Koordynator w Zarządzie Dróg Miejskich - zmiany z 2018-03-22 16:30:22
Powrót do projektu
„Zobacz mnie” – bezpieczne, aktywne przejścia

Doświetlenie przejść dla pieszych na ulicy Klasyków.

status: Zgłoszony


Projekt zakłada montaż dwóch sztuk systemów aktywnych doświetlenie przejść dla pieszych . Podstawowym zadaniem „Zobacz Mnie” jest ochrona pieszego w czasie, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. System sygnalizuje taką obecność nadjeżdżającym pojazdom ( załącznik 2, 3 ). na ulicy Klasyków

Dzielnica

Białołęka


Charakter projektu

Lokalny , Białołęka


Lokalizacja projektu

Białołęka, ulica Klasyków

Istotne informacje o lokalizacji

Dwa przejścia dla pieszych na ulicy Klasyków w rejonie Kościoła parafialnego p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny ( mapa załącznik nr 1).


Klasyfikacja projektu

  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Ogólnodostępność zgodna z definicją.


Pełny opis projektuWysokiej klasy aktywny system przejścia dla pieszych wykorzystujący technologię solarną i diody LED. Podstawowym zadaniem jest ochrona pieszego w czasie, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Nie działa w sposób ciągły tylko w momentach, gdy jest potrzebny. System działa w czasie rzeczywistym, jest widoczny z odległości nawet 1 km. Spełnia wszelkie europejskie standardy i regulacje odnośnie bezpieczeństwa i emisji światła. Jest zgodny z normą EN12352, posiada znak CE. Aktywacja: System zawiera samozasilający się moduł ostrzegawczy, który z łatwością może być zainstalowany nad znakiem D-6. Aktywacja może odbywać się za pomocą 3 różnych sposobów: - automatycznie i bezprzewodowo przez wykorzystanie detektora ruchu działającego w podczerwieni - automatycznie przez transpordery wykorzystujące sygnał radiowy - manualnie przez przycisk – sygnał do głównego modułu wysyłany jest bezprzewodowo Detektor: - bezprzewodowy, brak kabli, sygnał przesyłany do modułu głównego drogą radiową - nie wychwytuje takich elementów jak gałęzie, liście itp. - kierunkowy, co oznacza, że system nie aktywuje się kiedy pieszy przechodzi wzdłuż przejścia oraz kiedy z niego schodzi, działa tylko i wyłącznie w momencie wkroczenia pieszego na przejście Zasilanie System samoczynnie zasilane jest energią słoneczną, nie wymaga konserwacji. Wysokiej klasy baterie słoneczne starczają na lata. System posiada wbudowany sensor natężenia światła naturalnego, który reguluje moc emisji światła ostrzegawczego w zależności od warunków pogodowych i pory dnia, nie oślepia kierowców.

Doświetlenie przejść dla pieszych na ulicy Klasyków


Uzasadnienie dla realizacji projektu

1. Większa czujność i koncentracja kierowców w miejscach, gdzie piesi przekraczają drogę.

2. Redukcja prędkości - doraźny sygnał ostrzegawczy aktywowany we właściwym momencie jest bardziej efektywny niż sygnał ostrzegawczy ciągły.

3. Wzrost bezpieczeństwa pieszych - przejścia dla pieszych wyposażone w systemy aktywnych przejść, zdecydowanie zwiększają poziom bezpieczeństwa osób przekraczających przejście.

Testy bezpieczeństwa przeprowadzone m.in. przez szwedzki Generalny Zarząd Dróg oraz Instytut Dróg i Transportu dowiodły, iż w momencie gdy system jest aktywny, kierowcy zwalniają średnio o 13-20 km/h. Ta różnica w prędkości może oznaczać granicę między życiem, a śmiercią.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowychCena za 1 przejście z montażem na istniejącej konstrukcji 28000 zł. Cena zestawu zawiera: -moduły główne z wbudowanym panelem słonecznym - 2 sztuki; -detektory bezprzewodowe – 4 sztuki; -systemy mocujące - 2 sztuki. Zasięg jednego detektora to około 4 metry. Przy szerokich przejściach należy użyć dwóch detektorów.

Koszty:

Malowanie w technologii chemoutwardzalnej – 250 m – 16 250 zł

Doświetlenie przejść projekt + wykonawstwo – 80 000 zł
Całkowity koszt projektu: 56 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki

  • załącznik 1.JPG
  • załącznik 2.jpg
  • załącznik 3.jpg