Koordynator w Dzielnicy Wilanów - zmiany z 2019-08-27 13:20:27
Powrót do projektu

"LEDLed-y na ZEBRYzebry" - bezpieczne, doświetlone przejścia dla pieszych na ul. Sarmackiej

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
9 przejść dla pieszych znajdujących się na ul. Sarmackiej pomiędzy Osią Królewską a ul. Branickiego
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Projekt zakłada zainstalowanie inteligentnych systemów doświetlania na 9 przejściach dla pieszych na ul. Sarmackiej od Osi Królewskiej do ul. Branickiego. Na każdym z przejść zostaną zainstalowane lampy LED z białym światłem doświetlające przejście dla pieszych oraz chodnik w okolicy przejścia. Specyfika opraw LED polega na sposobie ogniskowania światła. Oprawa kierunkowa jest tak skonstruowana, aby lampa oświetlała pieszych z boku a nie z góry. Dzięki temu piesi są widoczni w postaci jasnych sylwetek na ciemnym tle jezdni. System może zostać wyposażony w inteligentny system załączania. Specjalne kamery - czujniki wykrywają zbliżającego się do przejścia pieszego. Lampy doświetlające zwiększają wówczas natężenie światła. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama lamp doświetlających co pozwoli dobrać odpowiednie oprawy do charakteru istniejącego oświetlenia typu "pastorałki". Systemy doświetlenia powinny być sprzężone i zasilane z istniejącej siecią latarni na ul. Sarmackiej.
Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
Ulica Sarmacka oświetlona jest latarniami typu "Pastorałka", które oświetlają ulicę żółtym rozproszonym światłem z góry. Po zmierzchu, szczególnie w dni deszczowe, piesi przechodzący przez przejścia są bardzo słabo widoczni, zauważani przez kierowców dopiero, gdy wejdą na jezdnię. Zaparkowane po obu stronach ulicy samochody dodatkowo utrudniają kierowcom dostrzec osoby zbliżające się do przejścia.

Wprowadzenie inteligentnego systemu doświetlenia przejścia przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa i widoczności na słabo oświetlonych przejściach dla pieszych. Zastosowanie systemu ledowego doświetlenia smart będzie ekonomiczne i koszty eksploatacji można uznać za pomijalne.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • komunikacja/drogi
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością
  • Wszyscy mieszkańcy Wilanowa

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
210000,00
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
210 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • przyklad1.jpg
  • przyklad2.jpg
  • przyklad3.jpg