Koordynator w Biurze Kultury - zmiany z 2020-06-22 09:50:10
Powrót do projektu

Hałasen - instalacja artystyczna przekuwająca hałas w ciekawe doświadczenie

status: ZgłoszonyTrwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Śródmieście: ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22 Park Kaskada / Kolektorska - Słowackiego - Armii Krajowej

Targówek: ul. Piotra Wysockiego 11Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Instalacja powinna stać prostopadle wobec źródła hałasu. W pewnej odległości od innych obiektów, tak żeby można ją było obejść dookoła, porównać sytuację po hałaśliwej i cichej stronie.

Wybrane lokalizacje - nad tunelem Wisłostrady nieopodal Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz przy ogrodzeniu Placu Zabaw Domu Kultury „Świt”, w bezpośrednim sąsiedztwie arterii - ul. Wysockiego doskonale spełniają kryterium „hałaśliwości”.

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Co można zrobić z hałasem? Można go wyciszyć, ale można też go wykorzystać! Szum samochodów to nieprzyjemne dźwięki o różnych częstotliwościach , jednak kadrując poszczególne fale dźwiękowe można usłyszeć ich brzmienie, które mają przyjemniejszy dla ucha charakter. Instalacja odgradza od hałasu, ale jest równocześnie formą zabawy wizualno-dźwiękowej.
Opis projektu:
Hałas , może wykluczyć pewne obszary z użytku , ponieważ ludzie - słusznie - nie chcą w nim przebywać. Proponujemy rozwiązanie, które Postawienie Hałasenu nie tylko włączy przestrzeń nad tunelem Wisłostrady do użytku poprzez pozbycie się tego negatywnego czynnika, ale również zmieni hałas w element zabawy i nauki. Rozwiązaniem jest instalacja, dzięki której spacerowicze będą mogli kadrować szum na poszczególne fale dźwiękowe. Konstrukcja zapewnia wyciszenie, jednie jedynie przykładając ucho do "słuchawki" słyszymy dźwięki. W każdej z tych rur usłyszymy zatem inny ton, ponieważ w ich wnętrzu powstaje fala stojąca. "Słuchawki" są zbudowane teleskopowo - można zmieniać ich długość co pozwala odbiorcy na zmianę długości fali, a zatem i dźwięku. Daje to możliwość stworzenia własnej audio-kompozycji. Drugą częścią interakcji jest aspekt wizualny, w którym skupić możemy się skupić na komponowaniu wyciąganych przez nas rur. Obiekt, zarówno w przypadku ulokowania instalacji przy Domu Kultury „Świt” jak i nad Wisłostradą, może być wykorzystany do zajęć dydaktycznych odkrywając przed uczestnikami nie tylko sferę sztuki, ale również fizyki ściśle związanej z dźwiękiem. Inspiracją dla instalacji są "aparaty dydaktyczne" Oskara Hansena. Wybitny architekt, teoretyk i dydaktyk tworzył instalacje, dzięki którym uczył kompozycji czy kadrowania. Te inspirujące obiekty stały się dla nas punktem wyjścia do stworzenia instalacji kadrującej dźwięki, dzięki której każdy z użytkowników może eksperymentować i być twórcą.Obiekt jest dostosowany do osób o różnym wzroście i poruszających się na wózkach. Mogą z niego korzystać osoby w różnym wieku, może służyć indywidualnym osobom i grupom, jest otwartą formą, z której będą mogli w dowolny sposób korzystać mieszkańcy Warszawy oraz turyści ją odwiedzający.

Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Samo odgrodzenie hałaśliwego miejsca obszaru nie wystarczy żeby pojawili się w nim ludzie, prawdziwa rewitalizacja dzieje się wtedy, kiedy opustoszałe niezagospodarowane dotąd miejsce nabiera nowej wartości, dzięki wprowadzeniu pozytywnej i interesującej ingerencji w jego przestrzeni. Nasz projekt Projekt jest błyskotliwym podejściem do hałasu - zamiast odwracać się do niego plecami, robimy należy zrobić z niego użytek! Służy nam do zabawy, komponowania i nauki z dziedzin związanych z plastyką oraz muzyką. Uważamy, ze w W Warszawie powinny powstawać ciekawe, innowacyjne rozwiązania, z których mieszkańcy mogliby być dumni. Obiekt jest dostosowany dla osób o różnym wzroście i poruszających się na wózkach. Mogą z niego korzystać osoby w różnym wieku, może służyć indywidualnym osobom i grupom, jest otwartą formą, z której będą mogli w dowolny sposób korzystać mieszkańcy Warszawy oraz turyści ją odwiedzający.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
 • edukacja
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
 • instalacja artystyczna
Potencjalni odbiorcy projektu:
 • dzieci
 • młodzież
 • dorośli
 • seniorzy
 • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
1. koszt materiałów (2 instalacje): 16 000, 00 zł

2. koszt produkcji instalacji (2 instalacje): 20 000,00 zł

3. koszt transportu, przygotowanie terenu, montaż (2 instalacje): 6 000,00 zł

4. ubezpieczenie instalacji (2 instalacje): 2 000,00 zł

5. zabezpieczenie obiektu powłoką antygrafitti: 1 650,00 zł

6. oczyszczenie obiektu (2 instalacje, 2 razy w roku): 2 000,00 zł

7. koszta organizacyjne, administracyjno - techniczne, opłaty za pozwolenia: 5 000,00 zł

8. koszt oznakowania BO: 1 000,00 zł

9. promocja i akcja informacyjna: 2 500,00 zł

Razem: 56 150,00 zł

Szacunkowy koszt realizacji projektu: 50 000
56 150,00 zł

Dokumenty

Załączniki
 • HillerE_GN_2017_7_Instalacja dla MSN_M01.jpg
  • Hałasen nad Wisłostradą.jpg
  • Hałasen 1.jpg
  • Hałasen 2.jpg
  • Hałasen słuchawka.jpg