Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Wilanów - zmiany z 2020-06-23 09:14:28
Powrót do projektu

MiniPark przy Ratuszu

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wilanów
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Klimczaka 2/4
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Celem projektu jest likwidacja około 2000m2 betonu w pobliżu budynku Ratusza, w całym sercu naszej dzielnicy, i zmienić go w piękny, zielony mini-park, otwarty dla wszystkich!
Opis projektu:
Między budynkiem Ratusza a biurowcem Royal Wilanów, na samym początku ulicy Klimczaka będącej jedną z 3 osi widokowych Wilanowskiego Kompleksu Pałacowego znajduje się cenny publiczny teren o powierzchni około 4 tys. metrów kwadratowych. Teren ten jest zapisany w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego jako Zieleń Publiczna Urządzona. W chwili obecnej na połowie terenu znajduje się skwer, a na drugiej połowie - zabetonowany teren na którym pozostawione są samochody.

Celem projektu jest utworzenie na tym terenie PIĘKNEGO mini-Parku przy samej bramie do Miasteczka Wilanów, miejsca do spotkań, rozmów, odpoczynku, miejsca które służy wszystkim, szczególnie rodzinom z dziećmi oraz młodzieży, która w Miasteczku Wilanów nie ma niestety zbyt wielu miejsc dla siebie.

Projekt przewiduje:

1. uzupełnienie istniejącego skweru o dodatkowe, wysokie krzewy, m.in. oddzielające go od ulicy oraz nowe elementy małej architektury (hamaki, rzeźby itp.),

2. reorganizacja miejsc parkingowych celem odzyskania około 2 tys. metrów kwadratowych zabetonowanego terenu,

3. przeznaczenie w całości odzyskanego terenu na pięknie urządzoną zieleń: duże drzewa, krzewy, kwiaty, ławki, elementy wspierające aktywne spędzenie wolnego czasu, szczególnie dla młodzieży według projektu przygotowanego przez projektantów/urbanistów.Powstający PARK może być w przyszłości sukcesywnie upiększany i urozmaicany, tak aby docelowo stał się jednym z ulubionych miejsc do spędzenia czasu przez ludzi w różnych grupach wiekowych w samym sercu Miasteczka Wilanów.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
W Miasteczku Wilanów gdzie mieszka prawie 30 tys. osób poza skromnym parkiem linearnym wzdłuż kanału Wolickiego (ul. Klimczaka/Hlonda) nie ma żadnego innego publicznego parku. Dzielnica w chwili obecnej też nie dysponuje publicznym terenem gdzie można utworzyć nowy park. Brakuje miejsc, gdzie ludzie w różnych grupach wiekowych, szczególnie młodzieży, mogą się spotykać i spędzać wolny czas. Dlatego jest niezwykle ważne aby optymalizować sposób zagospodarowania każdego cennego terenu publicznego, tworząc zielone, przyjazne miejsca, które służą wszystkim.Zarówno w budynku Ratusza jak i w budynku Royal Wilanów znajdują się podziemne parkingi (kilkaset miejsc). Miejsca do parkowania dla niepełnosprawnych powinny być umieszczone w parkingu podziemnym, jak najbliżej wind. Pozostałe miejsca parkingowe można umiejscowić wzdłuż ulicy Klimczaka. Wyjazd z podziemnego parkingu Royal Wilanów w stronę Miasteczka jest zapewniony od strony ul. Przyczółkowej.

Poprzez właśnie taki sposób reorganizacji miejsc parkingowych zyskujemy 2 tys. metrów kwadratowych dla kilkudziesięciu nowych drzew i setek krzewów, nowych ławek, hamaków, stolików... Można w ten sposób podwoić obszar obecnego skweru, dając tym samym znacznie większą możliwość stworzenia w tym miejscu pięknego, ulubionego przez mieszkańców Wilanowa mini-Parku.

Realizację projektu można rozpocząć po terminie 28. czerwca 2021r., kiedy to upływa termin gwarancji udzielonej Dzielnicy przez wykonawcę inwestycji drogowej na odcinku ul. Klimczaka od ronda przy Ratuszu od ul. Przyczółkowej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
249 000,00
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
249 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • 1560197580_zalacznik_0_13460_75448.jpg
  • 1560201644_zalacznik_0_13460_83452.jpeg
  • 1560201644_zalacznik_1_13460_9510.jpg