Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Koordynator w dzielnicy Białołęka - zmiany z 2018-02-09 14:53:09
Powrót do projektu

Tężnia Solankowa w Parku Picassa - Mini Uzdrowisko

status: Zgłoszony


Tężnia Solankowa to mini uzdrowisko w Parku Picassa. Projekt zakłada budowę małej tężni dla mieszkańców Białołęki i okolic.Projekt ma na celu poprawę zdrowia i zapobieganie chorobom układu oddechowego .


Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.951635837554939516358375549
szerokość geograficzna: 52.312073202689123120732026891

Dzielnica

Białołęka


Charakter projektu

Lokalny , Białołęka


Lokalizacja projektu

Park przy ul,Pabla Picassa

Istotne informacje o lokalizacji

Projekt zlokalizowany w okolicy Białołęckiego Ośrodka Kultury w bliskim położeniu szkół oraz głównych arterii drogowych (Most Marii Skłodowskiej Curie, ul. Świderska), miejsce dobrze skomunikowane transportem miejskim.


Klasyfikacja projektu

 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie
 • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu

 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością
 • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Tężnia będzie obiektem publicznym, bezpłatnym i dostępnym dla mieszkańców Białołęki i okolic.


Pełny opis projektu

Projekt budowy tężni solankowej w Parku Picassa zakłada budowę tężni solankowej dla mieszkańców Białołęki i okolic.Będzie to niewielkie zagospodarowanie terenu, które pozwoli stworzyć namiastkę uzdrowiska.Miejsce idealne dla tężni z powodu dużej popularności mieszkańców naszej dzielnicy, którzy chętnie korzystają z atrakcji które są ogólnodostępne w parku (boisko do piłki nożnej, plac zabaw, siłownia w plenerze, barakowóz wystawiany przez BOK w okresie wiosna-lato, grille), miejsce często uczęszczane przez rodziny z dziećmi.Projekt ma na celu promocję zdrowia.Budując tu małą tężnię solankową możemy stworzyć unikatowe miejsce, które zintegruje mieskańców, poprawi jakość zdrowia i życia. Będzie to mini uzdrowisko, miejsce wypoczynku i relaksu, a wytwarzany w tężni aerozol będzie pozytywnie wpływał na samopoczucie, zdrowie górnych dróg oddechowych i poprawę zdrowia wśród osób z alergiami.

Zakłada się przy tym projekcie postawienie wokół tężni 6 ławek parkowych z oparciem oraz 3 kosze na śmieci z uwzględnieniem 1 stojaka na rowery.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Chcemy postawić w parku Picassa tężnię solankową, która przyczyni się do wytworzenia leczniczego mikroklimatu. Mini uzdrowisko z tężnią solankową stanie się prestiżową atrakcją dzielnicy, zintegruje sąsiadów, pozwoli na ciekawe spędzenie wolnego czasu, poprawi jakość zdrowia. Mikroklimat tworzony przez tężnie jest jednym z najprostszych sposobów prowadzenia profilaktyki zdrowotnej. Doświadczenia innych dzielnic m.in. Wawra, Pragi czy Ursynowa dowiodły, że podobne, nieduże konstrukcje mają świetny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Tężnia solankowa wytwarza mikroklimat, który pomaga m.in. w profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnieniu, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Ogólny koszt budowy tężni solankowej w Parku Picassa został opracowany na podstawie podobnych konstrukcji realizowanych lub zrealizowanych m.in. przy Placu Hallera w Warszawie oraz w Legionowie (woj. mazowieckie). Zawiera, m.in. budynek w konstrukcji drewnianej oraz wyposażenie m.in. w gałęzie tarniny oraz solanka. Koszty zawierają: projekt zagospodarowania terenu, konieczne przyłącza wody i kanalizacji, energii elektrycznej oraz budowę tężni.

Koszt ławki z oparciem około 500 zł brutto szt.

Koszt montażu ławki około 200 zł brutto szt

Koszt stojaka na rowery około 200 zł brutto szt

Koszt montażu stojaka około 100 zł brutto szt

Koszt kosza na śmieci około 400 zł brutto szt

Koszt montażu kosza na śmieci około 100 zł brutto szt

Koszt montażu i zakupu ogrodzenia wokół tężni 2000 zł brutto

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty konstrukcji, kształtu i wymiarów tężni solankowej, zakładamy przybliżone koszty eksploatacyjne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tężni.

SOLANKA NATURALNA STĘŻENIE 4,54 - 6 %

5000 l x 0,60 PLN = 3,000 PLN netto wartość z transportem i wlaniem solanki do zbiornika

POWIERZCHNIA SŁUPA TARNINY W ROZŁOŻENIU TO OKOŁO 50 M/2

W zależności od warunków atmosferycznych przy średnim układzie pogodowym.

Parowanie i zużycie solanki przez wytwarzanie aerozolu, wynikające z praktyki i obserwacji pracujących tężni to około 4 l cieczy z 1 m/2 tarniny w ciągu doby.

Czyli 50 m/2 tarniny x 4 l solanki = 200 l solanki na dobę x 30 dni = 6000 l solanki miesięcznie x 7 miesięcy = 42, 000 l x 0,60 zł = 25,200 złW trakcie pracy solanki na tężni w obiegu zamkniętym, rośnie stężenie.

Żeby obniżyć stężenie do zakładanych 5 %, sondy odpowiedzialne za poziom solanki uruchamiają elektro zawór w celu dopuszczenia wody z sieci do zbiornika w zależności od warunków atmosferycznych. Przeciętnie zakładamy że to będzie około 2000 - 2,500 l wody w ciągu miesiąca.

Powyższe dane dotyczą prawidłowo zaprojektowanych kluczowych elementów tężni (koryto ściekowe). Koryto ściekowe jest odpowiedzialne za ekonomiczną pracę tężni solankowej i zużycie solanki. Jedynie ilość solanki przez parowanie i rozpylanie aerozolu przez ruch powietrza może być nie do końca do przewidzenia i może być tylko zakładane w przybliżeniu 4 l solanki z 1 m/2 tężni na dobę. W przypadku tężni zużycie solanki przez zbyt małe koryto ściekowe może być dość wysokie. W celu zachowania wysokich parametrów aerozolu solankowego należy regularnie ubytki solanki uzupełniać solanką nie wodą .ZUŻYCIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ BEZ OŚWIETLENIA

---------------------------------------------------Mieszadło około 1,1 kw x 12 h = 13,2 kw x 0,70 PLN = 9,24 PLN

pompa około 0,7 kw x 12 h = 8,4 kw x 0,70 PLN = 5,88 PLN

konduktometr, elektrozawory, sondy około 0,1 kw x 12 h = 1,2 kw x 0,70 PLN = 0,84 PLN

-------------------------------------------------------------

RAZEM = 15,96 PLN na dobę x 30 dni = 733,52 PLN

733,52 PLN x 7 miesięcy = 5134,64 PLNPŁUKANIE TĘŻNI PO SEZONIE UŻYTKOWANIA

------------------------------------------

Wypompowanie solanki do kanalizacjinapełnienie zbiornika wodą z sieci około 3000 l = wartość w zależności od ceny lokalnych wodociągów

Tężnia z wodą w obiegu w celu płukania tarniny, urządzeń i instalacji wodociągowej tężni, pracuje 24 godziny. W razie potrzeby pozostałości zanieczyszczeń z tarniny, koryta ściekowego i innych miejsc w tężni usuwamy CARCHEREM.

Po fazie płukania usuwamy wodę z wszystkich zbiorników w tężni, koryto opadowe górne, zbiornik główny, instalacja wod-kan.

(wypompowanie do kanalizacji) przedmuchanie instalacji wod-kan. powietrzem, osuszenie i wyczyszczenie urządzeń w zbiorniku z pozostałości zanieczyszczeń organicznych itp i usunięcie ze zbiornika pozostałości nie rozpuszczonej soli i innych zanieczyszczeń. W czasie przerwy przestojowej wyznaczony pracownik powinien raz w tygodniu na 3 sekundy uruchomić mieszadło i pompę na sucho. Celem jest ochrona elementów ruchomych w urządzeniach przed zapieczeniem czy zastaniem. W tym samym celu Osoba obsługująca tężnię na sucho zamyka i otwiera kilkukrotnie zawory w studzienkach.Tę czynność wystarczy wykonać raz w miesiącu.

Wycena jest na 50 m2- jak w Legionowie, ale u nas może być mniejsza co obniży koszty eksploatacji


Całkowity koszt projektu: 240 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

W skład kosztów eksploatacji tężni wchodzi:- konserwacja pompy wodnej, która transportuje solankę,- koszt zrzutu solanki w okresie jesienno-zimowym,- zakup solanki na uzupełnienie,- opłaty za wodę, ścieki, śmieci i energię elektryczną- dbanie o teren


Całkowity koszt eksploatacji: 32 000,00 zł

Załączniki

 • Tężnia-konstrukcja.jpg
 • Tężnia-Wawer.jpg
 • Tężnia-zdjęcie.JPG
 • lawka-z-oparciem-park-lux-170-x-74-x-86-cm-patio.jpg
 • kosze na śmieci.jpg
 • tani-stojak-rowerowy-lux_m.jpg