania „dobry wieczór”, odwołującego się do tzw. „złotego wieku neonów” w Polsce. Egzotyka zwierzęcia i prostota przekazu mają wzmocnić przyjazny wizerunek dzielnicy zarówno wśród mieszkańców, jak i osób spoza Bielan.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.930984830960719309848309607
szerokość geograficzna: 52.29080142988696290801429887

Dzielnica

Bielany


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

ul. Kasprowicza/ ul. Nocznickiego

Istotne informacje o lokalizacji


Klasyfikacja projektu

  • kultura
  • przestrzeń publiczna

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • dorośli
  • seniorzy

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Neon będzie miał charakter ogólnodostępny. Podłączony do systemu miejskiego oświetlenia może zapalać się i gasnąć wraz z latarniami miejskimi.


Pełny opis projektu

Projekt plastyczny składa się z dwóch elementów – zarysu zwierzęcia i napisu. Pierwszy element bezpośrednio nawiązuje do oficjalnego symbolu dzielnicy, wywodzącego się z lokalnych tradycji – postaci słynnego słonia z placu zabaw w Lesie Bielańskim. Koresponduje również z wizerunkiem zwierzęcia popularnego w neonach Warszawy w ubiegłym wieku.Sam napis zaś jeszcze mocnej wpisuje się w ogólnopolską tradycję „złotego wieku neonów”, kiedy to reklamy świetlne miały nie tyle funkcję reklamową, co dekoracyjną. Ich celem było wprowadzenie koloru w szarą rzeczywistość i nierzadko wzbudzenie pozytywnych emocji wśród przechodniów. Jednym z neonów, który doskonale się w tej roli sprawdził był wrocławski napis „dobry wieczór” - inspiracja dla realizacji warszawskiej.W ramach projektu opracowany zostanie mapa neonów. Będzie ona miała charakter historyczny i trafi do bielańskich instytucji kultury oraz miejsc spotkań typu kawiarnie, lokalne centra, ogniska wychowawcze.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Neon to najszlachetniejsza forma reklamy świetlnej, oparta na tradycjach rzemieślniczych, które sięgają przedwojnia. Bielany mogły pochwalić się nielicznymi realizacjami tego typu. Żadna nie dotrwała do dziś. Stworzenie nowego neonu, mocno zakorzenionego w lokalnej tradycji plastycznej (słoń) i opartego o pozytywny komunikat (dobry wieczór) pozwoli na ocieplenie wizerunku dzielnicy, jako miejsca łączącego tradycję z nowoczesnością.Autorem koncepcji jest Anna Brzezińska-Czerska, animatorka kultury od lat działająca na rzecz neonowego dziedzictwa Warszawy. To autorka m.in. dokumentu „Neonowiec” o jednym z najstarszych twórców neonów i stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pracująca nad książką „Neonowe ZOO”. Będzie odpowiedzialna za stworzenie projektu plastycznego neonu.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

- Opracowanie techniczne i koncepcyjne ok. 7. Realizacja neonu - 94 000,00 zł - Wykonanie rur neonowych i podkładów z blachy (napis i słoń) ok. 22 000,00 zl - Konstrukcja stalowa nośna i wsporcza, lakierowanie, transformatory, osprzęt elektryczny ok. 15 000,00 zł - Wykonanie fundamentów betonowych ok. 20 000,00 zł - Montaż (z materiałami i transportem) ok. 4 000,00 zł - Dokumentacja techniczna - 3 800,00 zł - Wykonanie przyłącza elektrycznego - 10 000,00 zł

w tym: wykonanie rur neonowych, transformatory, podkłady literowe, konstrukcja metalowa ażurowa, zmontowanie reklamy, okablowanie, dokumentacja techniczna itp.

- Opracowanie mapy bielańskich neonów - 24 000,00 zł


Całkowity koszt projektu: 118 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Realizacja projektu generuje koszty w kolejnych latach, związane z:

- zużyciem elektryczności (ok. 100 zł/miesiąc)

- konserwacją poza okresem gwarancji (do 250 zł/miesiąc)


Całkowity koszt eksploatacji: 4 200,00 zł

Załączniki

  • fot. J. Nyka, za FB Dzielnica Bielany.jpg.jpg
  • fot. Ryszard Podczaski, za FB Dzielnica Bielany.jpg.jpg
  • ze zbiorow dolny-slask.org.pl.jpg.jpg
  • materialy promocyjne urzad Bielany.png.png
  • projekt dawnego neonu - słon, zbiory własne.jpg.jpg