Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Autor projektu - zmiany z 2017-01-12 15:10:12
Powrót do projektu

Tężnia Wesoła

status: Zgłoszony


Tężnia Wesoła to mini park zdrowia. Projekt zakłada budowę: drewnianej tężni solankowej, fontanny z solanką rozpylaną ze specjalnej dyszy (tzw. grzybek) oraz miejsca relaksu dla mieszkańców Wesołej i okolic.

To odskocznia, żeby się zregenerować i pooddychać świeżym powietrzem.

Lokalizacja na mapie

długość geograficzna: 21.2164449691772462164449691772
szerokość geograficzna: 52.2521366582396642521366582397

Dzielnica

Wesoła


Charakter projektu

Lokalny , Wesoła


Lokalizacja projektu

ul. Piotra Skargi 7, 05-075 Warszawa Wesoła

Istotne informacje o lokalizacji

Tężnia solankowa powstanie na niezabudowanej działce, położonej tuż obok parkingu przy Kościele Opatrzności Bożej, który dzięki zabytkowym polichromiom Jerzego Nowosielskiego jest bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców Wesołej oraz innych dzielnic Warszawy, a nawet turystów z całej Polski.


Klasyfikacja projektu

 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie
 • zieleń miejska

Potencjalni odbiorcy projektu

 • dorośli
 • seniorzy
 • rodziny z dziećmi

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Tężnia będzie obiektem publicznym, bezpłatnym i dostępnym dla mieszkańców Warszawy i okolic.


Pełny opis projektu

Projekt budowy tężni solankowej w Wesołej zakłada budowę drewnianej altany inspirowanej przedwojennym budynkiem stacji w Wesołej. Pod dachem altany powstanie: tężnia solankowa oraz miejsce relaksu dla mieszkańców Wesołej i okolic. Pod chmurką stanie dodatkowo fontanna z solanką rozpylaną ze specjalnej dyszy.

To niewielkie zagospodarowanie terenu pozwoli stworzyć namiastkę parku zdrowia w Wesołej.

To także powrót do przeszłości - Wesoła była przed wojną podwarszawskim letniskiem i niejednokrotnie pretendowała do bycia uzdrowiskiem ze względu na swoje położenie, przyrodę i związany z nią mikroklimat - dzięki olejkom eterycznym lasów sosnowych, oraz torfowisk.

Na wydmie przy ul. Teodozji było przed wojna słynne sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci z basenami borowinowymi. Bazując na tej historii – wracamy do najlepszych praktyk i kontynuujemy założenie promocji zdrowia.

Budując tu niewielka tężnię solankową możemy stworzyć unikatowe miejsce, które zintegruje społeczeństwo, poprawi jakość zdrowia i życia. Będzie to park zdrowia, wypoczynku i relaksu, a wytwarzany w tężni aerozol będzie pozytywnie wpływał na samopoczucie, zdrowie górnych dróg oddechowych i poprawę zdrowia wśród osób z alergiami.

Projekt zakłada budowę niewielkiego budynku altanydwóch niewielkich altan, o powierzchni 100m2do 30 m2 każda, w konstrukcji drewnianej z dachem czterospadowym z wykuszami (jak w pierwotnym projekcie stacji), w którym będzie: 1) tężnia solankowa z ułożoną na konstrukcji tarniną , oraz dwa kontenery całoroczne ( typu Toaux) z zapleczem sanitarnym i miejscem oraz 2) zaplecze sanitarne i miejsce relaksu.

Na przedłużeniu altany będzie drewniany taras, służący w okresie letnim za kino letnie.

Projekt terenu obejmuje minimalne zagospodarowanie działki umożliwiające korzystanie z tężni.

Od istniejącej bramy wjazdowej podjazd ze żwiru, dookoła altany chodnik żwirowy, a na przedłużeniu tarasu pas żwiru lub trawy pod leżaki do kina letniego.


Uzasadnienie dla realizacji projektu

Park zdrowia z tężnią solankową stanie się atrakcją dzielnicy, zintegruje sąsiadów, pozwoli na ciekawe spędzenie wolnego czasu, poprawi jakość zdrowia, oraz odtworzy piękny przedwojenny klimat Wesołej.

Mikroklimat tworzony przez tężnie jest jednym z najprostrzych sposobów prowadzenia profilaktyki zdrowotnej. Doświadczenia innych miast m.in. Legionowa i Konstancina dowiodły, że podobne, nieduże konstrukcje mają świetny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Tężnia solankowa wytwarza mikroklimat, który pomaga m.in. w profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnieniu, alergii i w przypadku ogólnego wyczerpania.
Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Ogólny koszt budowy tężni solankowej w Wesołej został opracowany na podstawie podobnych konstrukcji zrealizowanych m.in. przy Placu Hallera w Warszawie oraz w Legionowie (woj. mazowieckie). Zawiera, m.in. budynek w konstrukcji drewnianej oraz wyposażenie m.in. w gałęzie tarniny oraz solanka. Koszty zawierają: projekt zagospodarowania terenu, konieczne przyłącza wody i kanalizacji, energii elektrycznej oraz budowę tężni. Kosztorys zakłada również powstanie fontanny (tzw. grzybka) z solanką rozpylaną ze specjalnej dyszy, która będzie pełniła funkcję kurtyny wodnej w upalne dni.


Całkowity koszt projektu: 220 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

W skład kosztów eksploatacji tężni wchodzi:

- konserwacja pompy wodnej, która transportuje solankę,

- koszt zrzutu solanki w okresie jesienno-zimowym,

- zakup solanki na uzupełnienie,

- opłaty za wodę, ścieki, śmieci i energię elektryczną

- dbanie o teren


Całkowity koszt eksploatacji: 32 000,00 zł

Załączniki
 • TĘŻNIA 01.JPG
  • TĘŻNIA WESOŁA-PLANSZA No4No 1.jpg
  • TĘŻNIA WESOŁA-PLANSZA No5No3.jpg
  • TĘŻNIA WESOŁA-PLANSZA 2No4.jpg