Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej - zmiany z 2019-06-12 17:29:12
Powrót do projektu

Ekowarsztaty dla dzieci i dorosłych w "Świtlicy" w domu Kultury „Świt”

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Miejsce Aktywności Lokalnej "Świtlica" w Domu Kultury Świt, ul. Wysockiego 11
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Przestrzeń przyjazna dla sąsiedzkich działań, otwartość na pomysły. Dobra atmosfera sprzyjająca realizacji projektu.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Projekt obejmuje przeprowadzenie zajęć z rozpoznawania warzyw, ziół i roślin strączkowych, które powinny stanowić ważną pozycję w codziennym jadłospisie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Podczas zajęć - warsztatów przekazane będą informacje o konwencjonalnych i ekologicznych uprawach, wytłumaczenie, dlaczego warto sięgać po rośliny z upraw ekologicznych.

Zajęcia połączone będą również z przekazaniem informacji, jaki wpływ na zdrowie ma jedzenie warzyw (i - krótko - owoców). Nacisk na warzywa!

Warsztat obejmie także podanie przykładów jadłospisów, w których wykorzystane są łatwe do przygotowania smaczne i zdrowe surówki/sałatki z dostępnych sezonowo warzyw, roślin strączkowych, ziół.

Zwieńczeniem warsztatów będzie przygotowanie wiosną/latem surówki/sałatki z dostępnych wówczas warzyw, ziół i strączków, podobnie jesienią/zimą. Chodzi o zwrócenie uwagi na sezonowość, dostępność.

Projekt przewiduje przeprowadzenie dziesięciu (10) warsztatów trwających po 2,5 godziny każdy, pięć wiosną/latem; pięć - jesienią/zimą w Miejscu Aktywności Lokalnej "Świtlica" w DK Świt, w godz. 9.00-18.00 z uwzględnieniem sobót.

Rekrutacja: warsztaty otwarte dla mieszkanek i mieszkańców (rodzin) Targówka. Ze względu na ograniczenie lokalowe przewidziane są wcześniejsze zapisy - decyduje kolejność zgłoszeń. Optymalna liczba uczestników 20 osób na każdym warsztacie.

Informacja o rekrutacji: plakaty, strona internetowa MAL-u i DK Świt, sąsiedzka poczta pantoflowa.

Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
Warsztaty mają zachęcić do zmiany nawyków żywieniowych dzieci i dorosłych ze względu na to, że coraz częściej sięgamy po niezdrowe przekąski, co nie służy dobrej kondycji. Wiedza o tym, co warto jeść, by czuć się dobrze; a jednocześnie pokazanie, że sugerowane zmiany nie wymagają poświęcenia, ma szansę przekonać uczestników warsztatów, którzy zadowoleni przekażą ją dalej.

Obserwacje pokazują, że coraz więcej wśród nas jest dzieci z nadwagą czy nawet otyłością, podobnie z dorosłymi. Ci, którzy już tego doświadczają, mają szansę to zmienić; pozostali uniknąć dyskomfortu czy wręcz chorób. To wyzwanie dla wielu z nas.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • Zdrowe odżywianie
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • dorośli

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
3 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • Kolaz.jpg