Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej - zmiany z 2019-06-26 14:12:26
Powrót do projektu

Środowisko to nie śmietnisko! Włochy z Ochotą dbają o to co mają!

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
obszar obu dzielnic - szczegónie wszystkie parki
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Środowisko naturalne, w którym żyjemy jako mieszkańcy Warszawy jest częścią naszego życia. W codziennym pędzie wielkiego miasta często nie zwracamy uwagi na otaczające nas rośliny i zwierzęta, które są również mieszkańcami naszego miasta. Wielu z nas nie umie i nie wie jak należycie segregować odpady, jak troszczyć się o to aby dla przyszłych pokoleń pozostała wystarczająca ilośc wody, aby powietrze nas nie truło. Przyzwyczailiśmy się, że w każdym sklepie są torby foliowe, że podczas pikniku używamy plastikowych naczyń i sztućców, wodę pijemy z plastikowych butelek, że ubranie nosimy jeden sezon i je wyrzucamy, nie zawsze sprzątamy na ulicy i w parku po naszych pupilach itd.

W naszy mieście jest wiele biur i jednostek organizacyjnych związanych z szeroko pojętą ochroną środowiska. Mieszkańcy naszych dzielnic Włoch i Ochoty potrzebują stałych bodźców, które zapadną w pamięc i na stałe zagoszczą w życiu każdego z nas - od tych najmłodszych do tych najstarszych. To co nam pozostaje w pamięci i się utrwala to działania, konkursy, gry edukacyjne, rozmowy z ekspertami, w których sami uczestniczymy. Wycieczka po najbliższej okolicy z ornitologiem, dendrologiem, klimatologiem pozwoli inaczej spojrzeć na nasze otoczenie. Możemy również podarować drugie życie przedmiotom.

W ramach projektu powinny być organizowane imprezy ekologiczne dla mieszkańców z udziałem ekspertów, władz Warszawy, w tym Prezydenta M. St. Warszawa, który powinien się stać tzw. Ambasadorem zachowań proekologicznych w Warszwie. W każdej z dzielnic powinny to być przynajmniej 8 imprez w okresie od kwietna do września.

W ramach imprez powinny być zakupione np. butelkomaty - po 12 szt. dla Ochoty i Włoch. Koszt jednego butelkomatu to ok. 20000 zł,

We wszystkich parkach w obu dzielnicach powinny zostać zamontowane światowidy z kilkoma obracanymi elementami z różnych tematów (odpady, ptaki, drzewa, krzewy itd.).

Konkursy z nagrodami w różnych grupach wiekowych z ekologicznymi nagrodami.

W imprezach edukacyjnych powinny być uwzględnione wszystkie komponenty środowiska i myślą przewodnią powinno być promowanie proekologicznych zachowań wśród mieszkańców.

Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
W wielkim mieście żyje się szybko. Do złożenia projektu zachęćiło nas to, że mieszkając na Okęciu w wysokim budownictwie dostrzegamy potrzebę edukacji i bycia bliżej w naszych lokalnych społecznościach. Okazuje się, że wielu mieszkańców nie radzi sobie z podstawowymi sprawami jakimi jest poprawna segregacja odpadów, niektórzy nie mają nadal nawyku sprzątania w parku lub na chodniku po swoich pupilach, nawet nie wiedzą, że obowiązują pewne zasady odnośnie korzystania z placu zabaw dla dzieci. W naszej najbliższej okolicy zarówno we Włochach jak i na Ochocie dostrzegamy brak prostych informacji odnośnie zachowań promujących ekologię. Mieszkańcy chętnie by się integrowali jednakże w okresie letnim np. w Parku im. Marka Kotańskiego brak jest jakichkolwiek imprez, co oczywiście jest odczuwalne dla mieszkańców. Mieszkańcy obu dzielnic powinni wiedzieć i zobaczyć, że władzom naszej stolicy zależy własnie na mieszkańcach i na tym, aby wszystkim nam żyło się dobrze, zdrowo i ekolocznie oraz należy pokazać jak praca samorządu wpływa na nas i na nasze otoczenie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
2 500 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki