Autor projektu - zmiany z 2019-06-10 23:38:10
Powrót do projektu

Nie! - dla smogu – altana solarna w każdym parku Warszawy!

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ujazdów - Skwer Strehla i brzeg Wisły - Wybrzeże Kościuszkowskie
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Projekt może być zrealizowany we wszystkich parkach i skwerach miejskich, a także nad Wisłą

Skwer Strehla został zasugerowany ponieważ jest to zielony teren bez infrastruktury kawiarnianej, a znajdujące się nieopodal domki na Jazdowie nie są przystosowane do wygodnej opieki nad najmłodszymi, ponadto jest to punkt znajdujący się pomiędzy trzema największymi parkami Śródmieścia.

Inną lokalizacją może być Wybrzeże Kościuszkowskie, gdyż mimo licznych kawiarń brakuje tam miejsca do przebywania z dziećmi, spokojnych przestrzeni przystosowanych do potrzeb opieki nad najmłodszymi podczas spacerów.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Innowacyjna altana antysmogowa – jesienią, zimą i wiosną ogrzewana energią Słońca, zawsze wypełniona świeżym powietrzem bez pyłów. Ogólnodostępna, intymna przestrzeń przeznaczona szczególnie dla małych dzieci - etap 1.

Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
Podczas spaceru często zmuszeni jesteśmy do korzystanie z przestrzeni kawiarni.Ta mała altana, nowoczesnie wyposażona, ekologiczna i z czystym powietrzem w środku, bez smogu, bez palaczy czy głośnej muzyki jest w pełni przystosowana do potrzeb opieki nad najmłodszymi dziećmi. Wreszcie "kawiarnia", w której nie jest się zmuszonym nic kupować.Proponowana dla altany funkcja intymnej przestrzeni dla rodzica z dzieckiem, istnieje powszechnie jako część programu użytkowego we wnętrzach wielkogabarytowych obiektów handlowych, muzeów itp. Pożyteczną nowością byłaby lokalizacja jej w wolnostojącym, niewielkim obiekcie, usytuowanym bezpośrednio w plenerze - na terenie rekreacyjnym, spacerowym, blisko placu zabaw lub plaży. Tak zlokalizowany obiekt daje możliwość komfortowego wykonania niezbędnych czynności związanych z opieką nad małym dzieckiem poza domem. Jest to bardzo ważne nie tylko - jak dotychczas - w czasie przerwy w zakupach, ale również na długim spacerze, czy podczas rodzinnego pikniku. Obiekt byłby dobrym schronieniem dla dzieci i ich opiekunów szczególnie w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Dodatkowym atutem jest możliwość jego równoczesnego wykorzystania np. przez przynajmniej dwoje opiekunów z dziećmi, co sprzyja integracji społecznej.W kontekście powszechnego problemu smogu, ważnym aspektem jest oczyszczanie powietrza w budynku. Użytkownicy altany oddychaliby czystszym – filtrowanym powietrzem.Altana zaprojektowana i wykonana jako ogólnodostępna i całorocznie ogrzewana energią Słońca, mogłaby budzić zainteresowanie technologią odnawialnych źródeł energii, a zatem bezpośrednio edukować proekologicznie. Ponadto po sprawdzeniu w użytkowaniu i ewentualnej optymalizacji rozwiązań w oparciu o wnioski z eksploatacji prototypowego budynku, mogłaby być projektem powtarzalnym, przeznaczonym do adaptacji w innych lokalizacjach w mieście takich jak: Pola Mokotowskie, w Park Żeromskiego, Park Skaryszewski, Lasek Bielański, Las Kabacki i in.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
369 800,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • elewacje północna i zachodnia.png
 • elewacje południowa i wschodnia.png
 • rzut.png
 • Kosztorys+harmonogram.pdf
 • FUNKCJA+ZDROWIE+BEZPIECZENSTWO+INNOWACJA.docx.pdf