Autor projektu - zmiany z 2020-01-10 19:24:10
Powrót do projektu

Pomysł 1

Apiterapia. Miodo-Pszczoło-Lecznictwo przy Domu Kultury Świt

status: Zgłoszony


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
cała dzielnica
Park przy Domu Kultury Świt, ul. Wysockiego 11
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Działka nr 32/2 z obrębu 40817. Teren sąsiedzkiej pasieki ogólnodostępny w ramach prowadzonych prac oraz wydarzeń.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Pomysł
Ustawienie obok pasieki sąsiedzkiej przy Domu Kultury Świt domku do Apiterapii, w którym można będzie bezpłatnie skorzystać z zabiegów korzystnie wpływających na zdrowie.
Opis projektu:
Obcowanie z pszczołami jest niezwykle korzystne dla człowieka. Powszechnie wiadomo, że ludzie, którzy od wiosny do jesieni pracują przy pszczołach, żyją dłużej i są zdrowsi.

Dlatego też proponuję ustawienie obok pasieki sąsiedzkiej przy Domu Kultury Świt domku do apiterapii, w którym pobyt i inhalacja ulem możne skutecznie oddziaływać na mnóstwo schorzeń. Proponowany domek do inhalacji jest zarazem ulem. Mikrowibracje skrzydeł tworzą korzystne pole elektromagnetyczne, a powstający przy tym szum, nazywany "pszczelą medytacją" działa antystresowo i usuwa depresje. Do tego należy dołączyć wyjątkowy zapach miodu, wosku, propolisu czy zjawisko powstawania jonów tworzące ogólnie "dobrą" atmosferę współgrającą z rytmem organizmu człowieka. Pod ławami wewnątrz domku znajdują się najprawdziwsze ule. Pszczoły wlatują z zewnątrz przez otwory w ścianie, więc nie mają kontaktu z przebywającymi wewnątrz ludźmi. Jednocześnie bezpośrednio obcują z nimi oddzielone zaledwie cienką drewnianą ścianką. Pszczela aura, którą tworzy tysiące żyjących w takim ulu pszczół, wypełnia domek dzięki niewielkim otworom wywołujących cyrkulację powietrza. Wystarczy 1-2 godziny profilaktycznego pobytu wewnątrz domku i wychodzi się jakby całkowicie odświeżonym.

W ramach projektu będzie można zorganizować warsztaty produkcji apiterapeutyków, preparatów, w których główną substancję leczniczą stanowią właśnie produkty pszczele. Służą one do zwalczania wszelkiego rodzaju dolegliwości – zarówno dermatologicznych, jak i dotyczących narządów wewnętrznych czy też z zakresu pediatrii. Często za ich pomocą można wspomagać leczenie nawet bardzo poważnych chorób, na przykład kardiologicznych. Jednocześnie preparaty te są przeważnie dość łagodne, dzięki czemu nie wywierają szkodliwego wpływu na organizm ani nie da się ich przedawkować.Z zabiegów można będzie korzystać wyłącznie po konsultacji z lekarzem specjalistą, gdyż zdarzają się przypadki indywidualnej wrażliwości na obecność pszczół. W godzinach pracy opiekuna pasieki będzie można umówić się i uczestniczyć w sesjach apiterapii. Uczestnictwo będzie uzależnione od przedstawienia opiekunowi zgody lekarza na takie zabiegi.W domku można wykorzystać roje z pasieki sąsiedzkiej bądź zakupić nowe rodziny.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Pomysł
Zabiegi z apiterapii są trudno dostępne dla mieszkańców Warszawy, a instalacja domków, w których można by prowadzić takie zabiegi znacznie by to ułatwiła. Umożliwienie obcowania z tymi pożytecznymi owadami przybliży mieszkańcom naszej dzielnicy konieczność troski jaką powinniśmy objąć pszczoły. Szczególnie, iż nasza egzystencja jest w znacznym stopniu zależna od populacji tych owadów.

Apiterapia, przy zachowaniu elementarnych zasad jest w pełni bezpieczna i wskazana właściwie dla każdego (poza małymi dziećmi i alergikami). Podczas gdy zażywanie zwyczajnych lekarstw wiąże się przeważnie z różnego rodzaju skutkami ubocznymi, produkty pszczele ich nie wywołują – a to dlatego, że są w pełni naturalne i nie zawierają żadnych sztucznych dodatków. Co więcej, można je stosować zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznie, aby poprawić swoje samopoczucie oraz zwiększyć poziom odporności.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • kultura
  • ochrona środowiska
  • zieleń miejska
  • zdrowie
  Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dorośli
  • seniorzy
  • osoby z niepełnosprawnością

  Kosztorys

  Kosztorys realizacji projektu:
  Szacunkowy koszt realizacji projektu: 10
  28 000,00 zł

  Dokumenty

  Załączniki
  • Apiterapia01.jpg
  • Apiterapia02.jpg
  • Apiterapia03.jpg
  • Apiterapia04.jpg
  • Apiterapia05.jpg
  • KitPszczeli01.jpg
  • PszczołyPrzyApiterapii.jpg