Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

kwasilewska - zmiany z 2016-05-06 11:43:06
Powrót do projektu
80

60.000 zł na zakup nowych książek przez Bibliotekę Publiczną do Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo

status:


Projekt zakłada przeznaczenie 8060.000 zł na zakup książek do bemowskich wypożyczalni nr 29, 38, 113, 114, 119. Środki powinny być przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz klasyki literatury. Minimum 20% kwoty będzie przeznaczone na literaturę uzupełnienie wydawnictw z poprzednich lat ze szczególnym uwzględnieniem literatury faktu, literatury popularnonaukowej czy publicystyki oraz książek dla dzieci i młodzieży.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 20.91949224472
szerokość geograficzna: 52.236341761901

Dzielnica

Bemowo


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo

Istotne informacje o lokalizacji

Projekt dotyczy wypożyczalni znajdujących się w następujących lokalizacjach:

- Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży nr 29 (Osiedle Przyjaźń, ul. Konarskiego 6);

- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 38 (Osiedle Przyjaźń, ul. Konarskiego 6);

- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 113 (SM WOLA, ul. Powstańców Śląskich 108);

- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 114 (ul. Powstańców Śląskich 10);

- Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 119 (TBS, ul. Gen. T. Pełczyńskiego 28c).

Dyrekcja Biblioteki znajduje się przy ul. Powstańców Śląskich 17


Klasyfikacja projektu

  • edukacja
  • kultura

Potencjalni odbiorcy projektu

  • dzieci
  • dorośli
  • inni

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Pozycje biblioteczne zakupione w ramach budżetu partycypacyjnego będą udostępniane na ogólnych zasadach korzystania z materiałów bibliotecznych.

Z wypożyczalni mogą korzystać (po zarejestrowaniu) wszyscy mieszkańcy Warszawy. Szczegółowy regulamin korzystania ze zbiorów bibliotecznych znajduje się na stronie internetowej Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy (http://www.bemowo.e-bp.pl/bemowo/regulaminy.php) oraz w siedzibach wypożyczalni.


Pełny opis projektu

Projekt zakłada przeznaczenie 8060.000 zł na zakup książek przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy. Środki będą przeznaczone na zakup książek (w formie papierowej oraz audiobooków) do wypożyczalni nr 29, 38, 113, 114, 119 (środki nie będą przeznaczone na zakup pozycji do czytelni).

W obecnym księgozbiorze bemowskich wypożyczalni dominuje beletrystyka, a brakuje pozycji z zakresu literatury non-fiction, dlatego w ramach projektu najważniejszą pozycję stanowi właśnie literatura non-fiction (a w szczególności książki popularnonaukowe, reportaż, publicystyka, esej). Istotne jest poszerzenie księgozbioru m.in. o wydawnictwa z zakresu estetyki miejskiej, urbanistyki, partycypacji społecznej czy rodzicielstwa bliskości. Zakupione powinny być również książki dla dzieci i młodzieży z wydawnictw niszowych oraz komiksy dla dorosłych.

Środki powinny być przeznaczone na zakup nowości wydawniczych oraz uzupełnienie zbiorów klasyki literaturybrakujących pozycji wydawanych w latach poprzednich. W miarę możliwości, zakupione pozycje powinny być rozdzielone po równo między wszystkie wypożyczalnie.

Zakładając średni koszt zakupu jednej pozycji na 25zł27zł, w ramach projektu zostanie zakupionych 3200 ponad 2200 książek.

W celu urozmaicenia księgozbioru zakupionego w ramach budżetu partycypacyjnego, tak aby był przeznaczony dla jak najszerszego grona odbiorców, powinno być zastosowane następujące kryterium podziału środków: - Literatura dla dzieci i młodzieży - minimum 20% (tj. 16.000 zł) - Literatura faktu i publicystyka - minimum 15% (tj. 12.000 zł) - Pozostałe pozycje (np

A) Literatura non-fiction (m.in. reportaż, literatura popularnonaukowa, publicystyka, esej) - minimum 40% (tj. 24.000 zł).

B) Beletrystyka (m.in. literatura piękna, kryminał, SF, poradnikipoezja, poezjakomiks) - maksymalnie 65% 30% (tj. 5218.000 zł). W ramach powyższych kwot minimum 5% środków

C) Literatura dla dzieci i młodzieży - minimum 25% (tj. 415.000zł) będzie przeznaczone na audiobooki 000 zł)

D) Audiobooki (książka mówiona) – minimum 5% (tj. 3.000 zł)

Do 200zł zostanie przeznaczonych na pieczątki z hasłem „Zakupiono w ramach budżetu partycypacyjnego Dzielnicy Bemowo na rok 2017”, którymi będą oznakowane zakupione książki.

Szczegółowe informacje o sposobie wyboru pozycji znajdują się w załączniku "Dobór pozycji".


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Projekt skierowany jest do każdego mieszkańca Bemowa, w każdym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup książek. Dodatkowe środki finansowe pozwolą zakupić więcej nowości wydawniczych, a to może zachęcić nowych czytelników do korzystania z wypożyczalni oraz powinno zachęcić obecnych czytelników do jeszcze częstszych wypożyczeń.Istotną rolą Biblioteki powinno być zapewnienie dostępu do literatury opisującej otaczający nas świat, niestety literatura non-fiction ma obecnie mały udział w zakupach dokonywanych przez Bibliotekę. Dlatego projekt ma na celu przeznaczenie istotnej części środków na poszerzenie tego właśnie księgozbioru. Projekt zakłada również uzupełnienie księgozbioru dla dzieci i młodzieży m.in. z tzw. wydawnictw niszowych oraz zakup komiksów dla dorosłych, które to pozycje ą dość drogie i nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Cd w„cd.uzasadnienia projektu”


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

zakup pieczątek - do 200 zł zakup książek - minimum 7959.800 zł

zakup pieczątek - do 200 zł


Całkowity koszt projektu: 80 60 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Załączniki

  • cd. uzasadnienia projektu.doc
  • Dobór pozycji.doc