Autor projektu - zmiany z 2019-06-10 23:30:10
Powrót do projektu

Mini-Park przy Ratuszu

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Teren między budynkami przy ul. Klimczaka 1 & 2.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Opis projektu:
Między budynkiem Ratusza a biurowcem Royal Wilanów, na samym początku ulicy Klimczaka będącej jedną z 3 osi widokowych Wilanowskiego Kompleksu Pałacowego znajduje się cenny publiczny teren o powierzchni około 4 tys. metrów kwadratowych. Teren ten jest zapisany w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego jako Zieleń Publiczna Urządzona. W chwili obecnej na połowie terenu znajduje się skwer, a na drugiej połowie parking na 13 samochodów.

Celem projektu jest utworzenie na tym terenie PIĘKNEGO mini-Parku przy samej bramie do Miasteczka Wilanów, miejsca do spotkań, rozmów, odpoczynku, miejsca które służy wszystkim, szczególnie rodzinom z dziećmi oraz młodzieży, która w Miasteczku Wilanów nie ma niestety zbyt wielu miejsc dla siebie.

Projekt przewiduje:

1. uzupełnienie istniejącego skweru o dodatkowe, wysokie krzewy, m.in. oddzielające go od ulicy oraz nowe elementy małej architektury (hamaki, rzeźby itp.),

2. reorganizacja miejsc parkingowych celem odzyskania około 2 tys. metrów kwadratowych zabetonowanego terenu,

3. przeznaczenie w całości odzyskanego terenu na pięknie urządzoną zieleń: duże drzewa, krzewy, kwiaty, ławki, elementy wspierające aktywne spędzenie wolnego czasu, szczególnie dla młodzieży według projektu przygotowanego przez projektantów/urbanistów.Powstający PARK może być w przyszłości sukcesywnie upiększany i urozmaicany, tak aby docelowo stał się jednym z ulubionych miejsc do spędzenia czasu przez ludzi w różnych grupach wiekowych w samym sercu Miasteczka Wilanów.
Projektowanie uniwersalne:
Nie
Projektowanie uniwersalne - uzasadnienie:
Uzasadnienie realizacji projektu:
W Miasteczku Wilanów gdzie mieszka prawie 30 tys. osób poza skromnym parkiem linearnym wzdłuż kanału Wolickiego (ul. Klimczaka/Hlonda) nie ma żadnego innego publicznego parku. Dzielnica w chwili obecnej też nie dysponuje publicznym terenem gdzie można utworzyć nowy park. Brakuje miejsc, gdzie ludzie w różnych grupach wiekowych, szczególnie młodzieży, mogą się spotykać i spędzać wolny czas. Dlatego jest niezwykle ważne aby optymalizować sposób zagospodarowania każdego cennego terenu publicznego, tworząc zielone, przyjazne miejsca, które służą wszystkim.Zarówno w budynku Ratusza jak i w budynku Royal Wilanów znajdują się podziemne parkingi (kilkaset miejsc). Miejsca do parkowania dla niepełnosprawnych powinny być umieszczone w parkingu podziemnym, jak najbliżej wind. Pozostałe miejsca parkingowe można umiejscowić wzdłuż ulicy Klimczaka. Wyjazd z podziemnego parkingu Royal Wilanów w stronę Miasteczka jest zapewniony od strony ul. Przyczółkowej.

Poprzez właśnie taki sposób reorganizacji miejsc parkingowych zyskujemy 2 tys. metrów kwadratowych dla kilkudziesięciu nowych drzew i setek krzewów, nowych ławek, hamaków, stolików... Można w ten sposób podwoić obszar obecnego skweru, dając tym samym znacznie większą możliwość stworzenia w tym miejscu pięknego, ulubionego przez mieszkańców Wilanowa mini-Parku.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • komunikacja/drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu: 249
240 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • mini PARK przy Ratuszu - przykladowa realizacja.jpg
 • Jak odzyskać 2tys metrów dla PARKu.jpeg
 • parking - obecnie.jpg