Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Koordynator w Dzielnicy Włochy - zmiany z 2018-01-29 14:02:29
Powrót do projektu

Warsztaty chemiczne dla dzieci i seniorów czyli poznawanie przedmiotów ścisłych z Marią Skłodowską-Curie

status: Zgłoszony


Warsztaty są skierowane do dzieci, młodzieży i seniorów. Mają one na celu zachęcenie dzieci do nauki przedmiotów ścisłych, kreatywności oraz aktywizację seniorów. Dzieci będą pracowały w grupach z innymi dziećmi oraz seniorami ucząc się współpracy. Eskperymenty są bezpieczne i prowadzone przez doświadczonego naukowca.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.9151470661163
szerokość geograficzna: 52.2020507430994

Dzielnica

Włochy


Charakter projektu

Lokalny , Włochy


Lokalizacja projektu

Cała dzielnica Włochy

Istotne informacje o lokalizacji

Zajęcia są skierowane do wszystkich mieszkańców dzielnicy i będą realizowany w domach kultury, szkołach, bibliotekach, świetlicach


Klasyfikacja projektu

  • edukacja

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • młodzież
  • seniorzy

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Warsztaty będą prowadzone zarówno w tygodniu jak i w weekendy tak aby jak najwięcej mieszkańców dzielnicy wzięło w nim udział. Rekrutacja będzie prowadzona w różnych placówkach oraz telefonicznie i przez interenet (przez stronę projektu). Zajęcia będą bezpłatne dla wszystkich uczestników. Każde zajęcia będą trwały 1,5-2h i będą prowadzone przez cały rok trwania projketu. Godziny zajęć będą ustalane w każdej placówce z osobna co pozwoli na zorganizowanie zajęć w różnych miejscach.


Pełny opis projektu

Zajęcia będą miały charakter warsztatowy i będą prowadzone w grupach. Uczestnicy będą wykonywali bezpieczne eksperymenty chemiczne w grupach 15-20 osbowych i uczyli się przedmiotów ścisłych poprzez zabawę i współpracę. Projekt obejmuje dzieci w wieku 6-14 lat i przez cały rok projekt obejmie 650 uczestników z całej dzielnicy. Zajęcia będą organizowane w różnych placówkach: centrach kultury, śwetlicach, szkołach podstawowych oraz biblitekach w tygodniu oraz w weekendy. Na zajęciach wykonywane będą proste i bezpieczne eksperymenty, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię i stymulują do poznawania świata. Dzieci poprzez pracę w parach będą podejmowały decyzje, prowadziły dyskusje oraz wymieniały pomysły. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się czym są stany skupienia, skąd biorą się pierwiastki, z czego składają się cząsteczki, czym jest lepkość, gęstość, jakie właściwości mają różne materiały, z czego składają się kosmetyki, czym jest promieniowanie i promieniotwórczość, będą budowali modele atomów, omawiali liczne zagadnienia, rozwiązywali problemy. Na zajęciach będą omawiane także postacie wielkich polskich naukowców m.in. Marii Skłodowskiej-Curie.

Do wszystkich doświadczeń wykorzystywane będą tylko substancje dostępne w sklepach spożywczych oraz przemysłowych. Dzięki temu uczniowie mogą zobaczyć, że chemia i fizyka są wokół nas i wystarczy chęć do nauki aby bez problemu wykonać ciekawe eksperymenty oraz dowiedzieć się więcej.

Zajęcia będą organizowane także dla grup dziecko-senior. Na takich zajęciach seniorzy będą pracowali w parach z dziećmi, co pozwoli na aktywizację seniorów oraz dodatkowo będzie stymulowało dzieci do współpracy i edukacji poza zajęciami.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Program Europejski Fundusz Społeczny postawił sobie za cel wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego wszystkich krajów członkowskich. Wśród beneficjentów wymienia się przede wszystkim osoby młode i uczące się, ale grupą równie ważną są seniorzy. Niniejszy projekt ma na celu zintegrowanie uczniów będących na w różnym wieku oraz zintegrowanie dwóch grup beneficjentów poprzez naukę i rozwój umiejętności praktycznych – seniorów i ich wnucząt. Celem stawianym w realizacji niniejszego przedsięwzięcia to zainteresowanie dzieci naukami ścisłymi oraz aktywizacja seniorów i zachęcenie do wspólnej nauki z wnuczętami będącymi pod ich opieką.


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

1. Materiały na warsztaty - produkty spożywcze, przemysłowe i kosmetyczne na cały rok projektu - 5.500 zł (każda grupa będzie miała ok 20 uczestników, a każda para uczestników zużywa ok. 500 ml octu, 100 g sody oczyszczonej, 300 ml mleka, łyżkę barwników spożywczych, 2 cytryny, 200 ml oleju, 4 balony, 4 rzepy tekstylne, 1 m taśmy klejącej, kolorową kredę, 100 g proszku do pieczenia, szklankę wywaru z czerwonej kapusty, 1 świeczkę i wiele innych materiałów)

2. Materiały dydaktyczne - 3.000 zł - każdy uczestnik warsztatów otrzyma plansze do pracy na niej z instrukcjami, modelami atomów, układ okresowy - na którym będzie mógł notować

3. Książka z doświadczeniami dla uczestników - 17.000 zł - każde dziecko otrzyma specjalnie przygotowany w ramach tego projektu podręcznik z opisem bezpiecznych eksperymentów do wykonania ich w domu z miejscem do notowania i o charakterze ćwiczeniowym

4. Dojazdy na warsztaty - 1.500 zł wraz z materiałami (fartuchy, książki dla uczestników, okulary ochronne, zlewki, cylindry, octy, oleje, itd) przez cały okres trwania projektu

5. Fartuchy laboratoryjne ochronne dla dzieci oraz dziecięce okulary ochronne - 3.000 zł. Zakup jednego fartucha o rozmiarze do 110 cm, 120 cm, 135 cm wymaga indywidualnego zamówienia i jest to koszt ok. 60 zł za sztukę. Fartuchy wymagają prania i zyżywają się, więc konieczny jest ich zakup


Całkowity koszt projektu: 30 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki

  • warsztaty 2.JPG
  • warsztaty1.JPG
  • IMGP9322.JPG