Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej - zmiany z 2020-01-24 11:02:24
Powrót do projektu

Odblaski są cool! Rozdanie 100 000 zestawów odblaskowych warszawskim uczniom

status: Trwa ocena


Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Dzielnica:
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Publiczne szkoły podstawowe znajdujące się na terenie m.st. Warszawy
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:

Dane projektu

Skrócony opis projektu:
Rozdanie 100 000 zestawów odblasków warszawskim uczniom klas od 1 do 6 w publicznych szkołach podstawowych znajdujących się na terenie stolicy. Cała akcja ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa poruszających po zmroku młodych dzieci. Rozdanie odblasków poprzedzone zostanie ciekawymi lekcjami poglądowymi na godzinach wychowawczych wspólnych apelach
Opis projektu:
Projektodawca nie narzuca formy przekazania dzieciom omawianych zestawów odblasków (proponowane zestawy odb. zamieszczono w załączniku jako przykładowy model)

Jednak warto poprzedzić to akcją uświadamiającą dzieci i młodzież o potrzebie noszenia odblasków. Do wszystkich szkół powinny wcześniej trafić fachowe, broszury, plakaty i filmy o w/w tematyce. Na apelach szkolnych dzieci i nauczyciele mogliby posłuchać ciekawych prelekcji i filmów przygotowanych przez np. Policjantów z ruchu drogowego. Natomiast znani i szanowani zaproszeni goście jak Pan Hołowczyc i Kubica mogą przekonać dzieci i młodzież że odblaski są "cool" i warto je stale nosić. (mówiąc językiem młodzieżowym

Liczba ok 100 000 zestawów odblaskowych odpowiada mniej więcej liczbie wszystkich uczniów uczących się w klasach 1 - 6. Uważam, że trzeba rozważyć czy dzieciom najmłodszym przekazać zestawy odblasków bezpośrednio czy może przez ich rodziców. Natomiast nastoletnia młodzież otrzyma je bezpośrednio od swojego wychowawcy.
Projektowanie uniwersalne:
Tak
Uzasadnienie realizacji projektu:
Myślę, że nie trzeba nikomu mówić jak bardzo jest słabe bezpieczeństwo pieszych na polskich drogach. Wśród blisko tysiąca ofiar pieszych ginących na polskich drogach niemała część to również dzieci i młodzież szkolna. Pomimo iż to się zmienia na lepsze nie każde ubranie i tornister wyposażony jest w elementy odblaskowe. ufam iż rozdane i noszone odblaski przyczynią się do znacznego polepszenia widoczności naszych warszawskich dzieci, które czasem muszą przechodzić przez słabo oświetlone przejścia dla pieszych, parkingi itp. jestem przekonany iż dobrze poprowadzona akcja informacyjno - zachęcająca o potrzebie noszenia elementów odblaskowych przyczyni się do znacznego spadku wypadków i kolizji z udziałem dzieci na warszawskich i nie tylko drogach w Polsce.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu:
  • edukacja
  • komunikacja publiczna i drogi
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
  • sport
Potencjalni odbiorcy projektu:
  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • osoby z niepełnosprawnością

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu:
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
600 000,00 zł

Dokumenty

Załączniki
  • 2220 Odblaski zał 1.pdf