Koordynator w Dzielnicy Mokotów - zmiany z 2019-08-07 16:15:07
Powrót do projektu

Podwórkowa strefa relaksu

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Mokotów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Podwórko pomiędzy ulicami Kielecką i Opoczyńską. Działka numer 167/5
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Chcemy stworzyć dwie wygrodzone przestrzenie w obrębie zielonego podwórka pomiędzy ul. Kielecką i Opoczyńską. Każda o powierzchni 11x11 metrów. Pierwszy teren to "Wybieg dla ludzi". Byłby to po prostu ogrodzony trawnik, na który nie będą miały wstępu psy. Dzięki temu dzieci i dorośli będą mogli korzystać z trawnika bez strachu, że wejdą w psią kupę. Dla psów nadal będzie dostępna cała pozostała przestrzeń dużego podwórka. Na wybiegu znajdą się ławka i naturalne pieńki mogące służyć do zabawy lub siedzenia. Na trawie będzie można bez strachu rozłożyć koc i spędzić miło czas.Drugi wygrodzony teren zajmie łąka kwietna przez którą poprowadzimy ścieżkę z płaskich kamieni tak, by móc korzystać z jej uroków. Na jej terenie znajdzie się też kompostownik dostępny dla wszystkich chętnych okolicznych mieszkańców.Obie przestrzenie będą otwarte codziennie w godzinach 6-22 (zamykane ze względu na ciszę nocną).Ogrodzenie wokół obu terenów będzie miało wysokość około 0,5 M - będzie zabezpieczało teren ale nie wpłynie na estetykę przestrzeni.
Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
Nasze podwórko to duży, zielony teren. Mogłoby być idealnym miejscem do spędzenia ciepłych dni i integracji mieszkańców. W tej chwili służy w zasadzie wyłącznie do wyprowadzania psów oraz jako miejsce na zbiorowe kosze na śmieci. Niestety większość psiarzy nie sprząta po swoich pupilach dlatego wejście na trawnik wiąże się z dużym ryzykiem.

Proponowany projekt nie zmieni "naturalnego" charakteru podwórka, za to da możliwość korzystania z niego znacznie większej grupie osób.

* Przestrzeń dla ludzi to miejsce relaksu, zabawy i spotkań wśród zieleni

* Łąka kwietna dla ludzi będzie obiektem ciekawych i miłych obserwacji. Natomiast dla owadów zapylających źródłem pożywienia.

* Kompostownik zwiększa ekologiczną świadomośćW tej okolicy jest sporo zieleni ale mało miejsc do spędzania czasu poza domem. Na ulicach nie ma ławek dla starszych osób i rodziców z wózkami. Do najbliższych placów zabaw trzeba przejść parę przecznic. Podwórko może być naturalnym przedłużeniem mieszkania, bezpieczną przestrzenią integrującą mieszkańców i oazą dla owadów, ptaków i innych zwierząt.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością
 • zwierzęta

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 16 900
48 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • PSR1.jpg
 • PSR2.jpg
 • PSR3.png